Data modyfikacji:

Statyw do 150 zł - o czym musisz pamiętać przy zakupie?

Statyw służy przede wszystkim do ustabilizowania aparatu i dzięki temu wykonania lepszych zdjęć. To przedmiot, którego używają już nie tylko profesjonaliści. Amatorom również zależy na dobrej jakości fotografii, które są dla nich przecież pamiątką. Wykonanie lepszych zdjęć możliwe jest nie tylko dzięki odpowiedniemu aparatowi i osobie go obsługującej, ale także gadżetom, które znacznie poprawiają komfort pracy.

Takim przedmiotem jest z pewnością statyw na aparat, który widocznie wpływa na jakość zdjęcia. Jeśli należysz do grupy osób, którym marzy się album wypełniony pięknymi, ostrymi, dopracowanymi fotografiami, to przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak znaleźć statyw do 150 zł i tym samym poprawić jakość zdjęć za niewielkie pieniądze.

Czy i dlaczego potrzebujesz statywu do aparatu?

Jeśli naprawdę zależy ci na świetnej jakości zdjęć, robisz je często i są dla ciebie ważne, to statyw jest ci potrzebny. To on pomaga ograniczyć szumy na fotografii. Użycie statywu to gwarancja, że zdjęcie będzie dokładniejsze. Każdy szczegół na nim pozostanie widoczny. Statyw fotograficzny to niezbędny gadżet do wykonania zdjęć zwanych panoramami. Niezwykle ważna jest wtedy stabilność, której nie zapewni ręka fotografa.

Ze względu na konieczność długiego naświetlania, statyw jest także niezbędny, jeśli planujemy wykonywać zdjęcia w nocy. Gadżet sprawdzi się także na przyjęciach rodzinnych, które nie są obsługiwane przez profesjonalnego fotografa. Dzięki statywowi oraz trybowi samowyzwalacza aparat zrobi zdjęcie całej rodzinie, łącznie z osobą, która obsługuje urządzenie.

Jak widać, to przedmiot, który sprawdzi się dla osób zafascynowanych fotografią, które potrzebują gadżetu ułatwiającego im, na przykład wykonanie zdjęć nocą. To także rozwiązanie dla tych, którzy zdjęcia robią od czasu do czasu, na przykład na rodzinnych przyjęciach. To przedmiot zarówno do studia fotograficznego, jak i pleneru. Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy używać statywu w różnoraki sposób?
Zobacz również: jaka lustrzanka do 2000 zł?

Cechy dobrego statywu

Dobry statyw to pojęcie, które może oznaczać dla każdego coś zupełnie innego. Dla osób, które wykonują tylko zdjęcia produktów wystarczy poręczny, ale stabilny gadżet tego typu. Natomiast, osobom, którym zależy na portretach, potrzebny będzie wyższy trójnóg.

Jeśli jesteś amatorem, który zamierza używać statywu do aparatu tylko od czasu do czasu, ale w różnorodny sposób, to zdecyduj się na wyższy model. Najczęściej można je bez problemu regulować, gdybyś miał taką potrzebę. Koniecznie sprawdź, jakie jest maksymalne obciążenie statywu. Musi być dostosowane do urządzenia, którym robisz zdjęcia lub nagrywasz filmy. W innym wypadku, statyw nie wytrzyma ciężaru urządzenia i przewróci się, co może mieć fatalne skutki zarówno dla statywu, jak i aparatu.

Zainteresuj się także głowicą statywu. Sprawdź, jaki ma zakres ruchu. Czym większy, tym lepiej będzie ci się pracowało. Istotną kwestią są także nóżki statywu. Powinny być gumowe, co doskonale zabezpiecza przed ślizganiem się gadżetu po podłodze. Równie istotny parametr to waga.

Cięższy statyw to gwarancja lepszej stabilności. Z drugiej jednak strony będzie to gadżet trudny do przenoszenia. Drogie statywy wykonane są z materiałów lekkich, ale stabilnych. Przy tańszych modelach musisz się zdecydować, co jest dla ciebie ważniejsze - stabilność czy niska waga. Zwróć także szczególną uwagę na mocowanie na statyw.

Statyw do 150 zł - czy warto?

Na początku drogi statyw w niższej cenie powinien ci wystarczyć. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w wykonaniu fotografii z pomocą tego gadżetu, to sprawdź, jakie modele można znaleźć w korzystnej cenie. 

Hama Star 62 kosztuje około 140 złotych. Ma trzykierunkową głowicę. Maksymalna wysokość tego modelu to 160 centymetrów, natomiast maksymalne obciążenie wynosi 3,5 kg. Nogi statywu zabezpieczone są gumkami. To świetna propozycja dla osób początkujących.

Dla tych, którzy nie potrzebują wysokiego statywu, a zależy im przede wszystkim na łatwości podróżowania z tym gadżetem, stworzony został Joby GorillaPod Video. Znajdziesz go za nieco mniej niż 150 złotych. Przedmiot przeznaczony jest do niewielkich, kieszonkowych aparatów i kamer. Ma elastyczne nóżki, które można układać w różnorodny sposób.

Już za 130 złotych możesz kupić model TREQ TRI-14. Minimalna wysokość to 61,5 cm, natomiast maksymalna wynosi 157. Statyw daje więc dużą możliwość regulacji wysokości. Maksymalne obciążenie tego modelu to 5 kg.

Kolejną propozycją dla aparatów kompaktowych oraz smartfonów jest MANFROTTO PIXI Mini. To wyjątkowo lekki model - waży 0,19 kg. Maksymalna wysokość tego statywu wynosi 13,5 cm. Głowicę można obracać o 360 stopni.

ARKAS WT 4057 to model, którego maksymalne obciążenie to 3,5 kg. Maksymalna wysokość wynosi 157 centymetrów. Model ten wyróżnia się głowicą olejową, która pozwala na płynny ruch, co ułatwia nagrywanie. Statyw znajdziesz za nieco ponad 100 złotych.


Statyw fotograficzny to gadżet, którego zalety docenić mogą nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy. Dzięki niemu zdjęcia, które wykonasz, zyskają nową, lepszą jakość. Statyw nie musi być kosztowny, zwłaszcza jeśli jesteś na początku drogi. Wystarczy ci model za mniej niż 150 złotych. Przekonaj się, ile nowych możliwości daje statyw.