Data publikacji:

Strzyżenie brody w domu z efektem jak u barbera 

Liczba salonów dla brodaczy rośnie w ogromnym tempie. Nic dziwnego, skoro efekty strzyżenia brody u barbera dają oszałamiające efekty. Zadbana, bujna broda w dalszym ciągu jest na topie. A czy można podobny efekt osiągnąć domowymi sposobami? Owszem! Zdradzamy kilka sposobów.

Zacznij od rozczesania


Długa broda z czasem zaczyna się kręcić. Splątane i odstające włoski nie wyglądają estetycznie i mogą sprawiać wrażenie niechlujności. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim regularnie czesz zarost szczotką oraz grzebieniem do brody. Zauważysz wówczas, że Twój zarost nie rośnie na całej powierzchni w jednakowym tempie i w wielu miejscach włosy są dłuższe, twardsze, bardziej pokręcone lub po prostu układają się w inną stronę. Aby nadać im jednolitego kształtu, potrzebujesz czegoś ostrego. I nie mamy tutaj na myśli papryczek chilli.

Strzyżenie nożyczkami


Zależy Ci na efekcie naturalnej, gęstej brody? Mogłoby się wydawać, że wystarczy pozostawić brodę samej sobie, ale czasem warto pomóc naturze. Rozczesz brodę szczotką lub grzebieniem i ułóż wstępnie tak, jak lubisz. Po takim zabiegu zauważysz, że pojedyncze pasemka stroszą się i zaburzają linię zarostu. Na szczęście łatwo to wyeliminować. Brodę przystrzyżesz zwykłymi ostrymi nożyczkami. Ścinaj tylko wystające pasemka i co kilka chwil ponownie rozczesuj brodę. Dzięki temu prostemu zabiegowi broda nadal będzie wyglądać nieco dziko i ekscentrycznie, ale znacznie schludniej.

Strzyżenie maszynką do brody


Maszynka do strzyżenia brody to przyjaciel każdego brodacza. Jest niezwykle łatwa w obsłudze i daje znakomite efekty. Za jej pomocą osiągniesz jednolity kształt zarostu, który wymodelujesz w taki sposób, by nadać twarzy jak najlepszych konturów. Wybierz model maszynki do strzyżenia brody z różnymi końcówkami, które pozwolą Ci wymodelować także wąsy oraz podciąć włosy w nosie lub uszach (o ile oczywiście borykasz się z tym problemem). Maszynka sama rozczesze brodę i przytnie ją na równą długość. Pamiętaj o tym, by wycieniować zarost na połączeniu z bakami oraz tuż przy szyi. Będzie wyglądał naturalniej. 

Zadbaj o linie brody


Mówiąc o liniach brody mamy na myśli dwie – górną (przy policzkach) oraz dolną (przy szyi). Możesz, rzecz jasna, pozostawić je samym sobie, ale w większości przypadków nie będą wyglądały zbyt estetycznie. W tych miejscach zarost często jest dość rzadki, więc może popsuć efekt całości. Jak temu zaradzić? Proponujemy najprostsze rozwiązanie: wyznacz te linie sam. Posłuży Ci do tego trymer do brody, którym precyzyjnie wygolisz zarost i utworzysz zadbane kontury. Gęsta broda na policzkach pozwala wyznaczyć wysoką linię brody (aż do kości policzkowych), zaś jeśli posiadasz rzadszy zarost, zdecyduj się na niską linię brody (przy żuchwie). Ten drugi typ nadaje się jednak wyłącznie do niezbyt długich lub mocno wycieniowanych zarostów.

Golenie rzadkich miejsc


Drobny koper zalegający na policzkach lub dolnej części szyi nie wygląda zbyt dobrze, dlatego najlepiej się go pozbyć. Dlaczego wszak miałby psuć wizerunek tej bujnej części zarostu? Jeśli chcesz się poczuć jak prawdziwy drwal, omiń półśrodki w postaci jednorazowych maszynek i postaw na golenie brzytwą. Owszem, to początkowo dość trudne, ale z czasem pozwoli Ci uzyskać doskonałe efekty. Golenie brzytwą pozwala uzyskać idealną gładkość, a niczym nieosłonięte ostrze umożliwi Ci precyzyjnie zgolić miejsca niedostępne dla maszynek. Nieco mniej ekstremalną alternatywą dla brzytew są maszynki na żyletki, które również wprowadzą Cię z godnością w świat tradycyjnego golenia.


Jak pielęgnować brodę?


Na koniec pozostawiliśmy klucz do uzyskania brody z efektem jak od barbera. Jest nim… zestaw kosmetyków. Dobrej jakości olejek do brody nada jej połysku oraz zdrowego wyglądu, zaś wosk lub balsam pozwolą Ci wystylizować zarost tak jak lubisz. Dzięki kosmetykom do brody zapanujesz nad twardymi włosami zarostu i nie będą one tworzyć brzydkich kogutów. To informacja ważna również z perspektywy samego strzyżenia brody. Nie musisz bowiem irytować się tym, że podczas strzyżenia maszynką do brody zarost nie układa się tak, jak oczekujesz. Zadbasz o to później, nakładając utrwalający kosmetyk. Prawidłowo pielęgnowana i zadbana broda odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem. Nie bój się, to nie metroseksualność – to zwykła higiena.
Doświadczonemu barberowi nie dorównasz, to jasne, ale przy odrobinie wprawy wymodelujesz brodę tak, że wiele osób da się oszukać. Efekt może być naprawdę dobry, tym bardziej, że maszynki do strzyżenia brody, trymery do golenia oraz kosmetyki masz na wyciągnięcie ręki. To jednorazowa inwestycja, a oszczędzone pieniądze na wizytach u barbera wydasz na przyjemności.

Szymon Sonik