Data modyfikacji:

Męskie bojówki: 5 powodów, dla których warto je mieć

Męskie bojówki, zwane także spodniami cargo, nie mają łatwo w świecie mody męskiej. Najczęściej kojarzone są ze zbyt długimi, workowatymi, zaniedbanymi spodniami, noszonymi przez mężczyzn niedbających o własny wizerunek. Są też często łączone z innymi modowymi koszmarkami, tj. z obszernymi bluzami, znoszonymi t-shirtami lub koszulami na krótki rękaw.

Nic więc dziwnego, że przylgnęła do spodni cargo łatka niezbyt stylowego męskiego ubioru. Wypłowiałe, przetarte w nogawkach bojówki koloru zgniłej zieleni to nader częsty widok. Czas na rehabilitację tych mało popularnych, acz bardzo ciekawych spodni. Postaramy się udowodnić, że w modzie męskiej jest na nie miejsce i to nie tylko w przydomowych pracach. Jakie są zalety spodni cargo, z czym je łączyć oraz jaki model wybrać?

1. Męskie bojówki są oryginalne


Najważniejsza zaleta bojówek to fakt, że większość stylowo ubierających się mężczyzn trzyma się od nich z daleka. Większość poradników zaleca bowiem wybieranie chinosów lub spodni garniturowych, pozostawiając casualowe propozycje na dalszym planie. Także w tej kategorii bojówki przegrywają chociażby z joggerami czy spodniami denimowymi. Można więc śmiało założyć, że włączając męskie bojówki do swoich zestawów, uzyskasz niespotykane i dobrze wyglądające stylizacje. To jest świeże — chciałoby się rzec.

2. Męskie bojówki są eleganckie


Sprzeczność? Skądże! Jak się okazuje, męskie spodnie cargo mają swoją elegancką odsłonę i połączysz je nawet z dwurzędową marynarką, monkami czy koszulą. Choć oczywiście nie wybierzesz się w tym stroju na ślub, jest on dobrą propozycją na co dzień. Jasne bojówki odbiorą marynarce i półbutom część formalności, a jednocześnie dodadzą im charakteru oraz wojskowego sznytu. To świetny sposób na to, by przemienić nudną smart-casualową konwencję w ultra-męskie zaskoczenie. Co jednak ważne, musisz wybrać dość dobrze dopasowane i niezbyt długie bojówki, które nie zdeformują sylwetki. Szerokie spodnie w wojskowy kamuflaż nie wchodzą w grę.

3. Dzisiejsze męskie bojówki są naprawdę ładne


Większość osób może kojarzyć bojówki, jako te nieestetyczne, toporne spodnie rodem z lat 90-tych. Uwielbiane były przez wędkarzy, miłośników ciężkiej muzyki czy „ludzi lasu”. Dzisiejsze spodnie cargo zyskały jednak znacznie modniejszą formę. Są w zasadzie hybrydą bojówek i spodni streetwearowych, dzięki czemu wyglądają nowocześnie. To ważne, bowiem dawne bojówki były być może wygodne, ale sprawiały, że sylwetka wyglądała bardzo ciężko i topornie. Co gorsza, były wykonane z kiepskiej jakości materiału, który szybko płowiał. To tylko potęgowało zły efekt.

4. Męskie bojówki są praktyczne


Co by nie mówić, spodnie cargo mimo wielu zmian zachowały swoje praktyczne cechy. Są bardzo wygodne, dobrze znoszą złe traktowanie oraz posiadają obszerne kieszenie, mogące pomieścić spory ładunek. Wypełnianie kieszeń po brzegi to błąd i nie wygląda to dobrze, jednak w wielu sytuacjach będzie to ogromną zaletą. Kiedy? Chociażby podczas górskich wędrówek po szlakach czy spacerach z psem w lesie. Są bowiem takie momenty, gdy wizerunek schodzi na drugi plan i główne skrzypce grają aspekty praktyczne. Spodniom typu cargo bardzo to odpowiada.

5. Męskie bojówki świetnie tolerują kolory ziemi


Argumentem, który przemawia za bojówkami jest fakt, że świetnie prezentują się w kolorach ziemi. Ich militarny rodowód sprawia, że pasują do nich mniej oczywiste barwy, które w przypadku innego rodzaju spodni mogłyby sprawiać negatywne wrażenie. Bojówki męskie w kolorze oliwkowym, coyote, pustynnym, brązowym, navy blue czy kamuflarzu wyglądają naprawdę dobrze. Choć największą popularność mają w środowisku pasjonatów militariów, odnajdziesz dla nich zastosowanie także w modzie codziennej. Jak wspominaliśmy wcześniej, zestawienia bojówek z casualową marynarką wypadają rewelacyjnie.

Jak wybrać modne bojówki?


Przede wszystkich unikaj wszystkich tych modeli, które wykonane są z kiepskiej jakości materiału — zawsze będą wyglądać źle. Ważną rzeczą jest też to, by sprawdzić ich krój. Bojówki do noszenia na co dzień nie mogą być zbyt szerokie, bo sprawią, że dół sylwetki stanie się przysadzisty. Równie znamienna jest ich długość: spodnie kargo włóczące się po asfalcie i zakrywające cholewę buta wyglądają koszmarnie. Najlepiej, jak nogawka zwęża się poniżej kolana i opiera delikatnie na bucie, nie powodują wielokrotnego załamania materiału spodni.

Kolejna rzecz to dobranie pozostałych elementów garderoby. Jeśli nie chcesz wyglądać jak domorosły i samozwańczy komandos, unikaj wojskowych, kojarzących się z mundurem dodatków. Przełam militarną kolorystykę żywymi kolorami, które nie będą przywodzić na myśl poligonu. Świetnie sprawdzą się tutaj elementy streetwearowe, tj. modne t-shirty, kurtki bomberki, ramoneski czy sportowe marynarki. Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie bojówek z dopasowaną koszulą flanelową w kratę, przez co uzyskasz doskonałą stylizację drwala. Dzięki takim połączeniom nie będziesz wyglądać jak grzybiarz, który nazbyt zżył się ze swoją leśną stylizacją, a bojówki zyskają zupełnie nowy, ciekawszy wizerunek.