Data modyfikacji:

Męskie spodnie z dziurami na kolanach. Jak nosić?

Od kilku sezonów bardzo popularne są spodnie z dziurami na kolanach. Z roku na rok dziury powiększają się, a ich umiejscowienie nieco się zmienia. Moda na tego typu rozcięcia poszła tak daleko, że chwilami nie wiadomo, czy więcej miejsca na spodniach zajmuje materiał czy też dziury. W jaki sposób nosić porwane spodnie, aby wyglądać dobrze, a nie śmiesznie?

Historia spodni z dziurami

Wiele subkultur zaczęło od lat 80. nosić spodnie z dziurami na kolanach, jako wyraz buntu wobec kultury masowej. O ile kiedyś ubiór związany był silnie z daną przynależnością społeczną i ideową, to dziś w większości przypadkach uzależniony jest od aktualnie panującej mody.

Początkowo modowa alternatywa, weszła ostatecznie do głównego nurtu. W ten sposób ręcznie przecierane spodnie za pomocą pumeksu lub rozcinanie dziur nożyczkami, zostało zamienione na masową produkcję spodni z dziurami. Producenci prześcigają się w ilości oraz wielkości dziur, proponują różnorodne  typy "przetarć" i dają tym samym wskazówki, w jaki sposób można zniszczyć spodnie. No właśnie, zniszczyć czy uatrakcyjnić ich wygląd?

Męskie jeansy z dziurami

Najbardziej rozpowszechnionym typem spodni z dziurami wśród męskich fasonów są oczywiście jeansy. Wydaje się, że ten typ materiału jest jedynym nadającym się do tego typu modowych eksperymentów.  Trudno wyobrazić sobie przetarcia w sztruksach, chinosach lub dresach. Jednakże oprócz dziur możemy także zaobserwować spodnie z powycieranymi nogawkami, wszytymi zamkami lub... zacerowanymi dziurami.

W skrócie – wszystko to, za co w dzieciństwie byliśmy karceni i co było synonimem niedbalstwa.  Być może takie krytyczne myślenia jest zbyt krzywdzące i warto przyjrzeć się bliżej spodniom z dziurami na kolanie? Z całą pewnością tego typu spodnie mogą mieć swój urok, o ile są noszone w sposób przemyślany. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że spodnie z dziurami dla mężczyzn przeznaczone są wyłącznie do stylizacji na co dzień w sytuacjach nieformalnych.

Czarne spodnie z dziurami

Szukając odpowiedniego koloru spodni z dziurai na kolanach, warto sprawdzić czarne - zaraz po niebieskich spodniach są najpopularniejsze.

Spodnie z dziurami mogą w jakimś stopniu dodać do naszej stylizacji nieco buntowniczego charakteru oraz luzu. Istnieje, jednak różnica pomiędzy podkreśleniem męskiej indywidualności, a chodzeniem ubranym w sposób niedbały. Jeżeli więc zastanawiasz się nad wyborem odpowiednich spodni z dziurami na kolanach, to pamiętaj o zachowaniu umiaru. Więcej różnorakich przetarć niekoniecznie znaczy lepiej i atrakcyjniej. Wręcz odwrotnie. Dlatego też wybieraj te modele spodni, które posiadają dziury wyłącznie w okolicach kolan. Wielkość "uszkodzeń" w tego typu modelach jest bardzo różna; od małych rozcięć, aż po bardzo duże. W tym drugim przypadku kolana są całkowicie odsłonięte.

Dziury w spodniach nie tylko na kolanach

Liczba dziur na spodniach zależy oczywiście od ich wielkości. Różnego rodzaju szarpania i dziury występujące na całej długości spodni, wydają się raczej wyrazem kiczu, niż dobrego smaku. Ponadto, jeżeli decydujesz się na spodnie z dziurami, to podaruj sobie wszelkie łaty, które miałyby imitować próbę naprawy tego elementu garderoby męskiej. Najczęściej wykonane są one z materiałów w żaden sposób nieprzystających do jeansów. Ponadto spodnie z dziurami męskie występują w bardzo różnych kolorach. Trzeba jednak przyznać, że tego typu "dodatki" wyglądają najkorzystniej na niebieskich I granatowych  odcieniach spodni. Ich szerokość oraz krój nie ma tu specjalnego znaczenia.

Z czym nosić spodnie z dziurami na kolanach?

Jak już zostało wspomniane, spodnie z dziurami na kolanach nadają się wyłącznie do casualowych stylizacji. Wpisują się one w styl mody ulicznej, która dąży do zachowania dystansu wobec wielkich domów mody. Wszelkie próby łączenia omawianych spodni z bardziej eleganckimi koszulami lub oksfordami są z góry skazane na niepowodzenie.

I na nic nie pomoże tutaj wszelka próba argumentacji zasadą kontrastu. Spodnie z dziurami pasować będą przede wszystkim do luźnych i dłuższych koszulek lub nieco rozciągniętych swetrów. W tym drugim przypadku należy, jednak uważać, aby stylizacja nie wyglądała na niechlujną.  Spodnie z dziurami męskie będą także dobrze wyglądać z koszulami w kratę oraz flanelami. Mogą one stanowić główny element okrycia ciała, jak i spełniać funkcję okrycia wierzchniego.

Do takich spodni bez obaw możemy założyć bomberkę, ramoneskę a w razie niepogody luźną kurtką przeciwdeszczową w typie parki. Wszelkiego rodzaju marynarki – nawet te sportowe, niekoniecznie okażą się najtrafniejszym wyborem. Co zaś tyczy się wyborów butów, to spodnie z dziurami męskie najlepiej będą wyglądać z obuwiem sportowym. Mowa jest tu o trampkach oraz sneakersach. Dobrym rozwiązaniem są także sztyblety.

Tekst: Redakcja Jego-Styl.pl