Data modyfikacji:

Męski strój na studniówkę – jak wybrać?

Sezon studniówkowy rozpoczął się na dobre, a Ty wciąż nie masz stroju? Dziś podpowiemy Ci co wybrać, jakimi zasadami przy wyborze się kierować oraz jakich popularnych błędów uniknąć. Studniówka to wyjątkowa okazja, mamy ją tylko raz w życiu, dlatego warto się do niej dobrze przygotować.

Klasyczny garnitur


Najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zawsze zakup klasycznego garnituru. Zapewne większość Twoich kolegów w takim się pojawi. Studniówka to doskonała okazja do nabycia pierwszego garnituru wysokiej jakości, który posłuży nam przez wiele lat. Jaki kolor garnituru na studniówkę wybrać? Co prawda można zdecydować się na czarny garnitur, wszak studniówka jest uroczystością wieczorową, jednak ciemnogranatowe (nie chabrowe!) i grafitowe garnitury będą znacznie bardziej uniwersalne. Użyjemy ich później w wielu innych sytuacjach np. podczas egzaminów maturalnych, zaliczeń na studiach, rozmów o pracę, spotkań biznesowych itd. 

Pamiętaj, że moda męska jest ponadczasowa, dlatego wybierz garnitur w klasycznym stylu, pozbawiony ozdobnych lamówek, przeszyć czy innego rodzaju ozdobników. Czym prostszy, tym bardziej elegancki. Powinien mieć dwa guziki (dolny pozostaje odpięty), klapy średniej szerokości oraz dwa szlice (rozcięcia) z tyłu. Marynarka z jednym szlicem nie będzie błędem, ale jest mniej formalna. Największą wygodę zapewnią garnitury wełniane, które w przeciwieństwie do poliestrowych odpowiedników są przewiewne i nie powodują nadmiernego pocenia. Ich wadą jest cena, gdyż trudno znaleźć komplet dobrej jakości poniżej 1000 zł w regularnej cenie. W sukurs mogą nam przyjść wyprzedaże oraz outlety, gdzie często znajdziemy całkiem dobre garnitury w cenie ok. 500-600 zł. 

Zestaw koordynowany


W dzisiejszych czasach studniówki częściej przypominają imprezy klubowe, niż wytworne bankiety. Jeśli na Twojej, zamiast orkiestry i swingu będzie didżej, możesz rozważyć nieco mniej formalny, acz wciąż elegancki strój. Postaw na zestaw koordynowany, zwany także zestawem klubowym. Najczęściej składa się on z granatowej marynarki oraz ciemnopopielatych spodni z kantem. Najważniejsze, by oba te elementy były jak najbardziej kontrastowe, gdyż w innym przypadku sprawią wrażenie połączenia dwóch niekompletnych garniturów. Dobrze jest różnicować nie tylko kolor, ale i materiał, wzór oraz fakturę. Do gładkiej marynarki garniturowej warto więc dobrać spodnie w delikatną kratę, z bardziej szorstkiego materiału. Całość uzupełnijmy krawatem w żywym kolorze (np. bordowym lub butelkowozielonym), a otrzymamy doskonały, acz niezbyt formalny zestaw. Podkreślamy jednak, że nadają on się wyłącznie na wyjątkowo luźne studniówki.

Smoking


Wspomnieliśmy już, że studniówka jest imprezą wieczorową, więc to doskonała okazja do zadania szyku w niezwykle wytwornym stroju, czyli w smokingu. Klasyczny smoking jest wyjątkowo nieuniwersalnym strojem, więc warto decydować się na jego zakup dopiero wtedy, gdy już mamy w swojej kolekcji kilka mniej formalnych garniturów na inne okazje.

Jak wybrać smoking? Przede wszystkim powinien być czarny i pozbawiony kontrastowych przeszyć. Klapy smokingu, frakowe lub szalowe, powinny być zaś pokryte satyną lub matowym jedwabiem. Z tego samego materiału wykonywane są lampasy biegnące po boku spodni. Smoking posiada jeden guzik oraz  kieszenie bez patek. Co ważne, do smokingu nie zakładamy krawata ani paska! Wybieramy czarną wiązaną muchę oraz pas smokingowy, zwany także hiszpańskim. Koszula? Biała, najlepiej z zakrytą listwą guzikową. Smoking wykonany jest w taki sposób, by doskonale prezentować się w sztucznym świetle, dlatego pod żadnym pozorem nie zakładajmy go na uroczystości dzienne. Oprócz studniówki, nada się także do opery, filharmonii, bal sylwestrowy lub inne podniosłe imprezy o charakterze rozrywkowym.

Dodatki do stroju


Zacznijmy od koszuli, gdyż to najprostszy wybór. Powinna być biała. To najbardziej elegancki kolor, który doskonale koresponduje z charakterem uroczystości, a dodatkowo pasuje do każdego garnituru. Popularne koszule łososiowe lub czarne pozostawmy w szafie na inne okazje.

Jeśli zaś chodzi o buty, wybór jest równie łatwy. Wybieramy czarne oksfordy, czyli skórzane półbuty z zamkniętą przyszwą oraz naszywanym noskiem. Są znacznie bardziej eleganckie, niż derby, czyli te z otwartą przyszwą. Unikajmy butów brązowych i szarych, a także wykonanych z zamszu, gdyż nie pasują do formalnego garnituru. O tym, by trzymać się z daleka od butów z wywiniętym noskiem bądź płaskim czubem, nie trzeba raczej wspominać.

Strój byłby niepełny, gdyby nie krawat lub mucha. Decydując się na krawat, wybierzmy ten tradycyjny, o szerokości ok. 8 cm. Popularne śledziki już dawno wyszły z mody i świadczą o złym guście. Kolor krawata nie musi być w kolorze sukienki partnerki, to mit. Najważniejsze, by był dopasowany do naszego stroju. Najbezpieczniejsze kolory to granatowy, bordowy, grafitowy i czarny. Jaki materiał krawata wybrać? Jedwab. Jest elegancki, wygląda znakomicie i dobrze się układa. Najlepszym i najbardziej stylowym wiązaniem będzie prosty węzeł four-in-hand. Jeśli zaś wybieramy muchę, zdecydujmy się na prawdziwą, wiązaną. Te gotowe są odpowiednikiem dziecięcego krawata na gumce. Dopełnieniem ubioru jest nonszalancko włożona do brustaszy (kieszonki na piersi) poszetka, która jest swego rodzaju kropką nad i.

Studniówka to jeden z pierwszych formalnych balów w życiu, dlatego zachęcamy, by podejść do  niej na poważnie. Czerwony garnitur z pewnością pozwoli nam wyróżnić się z tłumu, ale czy naprawdę tego chcemy? Istotą męskiej elegancji nie jest ostentacja, a podkreślenie własnego gustu. Decydując się na klasyczną modę męską, zachowasz się jak prawdziwy dżentelmen. Tego, oraz dobrej zabawy, serdecznie Ci życzymy!