Data modyfikacji:

Męska garderoba kapsułowa – czym jest i jak ją stworzyć?

Być może spotkałeś się już z garderobą kapsułową. Choć nazwa brzmi kosmicznie i nowocześnie, jej zamysł zrodził się już w latach 70-tych. Pomysłodawczynią jest Susie Faux, właścicielka butiku. Susie uznała, że nie potrzeba wielu ubrań, by stworzyć liczne stylizacje. Wystarczy jedynie umiejętnie je dobrać. Jak zapewne się domyślasz, pomysł ten idealnie wpisuje się w charakter mody męskiej.

Czym jest garderoba kapsułowa?


Garderoba kapsułowa (zwana także szafą kapsułową) opiera się na prostym pomyśle: przy jak najmniejszej liczbie ubrań stworzyć jak najwięcej stylizacji. Kluczem do jej stworzenia, jest dobranie jak najbardziej uniwersalnych ubrań, które będą pasowały do wielu innych elementów z Twojej szafy. Najpowszechniejszym błędem podczas zakupów, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, jest bowiem kupowanie ubrań zbyt wyróżniających się, których nie sposób dobrze skomponować z tym, co już znajduje się w szafie. Jeśli nowo zakupiona marynarka pasuje tylko do jednej koszuli i nie posiadasz do niej spodni, narażasz się jedynie na kolejne wydatki. Decydując się na założenie garderoby kapsułowej unikniesz tego problemu, gdyż zawsze będziesz mieć kilka opcji do wyboru.

Jakie są zalety garderoby kapsułowej?


Największą zaletą jest niewątpliwie możliwość improwizacji. Jeśli tuż przed wyjściem na przyjęcie pobrudzisz sobie sweter, nie będziesz musiał zmieniać całego stroju. Zawsze znajdziesz pod ręką inny element, który godnie go zastąpi. Dobrane pod względem formalności, koloru i stylu ubrania będą się wszak bezproblemowo łączyć. 

Inna zaleta to możliwość zainwestowania w lepszej jakości ubrania, które posłużą dłużej. Zamiast kupować co kilka miesięcy nowe t-shirty i koszule, wybierz te zdolne przetrwać wiele lat. Ta zaleta idealnie sprawdza się w stosunku do butów. Niskiej jakości obuwie tylko pozornie jest tanie. W rzeczywistości psuje się bardzo szybko, więc oszczędność jest znikoma. Dobrej klasy półbuty będą z Tobą nawet kilkanaście lat, jedynie z krótkimi przerwami na wizytę u szewca. 

No dobrze, a co z modą?


Jak nie trudno zauważyć, trendy modowe zmieniają się z roku na rok. Ci bardziej nadgorliwi niemal każdego sezonu dokonują całkowitego przebudowania garderoby. Szafa kapsułowa pozwoli Ci tego uniknąć. Jeśli spojrzysz na historię mody męskiej, zauważysz, że nie zmienia się ona tak szybko. Owszem, moda uliczna ewoluuje dość dynamicznie, ale podstawy stylu, czyli np. oxfordy, spodnie typu chino czy klasyczna biała koszula pozostają niezmienne. To właśnie te klasyki powinny być rdzeniem garderoby kapsułowej, do których dobierzesz tańsze i szybciej wypadające z mody dodatki. Takie rozwiązanie ma także inną zaletę. Twoje ubrania nie wyjdą z mody w szafie, tylko zużyją się na Tobie, dzięki czemu będziesz mógł zastąpić je nieco nowocześniejszym fasonem.

Dla kogo jest szafa kapsułowa?


Minimalistyczna garderoba kapsułowa jest zdecydowanie dla tych, którzy lubią kanony mody męskiej i niespecjalnie przepadają za wszelkimi nowinkami. W szafie kapsułowej nie chodzi bowiem o zabawę modą, a o tworzenie stylizacji przy użyciu klasycznych elementów. Jest w niej wiele ubrań neutralnych kolorystycznie, tj. granatowych, szarych czy brązowych, które miłośnikom jaskrawych kolorów mogą wydać się nudne. Z tego powodu garderoba kapsułowa zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu tym, którzy wolą bardziej stonowane i eleganckie stylizacje lub po prostu muszą się w dany sposób ubierać do pracy. Nie oznacza to jednak, że będą one nieciekawe lub sztampowe. Kolorystyczny marazm bez problemu przełamiesz ciekawą poszetką, krawatem lub kolorowymi skarpetkami.

Co powinno znaleźć się w męskiej garderobie kapsułowej?


Kierując się zaleceniami samej Susie Faux, mężczyzna pragnący stworzyć garderobę kapsułową powinien zakupić garnitur, marynarkę, kurtkę, sweter, dwie pary butów (eleganckie i nieco luźniejsze), kilka koszul oraz t-shirtów. Choć jako zestaw do pracy powyższa garderoba sprawdzi się doskonale, na co dzień może być jednak zbyt uboga. Proponujemy więc następujący przykładowy przepis na rdzeń garderoby kapsułowej:

Płaszcz: beżowa dyplomatka.
Garnitur: granatowy, jednorzędowy.
Marynarka: sportowa, szara.
Swetry: butelkowozielony oraz granatowy.
Koszule: biała, jasnoniebieska, jasnoróżowa oraz casualowa w kratę vichy. 
Koszulki: kilka jednolitych t-shirtów, białe i granatowe koszulki polo.
Spodnie: ciemne oraz jasne chinosy, klasyczne dżinsy.
Buty: czarne oxfordy, zamszowe brogsy, brązowe sztyblety, białe sneakersy oraz mokasyny lub loafersy.

To podstawa, od której możesz zacząć budowę jednolitej i świetnie współgrającej garderoby kapsułowej. Już w samej podstawie zapewnia Ci absolutne minimum, które pozwoli stworzyć wiele ciekawych zestawów na różne okazje: wyjścia do kina, imprezę ze znajomymi, biznesowe spotkanie czy spacer w parku. Gdy złapiesz bakcyla na garderobę kapsułową, w Twojej szafie nie będzie ani jednej niepotrzebnej rzeczy.

Szymon Sonik