Data modyfikacji:

Męski łupież – jak z nim walczyć?

Biały łupież osadzający się na ramionach to problem tyleż wstydliwy, co denerwujący. Jeśli masz już dość ciągłego oczyszczania marynarki z białych płatków, wytocz przeciwko łupieżowy najcięższe działa. Podpowiadamy, jak radzić sobie z męskim łupieżem oraz jak zapobiegać jego powstawaniu.

Męski łupież

Skąd się bierze łupież u mężczyzn?

Za powstawanie łupieżu odpowiada najprawdopodobniej grzyb drożdżopodobny Malassezia globosa, znajdujący się na skórze głowy. Żywi się wydzielanym przez skórę sebum, które jest jednocześnie idealnym, tłustym środowiskiem do namnażania się. W wyniku jego oddziaływania tworzy się stan zapalny, będący powodem swędzenia, zaczerwienienia oraz łuszczenia się naskórka. Łupież to bowiem martwy naskórek, którego namnażanie potęgowane jest przez drobnoustroje. Produkowane przez nie lipazy przetwarzają łój skórny, a efektem tego jest powstawanie kwasu oleinowego. Ten zaś przenikając przez skórę powoduje przyspieszoną wymianę komórek skóry, a więc złuszczanie się martwego naskórka. U mężczyzn łupież jest problemem znacznie częstszym niż u kobiet. Powodem tego stanu rzeczy jest znacznie większa ilość wydzielanego sebum.

Rodzaje łupieżu męskiego - łupież suchy, łupież tłusty

Grzyb Malassezia globosa może wywołać dwa typy łupieżu: suchy oraz tłusty. Pierwszy z nich to sypki, biały łupież, który często osiada na ubraniach. Jest to martwy naskórek produkowany w nadmiarze. Łupież tłusty to zaś mieszanina martwego naskórka z zalegającym na skórze łojem. Łupież ten ma żółtawy odcień i często tworzy przylegające do głowy płaty, które mogą odrywać się wraz z włosami. Warto też podkreślić, że grzyb Malassezia globosa sam w sobie nie musi produkować łupieżu. U wielu osób występuje bezobjawowo. Powstawanie łupieżu to zaś bardziej skomplikowany proces, na który wpływ ma całe środowisko mikrobiologiczne skóry głowy. Oznacza to tyle, że jego powodem są nie tylko grzyby, ale i bakterie.

Jak radzić sobie z męskim łupieżem?

Łupież u mężczyzn najczęściej posiada wiele źródeł i aby się go pozbyć, trzeba działać całościowo. Prawidłowa kuracja przeciwłupieżowa to bowiem nie tylko pozbycie się martwego naskórka, ale przede wszystkim nawilżenie skóry głowy, zapobieganie wydzielaniu nadmiaru łojotoku, zapewnienie równowagi mikrobiotycznej oraz wyeliminowanie grzyba Mallassezia globosa. Tę ostatnią funkcję spełniają np. ketokonazol, piroktolanina czy pirotynian cynku, które dodawane są do szamponów przeciwłupieżowych. To właśnie wybór odpowiedniego szamponu jest kluczowy w walce z łupieżem. Niestety, nie ma jednego idealnego szamponu, który sprawdza się w każdym przypadku. Należy dobrać go do własnej skóry głowy, co często oznacza długotrwałe poszukiwania. Warto również sięgnąć po odżywkę do włosów, która nawilży oraz zmiękczy skórę głowy.

Złe nawyki prowadzące do łupieżu

Nie da się ukryć, że łupież często wywołany jest nieprawidłowymi nawykami. Najczęstsze to: mycie głowy gorącą wodą, niedostateczna higiena, suszenie głowy gorącym powietrzem, korzystanie z grubych czapek, wycieranie głowy ręcznikiem, używanie zbyt mocnych, wysuszających lub uczulających szamponów. Warto również wiedzieć, że rozwiązaniem nie jest częste mycie głowy. Wręcz przeciwnie, może jeszcze bardziej zaogniać zapalenie skóry głowy oraz zwiększać produkcję łupieżu.

Aby pozbyć się łupieżu, należy wprowadzić kilka zasad:
1. Myj głowę letnią wodą.
2. Korzystaj z delikatnych szamponów przeciwłupieżowych, dostosowanych do Twojego rodzaju skóry (przesuszona/przetłuszczająca się),
3. Nie wycieraj głowy ręcznikiem, a korzystając z suszarki włącz opcję suszenia na zimno.
4. Po intensywnym wysiłku fizycznym oraz po pracy w zanieczyszczonych warunkach zawsze myj głowę.
5. Nawilżaj skórę głowy za pomocą odżywki.
6. Nie drap się po głowie, nie wytrzepuj łupieżu i nie odrywaj strupków.
7. Jeśli kuracja szamponem nie pomaga, skonsultuj się z dermatologiem, który przygotuje indywidualne leczenie środkami dostępnymi na receptę.

Łupież jest dolegliwością stosunkowo łatwą do wyeliminowania, jednak nie na zawsze. Jeśli nie będziesz mu zapobiegać, z pewnością powróci. Jeśli więc uda Ci się znaleźć skuteczny szampon, nie eksperymentuj z innymi. Zapobieganie jest równie ważne jak leczenie.

Więcej artykułów na temat pielęgnacji