Data modyfikacji:

Jesienne płaszcze do garnituru - trencz męski

Jednym z głównych błędów modowych popełnianych przez mężczyzn, jest nieodpowiednie dopasowanie okrycia wierzchniego do garnituru. O ile kurtka pikowana przejdzie w zestawie z samą marynarką, to dobór takiego okrycia z oficjalnym strojem jest niedopuszczalny. W tym przypadku najlepszą opcją okazuje się płaszcz męski. Jaki model najlepiej wybrać w sezonie jesienno-zimowym, aby ochronić się przed zimnem i zachować dobry styl?

Jesienne płaszcze do garnituru

Na co zwrócić uwagę wybierając jesienny płaszcz do garnituru?

Najlepszym wyborem płaszcza męskiego będzie oczywiście taki, który możesz nosić na co dzień oraz do garnituru. Tego typu okrycie wierzchnie jest nie tylko bardziej eleganckie od zwykłej kurtki, ale niejednokrotnie i funkcjonalniejsze. Dlatego w tym przypadku powinieneś zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego wykonany jest płaszcz męski, a dopiero potem na jego wygląd. Najlepszym wyborem okaże się płaszcz z wełny, bawełny lub kaszmiru. Im mniej sztucznych materiałów, tym lepiej. Wybór płaszcza wykonanego wyłącznie ze sztucznych tkanin, na nic się zda. Mówiąc najprościej: i tak będzie Ci w nim zimno. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów płaszczy męskich jesiennych: dyplomatka, trencz, ulisterski, bosmanka itd. Jaki model będzie najodpowiedniejszy do garnituru?

Płaszcz męski, a w zasadzie jego długość nie może być krótsza od marynarki. Tym samym płaszcze męskie jesienne powinny być przynajmniej przed kolano. Kolejnym aspektem jest odpowiedni dobór materiału płaszcza, do garnituru. Jeżeli więc nasz strój oficjalny jest z wełny, to najlepiej sprawdzi się wełniane okrycie wierzchnie. Podobnie rzecz ma się z innymi przykładami. Bądźmy jednak realistami  i uznajmy, że mężczyzna posiadający kilka garniturów nie będzie posiadać do każdego z nich osobnego płaszcza. Dlatego najbardziej uniwersalnym materiałem wydaje się wełna. W początkowym okresie jesiennym warto skorzystać z trenczu męskiego, który jest idealnym płaszczem przejściowym – możemy go zakładać na wiosnę i jesień.

Trencz męski jako jesienny płaszcz do garnituru

Ten typ okrycia wierzchniego nazywany jest w polskiej nomenklaturze prochowcem. Trencz męski wykonany jest najczęściej z tkanin bawełny lub wełny. Dzięki specyficznemu splotowi cechuje się dużą wodoodpornością oraz wygodą. Między innymi z tych powodów trencz męski był bardzo popularny wśród żołnierzy I wojny światowej. Mała ciekawostka: trencz oznacza po prostu okop.  Współcześnie ten element męskiej garderoby został odrobinę zapomniany, choć od kilku sezon znów wraca do łask. Trencz występuje w popularnej w tym sezonie wersji dwurzędowej. Możemy go spotkać najczęsciej w kolorze beżowym, khaki oraz oliwkowym. Tego typu okrycie wierzchnie będzie nadawać się zarówno do noszenia z garniturem, jak i bardziej casualowych stylizacjami. Będzie on dobrym wyborem płaszcza męskiego jesiennego dla osób, które na co dzień ubierają się w sposób półformalny.

Dyplomatka rozwiązaniem na jesienny płaszcz do garnituru

Trencz męski nie jest tak formalnym okryciem, jak dyplomatka. Tego typu płaszcze męskie jesienne przeznaczone są w głównej mierze do garniturów i fraków. Mimo wszystko noszone są również w mniej oficjalnych stylizacjach. Historia dyplomatki sięga lat 30. XIX wieku. Tego typu okrycie miał wymyślić jeden z hrabiów Chesterfieldu.  Jeżeli chcemy ściśle  się trzymać modowego savoir vivre, to niemałą trudność może nam sprawić odpowiedni dobór koloru tej części garderoby.  Zasadniczo w zależności od pory dnia i okazji należałoby ubrać trochę inny odcień dyplomatki np. w dzień beż, do fraka czarny, a na wieczór granat. Mimo wszystko dziś mało kto zwraca uwagę na takie szczegóły. Ten płaszcz męski może wyglądać bardzo oryginalnie w stylizacjach casualowych – ze spodniami w typie chino, swetrami lub nieformalnymi koszulami.

Jak nosić płaszcz wojskowy podczas jesieni do garnituru?

Płaszcz męski, który będzie doskonale pasować do garnituru i stylizacji casualowych może być w typie wojskowym. Jest on dwurzędowy (tak, jak trencz męski) z dość obszernym kołnierzem, dzięki czemu bardzo dobrze chroni przed zimnem. Tego typu płaszcze męskie jesienne, mogą również być zimowymi. Wszystko zależy od materiału, z jakiego wykonana jest ta część garderoby.  W przypadku płaszcza wojskowego mamy do czynienia na rynku z bardzo dużym zróżnicowaniem jego wykonania, a co za tym idzie stopniem formalności. Czarny płaszcz wojskowy z najprostszymi guzikami będzie bardziej casualowy, niż ten w kolorze ciemnozielonym i posiadającym ozdobne zapięcia.

Płaszcze męskie jesienne bez problemu mogą spełniać dwojaką funkcję: na co dzień i do garnituru.  Niekoniecznie trafionym wyborem okazałaby się np. badrysówka męska, która przez wzgląd na swoje specyficzne zapięcie posiada bardziej casualowy charakter. Płaszcz męski powinien dobrze komponować się z garniturem, także pod względem kolorystycznym. W przeciwnym razie na nic zda się nawet najlepszej marki garnitur, ponieważ będziemy wyglądać po prostu śmiesznie.


Bartłomiej K.