Data modyfikacji:

Męski manicure – wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji paznokci

Manicure dla mężczyzn? To nie żart, a zabieg kosmetyczny, któremu poddaje się coraz więcej mężczyzn. Choć pielęgnacja, zwłaszcza kojarząca się raczej z kobietami, jest wśród mężczyzn tematem tabu, postanowiliśmy go podjąć. Jak wygląda męski manicure i co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji paznokci?

Czy prawdziwy mężczyzna może iść na męski manicure?


Gdybyśmy zapytali, czy manicure jest zabiegiem dla mężczyzn, pewnie większość osób odpowiedziałaby zgodnie: nie, nie jest. Odwróćmy zatem pytanie i sformułujmy je nieco inaczej: czy posiadanie pożółkłych, poniszczonych, rozdwajających się i brudnych paznokci jest męskie? To bowiem nad efektem, czyli nad stanem paznokci warto się tutaj zastanowić, nie zaś nad samym zabiegiem. Ten jest tylko narzędziem do osiągnięcia celu.

Nie da się ukryć, że świadomość mężczyzn w dziedzinie pielęgnacji rośnie z roku na rok. Świadczą o tym nowo powstałe salony fryzjerskie, barberskie czy kosmetyczne tylko dla panów. Mimo to, manicure wydaje się jeszcze zabiegiem, który zarezerwowany jest dla świata kobiecego. Nic bardziej mylnego. Pielęgnacja paznokci w żaden sposób nie jest mniej ważna od pielęgnacji włosów, zarostu czy skóry. 

Zadbane dłonie nie ustępują w kreowaniu dobrego wizerunku zadbanej cerze czy dobrze wyprasowanym ubraniom. Mówiąc o manicurze mamy bowiem na myśli przywrócenie paznokciom zdrowego wyglądu, nie zaś malowaniu ich lakierem czy przedłużaniu tipsami. Męski manicure to zabieg, który sprawi, że Twoje paznokcie nie będą straszyć ani przeszkadzać Ci w codziennej pracy. Niczym przyjemnym jest bowiem rozdwajanie się paznokci, obcinanie zrogowaciałych skórek lub wyrywanie zadziorów. To niezbyt estetyczne, a czasem też bolesne. Zabieg manicure pozwoli Ci tego uniknąć.

Jak wygląda męski manicure?


Męski manicure, podobnie jak kobiecy, rozpoczyna się od wyrównania i oczyszczenia skórek znajdujących się wokół paznokcia. Wbrew pozorom, jest to czynność nie tylko estetyczna, ale i praktyczna. Zbyt długie skórki mogą zawadzać w codziennych czynnościach, boleć i krwawić, a dodatkowo zbiera się pod nimi brud. Ich docięcie pozwala odsłonić paznokcie, by zająć się ich stanem.

Drugi etap męskiego manicure to przycięcie paznokci oraz nadanie im prawidłowego kształtu. Nieodpowiednie docinanie paznokci może bowiem powodować ich wrastanie. Kosmetyczka zajmie się także zadziorami, rozdwojeniem, spękaniem paznokci i innymi defektami. Jeśli jesteś estetą i chcesz mieć gładkie paznokcie, możesz poprosić o wyszlifowanie powierzchni paznokcia. Szczególnie dobre efekty polerowanie paznokci przyniesie u palaczy, których paznokcie często są pożółkłe od dymu tytoniowego.

Na koniec nakłada się odżywki i preparaty pielęgnacyjne do paznokci. Mają one za zadanie wzmocnić i zmiękczyć płytkę paznokcia, zapobiegając złamaniom i pęknięciom. Odżywki nadadzą im blasku oraz zdrowego wyglądu, co zdecydowanie poprawi kondycję dłoni. Niektórzy decydują się przy okazji na zabezpieczenie paznokci niewidocznym lakierem chroniącym przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie jest to jednak konieczne.

Jak dbać o paznokcie w domu?


Choć mocno zaniedbane lub chore paznokcie wymagają wizyty u specjalisty, domowy zabieg manicure nie musi być wcale gorszy. Jest to jedna z tych czynności, której warto nauczyć się od kobiet. Wielu mężczyzn przycina bowiem paznokcie zbyt krótko lub krzywo, fundując sobie dyskomfort. Zaniedbane paznokcie łatwiej zbierają brud, co nie wpływa pozytywnie na męski wizerunek.

Domową pielęgnację paznokci rozpocznij od ich docięcia. Zwróć przy okazji uwagę, czy się nie rozdwajają. Jeśli tak, rozważ zastosowanie odżywki wzmacniającej do paznokci. Co do skórek, nie musisz docinać ich za każdym razem. Wręcz przeciwnie, zbyt częste wyrównywanie skórek może przynieść więcej złego niż dobrego. Na koniec nawilż całe dłonie kremem do rąk. Dzięki temu skóra tuż przy paznokciach zmięknie i nie będzie tworzyć nieestetycznych przesuszonych zrogowaceń.

Akcesoria, które przydadzą Ci się do pielęgnacji paznokci


Choć paznokcie możesz obciąć nawet nożyczkami biurowymi, najlepiej nada się do tego męski zestaw do manicure. Tak, takie zestawy naprawdę istnieją. Znajdziesz w nich ostry i łatwy w obsłudze obcinacz do paznokci, nożyczki, cążki do przycinania skórek i zadziorów, a także pęsetę, która przyda Ci się w niezliczonych sytuacjach. Podręczny zestaw możesz mieć zawsze przy sobie, np. w plecaku, torbie czy aktówce, dzięki ogarniesz stan paznokci nawet na kilka minut przed ważnym biznesowym spotkaniem lub randką.

Mogłoby się wydawać, że na męskie paznokcie nikt nie zwraca uwagi. To błędne przekonanie. Zaniedbane dłonie od razu rzucą się w oczy. Pokazujesz je bowiem witając się z kimś, odbierając resztę w sklepie czy wskazując coś klientowi w pracy. Inna sprawa, że to właśnie dłońmi gestykulujesz w trakcie rozmowy, więc zwracają one na siebie uwagę. Pielęgnując paznokcie, jak i całe dłonie, pokażesz, że o siebie dbasz. To nie metroseksualność, to higiena osobista. Nie trzeba się jej wstydzić.