Data modyfikacji:

Pielęgnacja twarzy zimą – jak dbać o męską cerę?

Mogłoby się wydawać, że męska cera nie potrzebuje pielęgnacji. To mit. Jest wręcz przeciwnie — męska skóra ma więcej gruczołów potowych, łatwo się przetłuszcza i jest bardziej podatna na zmiany trądzikowe. Codzienna pielęgnacja to konieczność, jeśli chcesz się cieszyć zdrowym i atrakcyjnym wyglądem. Jak zadbać o męską cerę zimą? Zdradzamy tajniki pielęgnacji twarzy w czasie mrozów.

Podstawy pielęgnacji


Samców alfa, którzy twierdzą, że do pielęgnacji wystarczy im jedynie woda i szare mydło, pozostawmy w spokoju. Choć zdarzają się osoby z idealną cerą, która nie wymaga skomplikowanej opieki, są to wyjątki. Większość mężczyzn boryka się jednak z mniejszymi lub większymi problemami, które wymagają interwencji. Nie chodzi jednak o kupowanie masy kosmetyków czy stosowanie kosztownych zabiegów. Mowa o zwykłej higienie, która ma zapobiec tworzeniu się negatywnych zmian skórnych. Twarz to wizytówka każdego człowieka, więc warto o nią zadbać.

Aby uniknąć zaskórników, zmian trądzikowych i wągrów zacznij od dokładnego oczyszczenia twarzy. Męska cera wydziela dużą ilość sebum, do tego podrażniana jest w czasie golenia. Wszelkie zanieczyszczenia na twarzy mogą więc prowadzić do zmian skórnych, które nie dodadzą Ci uroku. Do mycia twarzy użyj lekkiego żelu, który jest obecnie najpopularniejszym kosmetykiem tego typu. Jeśli nie posiadasz trądziku, możesz pomyśleć także o żelu peelingującym, który zedrze warstwę martwego naskórka. Doskonałe właściwości oczyszczające ma m.in. węgiel aktywny, który działa antybakteryjnie.

Nawilżanie skóry twarzy


Bez względu na to, czy posiadasz cerę przesuszoną, czy tłustą, konieczne jest zapewnienie twarzy odpowiedniego nawilżenia. Kremy nawilżające są szczególnie ważne zimą, gdy niska wilgotność w pomieszczeniach skutkuje dodatkowym przesuszaniem skóry. Niezwykle ważne jest, by dobrać go do rodzaju skóry. Skóra tłusta, sucha lub mieszana (przetłuszczająca się w strefie T) wymagają innego rodzaju kremu. Jedną z największych różnic jest gęstość. W przypadku cery tłustej krem będzie nieco lżejszy, a dodatkowo wzbogacony o składniki matujące. W przypadku mocno przesuszającej się, pękającej skóry warto rozważyć nałożenie maseczki nawilżającej. Bez obaw, są maski stworzone specjalnie dla mężczyzn, więc ego z pewnością na tym nie ucierpi.

Golenie


Lubisz golić się tuż przed pracą? Zimą czasem lepiej zmienić nawyki. Goląc się przed wyjściem z domu narażasz podrażnioną skórę twarzy na szczypiący mróz, który jedynie spotęguje zaczerwienienie. Spróbuj więc golenia wieczornego, które pozwoli skórze odpocząć przez całą noc.  Nie zapominaj także o nawilżeniu skóry balsamem po goleniu – zimą sprawdzi się znacznie lepiej niż woda po goleniu, która, ze względu na obecność alkoholu, może przesuszać skórę.

Równie dużo uwagi powinni poświęcić zimowej pielęgnacji twarzy panowie z brodą. W ich przypadku ważne jest, by zmiękczyć brodę oraz cerę. Wystawiona na niskie temperatury skóra kurczy się i sztywnieje, co może powodować dyskomfort i spękania, a każdy dotyk zarostu będzie bolesny. Do nawilżenia brody użyj specjalnego olejku zmiękczającego i nawilżającego.

Zabezpieczanie twarzy przed mrozem


Ochrona twarzy przed skutkami mrozu i wiatru to kluczowy element walki z mniej optymistycznymi urokami zimy. O ile lekko zarumienione i szczypiące policzki można uznać nawet za zabawne, to przesuszenie i spękanie skóry należy potraktować poważnie. Męską cerę należy zabezpieczyć za pomocą tłustych lub półtłustych kremów nawilżających, które stworzą cieniutką warstwę ochronną na twarzy. Co ważne, kremy te należy nałożyć nie tylko na policzki i szyję, ale także na nos i czoło. Kremy na mróz powinny zawierać substancje wiążące wodę w skórze, do których należą m.in. gliceryna, ekstrakt z miodu czy wyciąg ze słonecznika.

Nie zapomnij także o zabezpieczeniu ust, bo walka ze spierzchniętymi ustami bywa trudna. Do natłuszczenia i nawilżenia warg użyj zwykłej pomadki ochronnej, oczywiście bezbarwnej. Dobrą ochronę przez mrozem zapewni też olej kokosowy. Tak, dokładnie ten sam, którego używa się w kuchni.

Zima to nie tylko mróz!


Wybierając się na stok narciarski, przygotowujesz się raczej na chłód i wiatr, nie tropikalne problemy. Zagrożenie może jednak przyjść z zupełnie innej strony, kojarzonej raczej z latem. Poparzenia słoneczne skóry to częsty widok w czasie zimy, więc dobry krem przeciwsłoneczny przyda Ci się nie tylko w czasie letniego urlopu. Przed wyjściem na stok lub długi zimowy spacer koniecznie nałóż krem z filtrem UV. Zwróć też uwagę na to, czy Twój krem do twarzy posiada ochronę przeciwsłoneczną. Przed promieniowaniem UV należy zabezpieczyć nie tylko cerę, ale i oczy. Dobre okulary z filtrem UV to element, którego nie może zabraknąć w Twoim zimowym zestawie dodatków. Okulary przeciwsłoneczne przydadzą się także za kierownicą, gdzie ochronią Cię przed refleksami słonecznymi odbitymi od kałuż i śniegu.

Najwyższy czas zerwać ze stereotypem, że mężczyzna nie może o siebie dbać. Jeśli masz opór przed stosowaniem kosmetyków, potraktuj je jak tabletki na ból głowy lub plaster na okaleczenia — to po prostu rzecz, która dba o Twoje zdrowie. Pozytywny wpływ na Twój wizerunek i atrakcyjność to zaś tylko miły dodatek.