Data modyfikacji:

Strój na siłownię - jak stylowo koksić?

Idziesz na siłownię po raz pierwszy? A może stale korzystasz z wyciskacza, piechura lub wioślarza? Bez względu na Twoje sportowe doświadczenie powinieneś wiedzieć, w jaki sposób należy ubrać się na trening. Po pierwsze, wybór odpowiedniego ubrania będzie mieć wpływ na poczucie komfortu. Po drogie, strój na siłownię od dawna nie ogranicza się tylko do luźnego T-shirtu.  Choć siłownia nie jest pokazem mody, to nie ukrywajmy, że jak każde inne miejsce rządzi się swoimi prawami i trendami!

Strój na siłownię

Strój na siłownię powinien być przede wszystkim dostosowany do rodzaju treningu, który będziesz wykonywać (podobnie rzecz ma się z wyborem butów sportowych męskich). Nieco inny ubiór będzie wskazany przy uprawianiu kulturystyki, a inny w fitnessie. Jedną z podstawowych zasad przy wyborze stroju sportowego  jest oczywiście odpowiedni materiał, z którego został on wykonany. Już na wstępie należy odrzucić wszelkie syntetyki, w których podczas ćwiczeń  nieziemsko się spocisz. Brak wentylacji powietrza stroju może doprowadzić do oparzeń skóry lub innych zapaleń. Wybieraj więc naturalne tkaniny, a najlepiej te ubrania, które są produkowane specjalnie dla sportowców. Bardzo często strój sportowy wykonany z materiałów elastycznych, które pozwalają na swobodę ruchu. Ponadto na rynku znajdziemy również ubrania z technologią kompresaryjną, które opinają ciało i jednocześnie odporwadzają na zewnątrz  nadmiar produkowanego ciepło. Dzięki temu podczas  treningu mamy wrażenie nieustannego chłodzenia.


Kwestią, o której często zapominają mężczyźni, jest wybór odpowiedniej bielizny. Względy estetyczne są tutaj mniej ważne, a główną okazuje się przede wszystkim funkcjonalność. Pamiętaj, że bielizna ma stanowić dobrą ochronę dla Twojego ciała i umożliwiać swobodny ruch. Tym samym niezbyt trafionym wyborem stroju na siłownię będzie zakładanie na siebie różnego rodzaju bokserek. Wybieraj takie tkaniny, które będą "oddychać". Jeżeli korzystasz z ostatnio popularnych miejskich sprzętów siłowych, to przydatną okaże się na pewno bielizna termoaktywna. Występuje ona zwykle w dwóch wersjach: wykonana z wełny merynosowej lub ze specjalnych materiałów syntetycznych. Pierwsza opcja lepiej sprawdzi się podczas wykonywania bardziej intensywnych ćwiczeń na zewnątrz np. wspinaczka górska. Z kolei bielizna wełniana świetnie sprawdzi się w nieco lżejszych warunkach. Niezależnie od wyboru pamiętaj, aby bielizna termoaktywna dobrze przylegała do Twojego ciała.

Krótka koszulka i...leginsy?

Jednym z mitów funkcjonujących na siłowni jest to, że im cieplej się ubierzemy, to szybciej spalimy tłuszcz podczas ćwiczeń. Nie warto, aby strój sportowy składał się z grubych materiałów. Takie działanie może doprowadzić do przegrzania się organizmu. Większość siłowni jest dość dobrze ogrzewana, dlatego też strój sportowy powinien składać się z T-shirtu z krótkim rękawem, krótkich spodenek.  Pamiętajmy, jednak aby nie popaść w skrajność i nie wybrać zbyt krótkich i obcisłych elementów garderoby! Dotyczy to przede wszystkim spodenek! Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się również legginsy męskie. Są one alternatywną wersją spodni termoaktywnych, które sprawdzą się zarówno podczas treningu na zewnątrz, jak i ćwiczeń w sali siłowni. Ich stali użytkownicy podkreślają o wiele lepszy komfort podczas treningu niż w zwykłych krótkich spodenkach. A Wy co myślicie o męskich legginsach?

Buty sportowe męskie

Dobry strój na siłownię powinien składać się także z porządnego obuwia. Buty sportowe męskie należą do tej inwestycji, na której nie należy oszczędzać. Ich dobry wybór, może spowodować, że posłużą nam na parę  dobrych lat.  Obuwie powinno cechować się lekkością i stabilnością. Nie trzeba nikomu przypominać, że to takiej grupy nie zaliczają się wszelkiego rodzaju klapki lub trampki! Jednakże buty sportowe męskie nie należą do najłatwiejszego wyboru – wszystko zależy od ćwiczeń, które zamierzamy wykonywać na siłowni. W przypadku fitnessu najlepszym obuwiem okaże się to z płaską podeszwą. Przy wyborze tego elementu stroju na siłownię należy zwrócić uwagę, aby but dobrze przylegał do stopy i pięty. Dobrze również byłoby, aby buty wykonane były z antypoślizgowej podeszwy.


Inny typ butów sportowych męskich będzie nam potrzebny podczas siłowych ćwiczeń (np. podnoszenia ciężarów). W tym przypadku najlepiej sprawdzą się tzw. Liftery, które pomogą utrzymać równowagę ciała. Ich odpowiednio zbudowana podeszwa umożliwi tak rozkładanie ciężaru w naszym ciele, aby nie uszkodzić stawów. Podobnie, jak poprzednio należy zwracać uwagę na dobre dopasowanie buta do stopy i przyległości do kostki.


Krótka koszulka i...leginsy?

Jeżeli wybierasz się na siłownie, to pamiętaj, aby Twój strój sportowy zawierał również przydatne dodatki. Niezbędną okaże się torba sportowa, w której bez problemu zmieścić buty sportowe męskie i inne elementy stroju. Kolejnym ułatwieniem mogą być rękawiczki bez palców, które ochronią Twoje dłonie przed odciskami, a także przed ich ślizganiem się na urządzeniach.  Przydatnym dodatkiem będzie również frotka – możesz w nią wycierać podczas treningu pot. Poza tym pamiętaj o butelce wody, ręczniku i żelu pod prysznic.


Bartłomiej K.