Data publikacji:

Śmieszne skarpetki na prezent — dobry pomysł?

Wybierasz prezenty dla bliskich i brak ci pomysłu? Podsuwamy rozwiązanie, które staje się coraz powszechniejsze i ciekawe. Śmieszne skarpetki dla mężczyzn jeszcze parę lat temu budziły uśmiechy politowania, dziś stanowią modny i stylowy gadżet. Stoiska, a nawet całe sklepy ze śmiesznymi skarpetkami jednoznacznie dowodzą, że ta tendencja rośnie w siłę.

Śmieszne skarpetki na prezent

Czy dorosłemu mężczyźnie wypada nosić kolorowe skarpetki?

Śmieszne skarpetki jeszcze do niedawna mogłyby zostać odebrane niepoważnie, to fakt. Ten element garderoby był wyjątkowo konserwatywny, a większość mężczyzn wybierała stonowane, nie rzucające się w oczy kolory. Najczęściej wykorzystywano najpopularniejszą zasadę dobierania skarpety, czyli dopasowując je do koloru spodni. W użyciu były więc głównie skarpetki granatowe, czarne, szare, białe i, ewentualnie, beżowe.

Rewolucja przyszła tyleż szybko co niespodziewanie. W kolekcjach firm odzieżowych pojawiły się skarpetki w intensywnych kolorach, a nijakie desenie ustąpiły ciekawym wzorom. Początkowo śmieszne skarpetki adresowane były głównie do nastolatków lub jako ironiczne prezenty świąteczne, których nikt nie zamierzał używać na co dzień. Jednak i tu nastąpiła zmiana, a kolorowe męskie skarpetki zagościły w szafach dojrzałych mężczyzn.

W pewnym momencie śmieszne skarpetki przestały być nudnym, niezauważalnym elementem garderoby, a stały się ozdobą, niczym krawat czy poszetka. Ubiera się je dziś nie tylko do strojów stylu uliczneg, ale i bardziej klasycznych zestawów, np. z marynarką lub casualowym garniturem. Śmieszne skarpetki, podobnie jak np. krawat typu knit, są elementem obniżającym formalność stroju, wprowadzającym do stylizacji dużą porcję luzu. Zaletę tę szeroko wykorzystują m.in. bywalcy targów mody męskiej Pitti Uomo, dążący do sprezzatury, czyli osiągnięcia naturalnej, pasującej do osobowości ekstrawagancji.

Śmieszne skarpetki - kolory i kontrasty

Najbezpieczniejszym wyborem, który z powodzeniem znajdzie zastosowanie na co dzień, są skarpetki o intensywnych kolorach, bez konkretnego wzoru. Najczęściej posiadają kolorowe pasy, kropki lub romby, czyli dość klasyczne elementy. Dzięki charakterystycznym kolorom można jednak wprowadzić do stylizacji nieco stylowego szaleństwa, co w niektórych sytuacjach jest wręcz wskazane. Dodatkowo barwy te mogą jeszcze bardziej podkreślić spójność stroju, np. powtarzając kolor poszetki, krawata, szalika lub innych dodatków.

Skarpetki świąteczne

Choć skarpetki w świąteczne motywy to najjaskrawszy przejaw kiczu, nic nie stoi na przeszkodzie, by z tego skorzystać. Świadomie wykorzystywany kicz może dać doskonały efekt, szczególnie w okresie świątecznym. Założenie skarpet w renifery oraz swetra ze Świętym Mikołajem może wręcz wpłynąć na poprawę Twojego wizerunku oraz podniesienie morale w pracy. Świąteczne gadżety pomagają też stworzyć w domu rodzinną, magiczną atmosferę. Wieczór spędzony przy kominku w śmiesznych skarpetach, wraz z bliskimi, nie odbiera Ci męskości. 

Twoje hobby na skarpetach

Uwielbiasz jazdę na rowerze, szalejesz na punkcie wegańskiej kuchni lub kolekcjonujesz ubrania w koty? Skarpety stały się doskonały nośnikiem wyrażania poglądów lub informowania o upodobaniach. Co więcej, robią to znacznie ciekawiej niż śmieszne czapki, muchy czy krawaty, które trącą już nieco kiczem. Bez względu na to, czy wybierzesz skarpety w awokado, rowery czy kocie twarze, pamiętaj o tym, by je wyeksponować. Idealnie nadają się do tego kolorowe sneakersy oraz stylowo podwinięta nogawka spodni. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z mnogością wzorów. Jeśli decydujesz się na śmieszne skarpetki we wzory, połącz je z klasycznymi i gładkimi elementami garderoby. Zbyt pstrokaty strój mógłby źle wpłynąć na Twój wizerunek.

Ironiczne skarpety — gwiazda każdej domówki

Czy tego chcesz czy nie, w wielu polskich domach ściąga się w gościach buty. Choć to koliduje z zasadami savoir-vivru, nie ma sensu walczyć z otaczającym nas światem. Wybierając się na domówkę, w której będziesz paradował w skarpetach, wybierz coś ekstra. Skarpety imitujące sandały, te z motywem pizzy lub w ironiczne cytaty — wszystkie mogą zrobić furorę. To pewien rodzaj żartu sytuacyjnego, który doskonale pasuje do imprezowego charakteru spotkania. Podczas dobrej domówki chcesz przecież przede wszystkim dobrze się bawić, nie zaś przejmować męską elegancją, prawda?
śmieszne skarpetki

Śmieszne skarpetki na prezent

Wybierając śmieszne skarpetki na prezent warto poszukać wyjątkowego wzoru, który będzie przypominał miłe chwile lub odpowiadał upodobaniom obdarowanego. Choć liczy się tu głównie pomysłowość, w szale zakupów nie można zapomnieć o jednym: o jakości. Aby skarpetki były nie tylko ładne, ale i użyteczne, powinny być wykonane z dobrej jakości bawełny, wełny lub kaszmiru. Tanie skarpetki wykonane są z materiałów syntetycznych, które szybko się degradują i powodują powstawanie niemiłych zapachów. 

Podsumowując, wręczanie skarpet na świąteczny prezent to stara tradycja, która zyskała dziś zupełnie nową formę. Śmieszne skarpety w interesujące wzory niosą bowiem pewien ładunek emocjonalny i nie są, jak w przypadku zwykłych skarpetek, zwykłym pójściem na łatwiznę.
Autor: Szymon Sonik