Data modyfikacji:

Styl sportowy na co dzień – czy dorosłemu mężczyźnie wypada nosić dres?

Gdy myślisz o stylowym ubraniu, zapewne nie pojawia Ci się przed oczami znoszony dres. Również ubranie na co dzień kojarzone jest raczej z dżinsami i swetrem, niż dresową bluzą. Czy jednak w modzie męskiej jest miejsce na styl sportowy? A może uniform ten sprawdza się tylko na siłowni?

Sportowa elegancja?


Podważanie sportowego rodowodu męskich ubrań byłoby sporą gafą. I mowa tu nie o ubraniach do ćwiczeń fizycznych, a o absolutnych klasykach sportowej, które dziś już są bardziej kojarzone z elegancją niźli sportem. Należą do nich chociażby koszulka polo, kurtka pikowana, sztyblety, koszula button-down, mokasyny żeglarskie, zegarki typu diver, blezery czy kamizelki w romby. Te elementy garderoby na stałe wpisały się w kanon mody męskiej i nikt nie wypomina im już raczej sportowego rodowodu. Wręcz przeciwnie, niektórzy wręcz dziwią się na tę wieść, uznając je za ubrania stylowe i eleganckie.

Powodem tego jest fakt, iż większość powyższych ubrań wywodzi się co prawda ze sportów, ale elitarnych. To uniformy zaczerpnięte od zawodników m.in. golfa, polo, tenisa, jeździectwa czy żeglarstwa. Dodatkowo wiele z nich trafiło później pod skrzydła prestiżowych uczelni Ivy League  (Liga Bluszczowa), co z jednej strony jeszcze bardziej podniosło ich elitarność, z drugiej zaś wykreowało modę kopiowaną następnie przez niższe klasy społeczeństwa amerykańskiego. Można więc stwierdzić, że mężczyzna ubrany w żeglarskie mokasyny, spodnie w kratę i granatową marynarkę ubrany jest… na sportowo!

Czy mężczyźnie wypada nosić dres?


Krótkim wyjaśnieniem sportowej elegancji przechodzimy do właściwego tematu, czyli do zastanowienia się nad tym, czy mężczyźnie wypada nosić dres. I nie ma w tym ani krzty drwiny, bo jeszcze do niedawna dresowe spodnie kojarzyły się wyłącznie z salą do ćwiczeń lub wyjątkowo kryminogennymi obszarami miast. Co więcej, dostępne spodnie dresowe raczej nie urzekały stylistyką i w żaden sposób nie pasowały do codziennych ubrań. 

Dzisiejsze „dresy” są tego absolutnym przeciwieństwem. Moda na aktywność fizyczną, bieganie i siłownię sprawiła, że strój sportowy nie jest domeną wyłącznie blokowisk i podejrzanych podwórek. Wręcz przeciwnie, wkroczył on na salony pełną gębą, a widok sportowego ubrania na ulicy nikogo już nie dziwi. Zakorzenił się on w miejskim krajobrazie już tak bardzo, że wiele osób korzysta ze sportowej garderoby na co dzień, doceniając ich wygodę i bezproblemowość. Warto dodać, że producenci sportowej odzieży wyciągnęli wnioski, dzięki czemu obecnie oferowane modele są nie tylko praktyczne, ale i bardzo modne. To właśnie kompromis pomiędzy komfortem a stylem pozwolił na tę ekspansję.

Jak nosić spodnie dresowe?


Najważniejsza przemiana spodni dresowych to zmiana ich kroju. Z workowatych, obszernych spodni przeistoczyły się w nieco węższe, zakończone kontrastowym ściągaczem. Dzięki temu nie włóczą się już po asfalcie i nie sprawiają, że dół sylwetki nabiera optycznie monstrualnych gabarytów. Ta rewolucja w świecie dresowych spodni, które dziś przybrały formę joggerów, pozwala łączyć je z innymi, „zwykłymi” elementami garderoby. Dresowe joggery świetnie współgrają z klasycznymi sneakersami, air maxami, t-shirtami, kurtkami bejsbolówkami  czy bomberkami. Jeśli zaś lubisz bluzy z kapturem, spodnie dresowe o modnym kroju również znajdą zastosowanie. Klasyka, ale w nowoczesnym stylu.

Dziadek i wnuk


Zaczęło się od łączenia eleganckich ubrań z trampkami lub sneakersami. Dziś trend polegający na łączeniu elementów eleganckich z młodzieżowym idzie znacznie dalej. Nikogo już nie dziwi marynarka połączona z dresowymi spodniami w kant. Łączenie stylów wcale nie musi prowadzić do kiczu. Czasem efektem jest interesująca synergia, która naprawdę może się podobać. Spodnie dresowe do ramoneski lub kurtki dżinsowej? Jak najbardziej! W końcu moda jest od tego, by się nią bawić, a nie jedynie odtwarzać.

Z górskich szlaków na wielkomiejskie arterie


Kolejnym przykładem na przenikanie się sportu i mody miejskiej jest odzież trekkingowa. Choć tworzona jest z myślą o pokonywaniu górskich szlaków, w mieście prezentuje się naprawdę dobrze. W sezonie jesienno-zimowym zaś wykorzystasz zalety ciepłej, wiatroszczelnej i wodoodpornej odzieży, która nie wzbudzi podejrzeń, że jesteś turystą zmierzającym do schroniska. Popularyzacja aktywności fizycznej sprawiła, że widok osoby w ubraniach trekkingowych, joggingowych lub fitnessowych nikogo nie dziwi. Dodatkową zaletą ubrań sportowych jest to, że świetnie nadają się na zapuszczenie się w naturę. Odwiedź pobliskie lasy, parki i jeziora, a zaznasz błogiego luzu — zaręczamy.

Moda męska to nie tylko garnitury i marynarki. Odzież sportowa odgrywa w niej równie wielką rolę, bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie. Rozwój wielkomiejskiego, streetwearowego stylu sprawił, że moda czerpie inspirację z wszelkich dziedzin życia. Kto wie, być może za niedługo wyjściowe dresy będzie można zaliczyć nawet do smart-casualu? Czas pokaże.