Data modyfikacji:

Strzyżenie brody. Trymowanie i przycinanie zarostu

Liczba salonów dla brodaczy rośnie w ogromnym tempie, a zadbana, bujna broda w dalszym ciągu jest na topie. Czy podobny efekt można osiągnąć domowymi sposobami? Owszem! Zdradzamy kilka sposobów na trymowanie i przycinanie zarostu.

Zacznij od rozczesania

Długa broda z czasem zaczyna się kręcić. Splątane i odstające włoski nie wyglądają estetycznie i mogą sprawiać wrażenie niechlujności. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim regularnie czesz zarost szczotką oraz grzebieniem do brody. Zauważysz wówczas, że twój zarost nie rośnie na całej powierzchni w jednakowym tempie i w wielu miejscach włosy są dłuższe, twardsze, bardziej pokręcone lub po prostu układają się w inną stronę. Aby nadać im jednolity kształt, potrzebujesz czegoś ostrego. I nie mamy tutaj na myśli papryczek chilli.

Strzyżenie nożyczkami

Zależy ci na efekcie naturalnej, gęstej brody? Mogłoby się wydawać, że wystarczy pozostawić brodę samej sobie, ale czasem warto pomóc naturze. Rozczesz brodę szczotką lub grzebieniem i ułóż wstępnie tak, jak lubisz. Po takim zabiegu zauważysz, że pojedyncze pasemka stroszą się i zaburzają linię zarostu. Na szczęście łatwo to wyeliminować. Brodę przystrzyżesz zwykłymi, ostrymi nożyczkami. Ścinaj tylko wystające pasemka i co kilka chwil ponownie rozczesuj brodę. Dzięki temu prostemu zabiegowi broda nadal będzie wyglądać nieco dziko i ekscentrycznie, ale znacznie schludniej.

Barberska sztuczka z ręcznikiem

Strzyżenie maszynką do brody

Maszynka do strzyżenia brody to przyjaciel każdego brodacza. Jest niezwykle łatwa w obsłudze i daje znakomite efekty. Za jej pomocą osiągniesz jednolity kształt zarostu, który wymodelujesz w taki sposób, by nadać twarzy jak najlepsze kontury. Wybierz model maszynki do strzyżenia brody z różnymi końcówkami, które pozwolą ci wymodelować także wąsy oraz podciąć włosy w nosie lub uszach (o ile oczywiście borykasz się z tym problemem). Maszynka sama rozczesze brodę i przytnie ją na równą długość. Pamiętaj o tym, by wycieniować zarost na połączeniu z bakami oraz tuż przy szyi. Będzie wyglądał naturalniej. 

Zadbaj o linie brody

Mówiąc o liniach brody, mamy na myśli dwie – górną (przy policzkach) oraz dolną (przy szyi). Możesz, rzecz jasna, pozostawić je samym sobie, ale w większości przypadków nie będą wyglądały zbyt estetycznie. W tych miejscach zarost często jest dość rzadki, więc może popsuć efekt całości. Jak temu zaradzić? Proponujemy najprostsze rozwiązanie: wyznacz te linie sam.

Posłuży ci do tego trymer do brody, którym precyzyjnie wygolisz zarost i utworzysz zadbane kontury. Gęsta broda na policzkach pozwala wyznaczyć wysoką linię brody (aż do kości policzkowych), zaś jeśli posiadasz rzadszy zarost, zdecyduj się na niską linię brody (przy żuchwie). Ten drugi typ nadaje się jednak wyłącznie do niezbyt długich lub mocno wycieniowanych zarostów.

Golenie rzadkich miejsc

Drobny koper zalegający na policzkach lub dolnej części szyi nie wygląda zbyt dobrze, dlatego najlepiej się go pozbyć. Dlaczego wszak miałby psuć wizerunek tej bujnej części zarostu? Jeśli chcesz się poczuć jak prawdziwy drwal, omiń półśrodki w postaci jednorazowych maszynek i postaw na golenie brzytwą. Owszem, to początkowo dość trudne, ale z czasem pozwoli ci uzyskać doskonałe efekty. Golenie brzytwą pozwala uzyskać idealną gładkość, a niczym nieosłonięte ostrze umożliwi ci precyzyjnie zgolić miejsca niedostępne dla maszynek. Nieco mniej ekstremalną alternatywą dla brzytew są maszynki na żyletki, które również wprowadzą cię z godnością w świat tradycyjnego golenia.

Strzyżenie wąsa 

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że moda na wąsy powróciła. Jak go strzyc i pielęgnować? Podstawą jest regularne podgalanie czołowej części wąsa, aby nie zakrywał on linii ust. Zrobisz to przy pomocy elektrycznego trymera do zarostu. Po wstępnym podcięciu, nadaj mu bardziej zaokrąglony kształt. Na bieżąco rozczesuj wąs, uwalniając dłuższe włoski. Aby nadać wąsom objętość i połysk, ułóż je na wosku do wąsów. Jest on przydatny zwłaszcza wtedy, kiedy zamierzasz pozostawić na bokach dłuższe kosmyki. 

Trymowanie zarostu przy szyi

Zadbany zarost to taki, który nie zapędza się w niepożądane miejsca. Ostatnim etapem pielęgnacji jest więc zgolenie włosków z szyi oraz okolic uszu. Podobnie jak w przypadku linii zarostu, tak i tutaj zastosuj maksymalny kontrast pomiędzy owłosioną i ogoloną częścią ciała. Aby optycznie wyszczuplić twarz, wycieniuj zarost w kierunku ucha. Odstające kłębki zarostu u góry żuchwy nie wyglądają estetycznie.

Jak pielęgnować brodę?

Na koniec pozostawiliśmy klucz do uzyskania brody z efektem jak od barbera. Jest nim… zestaw kosmetyków. Dobrej jakości olejek do brody nada jej połysk oraz zdrowy wygląd, zaś wosk lub balsam pozwolą ci wystylizować zarost tak, jak lubisz. Dzięki kosmetykom do brody zapanujesz nad twardymi włosami zarostu i nie będą one tworzyć brzydkich kogutów. To informacja ważna również z perspektywy samego strzyżenia brody. Nie musisz bowiem irytować się tym, że podczas strzyżenia maszynką do brody, zarost nie układa się tak, jak oczekujesz. Zadbasz o to później, nakładając utrwalający kosmetyk. Prawidłowo pielęgnowana i zadbana broda odwdzięczy ci się pięknym wyglądem. Nie bój się, to nie metroseksualność – to zwykła higiena.

Jak zagęścić zarost?

Gęsty i ciemny zarost to marzenie wielu mężczyzn. Zwłaszcza tych, którym natura poskąpiła bujnej brody, a rzadkie owłosienie twarzy nie daje zbyt dużych perspektyw na ciekawe strzyżenie. Czy istnieją jakieś sposoby na zagęszczenie zarostu? Jak się okazuje, jest ich co najmniej kilka. Nie służą do tego jednak żadne cudowne kremy ani szczotki. Podstawą zdrowego zarostu jest rezygnacja z używek negatywnie wpływających na mieszki włosowe (dotyczy także włosów na głowie), a także obniżenie stresu. Zadbaj też o dostarczenie organizmowi składników odżywczych odpowiedzialnych za rozrost zarostu. Mowa m.in. o biotynie, kwasie foliowym, kwasie pantotenowym.
Przyczyną rzadkiego zarostu może być także zbyt niski poziom testosteronu. Na jego produkcję wpływ ma m.in. cynk czy wapń. Na rynku znajdziesz suplementy diety wspierające naturalną produkcję testosteronu. Pamiętaj też, że najwyższy poziom tego hormonu występuje w wieku ok. 28-30 lat, dlatego czasem warto poczekać, aż zarost zgęstnieje samoczynnie.

Dobrym pomysłem na zidentyfikowanie źródła problemu jest wizyta u dermatologa. Rzadki zarost może być efektem problemów skórnych, które utrudniają rozrost włosków. Wizyta u dermatologa rozwieje wszelkie twoje wątpliwości i pozwoli dobrać odpowiednią kurację.

Nie zapomnij o fryzurze

Decydując się na jeden z rodzajów zarostu, nie zapomnij o tym, że musi on współgrać z fryzurą. Zarówno bujna broda jak i czupryna maja za zadanie nadać głowie pożądany kształt i zniwelować ewentualne mankamenty, np. wąską szczękę lub wysokie czoło. Wizyta u barbera pozwoli ci dobrać odpowiednią kombinację, która nie będzie się ze sobą gryźć. Combo, czyli strzyżenie i golenie za jednym razem, to najlepszy sposób na osiągnięcie ciekawego efektu. Doświadczony barber bez trudu ukryje mankamenty zarostu, m.in. rzadkie place, braki połączeń czy słabo owłosione policzki.

Jaki trymer do brody wybrać?

Nic tak nie ułatwia pielęgnacji zarostu, jak dobry trymer do brody. Najlepiej, jak będzie wyposażony w różnego rodzaju końcówki, m.in. szeroką końcówkę do trymowania, wąską końcówkę do trymowania, głowicę do dokładnego golenia zarostu, trymer do nosa i uszu oraz grzebień z płynną regulacją wysokości golenia. Wymienne końcówki do golenia włosów pozwolą ci dodatkowo pielęgnować fryzurę, a konkretnie podgalać boki.

Doświadczonemu barberowi nie dorównasz, to jasne, ale przy odrobinie wprawy wymodelujesz brodę tak, że wiele osób da się oszukać. Efekt może być naprawdę dobry, tym bardziej, że maszynki do strzyżenia brody, trymery do golenia oraz kosmetyki masz na wyciągnięcie ręki. To jednorazowa inwestycja, a oszczędzone pieniądze na wizytach u barbera wydasz na przyjemności.