Data modyfikacji:

Sweter z golfem – ubiór ludzi sukcesu?

Nosili go Steve Jobs, Steve Mcqueen, Jean Paul Sartre, David Beckham i wielu innych! Mowa oczywiście o golfie męskim. Sweter z przylegającym do szyi "kołnierzem" pomimo upływu lat nie traci na swojej popularności! Zobacz, jak w prosty sposób możesz połączyć elegancję z wygodą.

Żródło: ohanthonio.com


Początkowo golfy męskie pełniły funkcję bielizny, która ochraniała ciało przed zimnem. Bardzo szybko jednak ten element garderoby stał się ulubionym ubraniem robotników oraz żołnierzy. Po zakończeniu II wojny światowej sweter z golfem wszedł zaś na stałe do mody codziennej. Wtedy też zdobył popularność wśród intelektualistów, artystów oraz wszystkich tych, którzy byli znudzeni noszeniem klasycznej koszuli.  Ten rodzaj odzienia bardzo chętnie wkładali na siebie członkowie zespołu The Beatles, a także odtwórca roli Jamesa Bonda – Daniel Craig.

Sweter z golfem – dla kogo?

Niestety golfy męskie nie będą pasować do każdego mężczyzny. Tego typu swetry przeznaczone są dla osób mających długą i smukłą szyję (specyficzny kołnierz skraca tę część ciała). Mężczyźni z krótką szyją o wiele lepiej będą prezentować się w swetrach męskich z kołnierzem w typie v-neck (w serek). Golf o gładkiej fakturze niekoniecznie również będzie dobrze wyglądać na osobach mających widoczny "brzuszek". Przylegający do ciała materiał jeszcze bardziej uwydatni ten mankament. Tacy mężczyźni powinni wybrać sweter z golfem, który wykonany jest z grubszych materiałów i będzie zasłaniać nadmierne kilogramy.

Zamiast koszuli

Swetry z golfem bardzo często zastępują zwykłą koszulę męską. W tych przypadkach zestawiane są one z marynarkami. Takie stylizacje prezentują się najlepiej w sytuacji, gdy marynarka wykonana jest z flaneli, tweedu lub kaszmiru. A zatem jeżeli na co dzień nosimy granatowy garnitur, to bez obaw koszulę możemy zastąpić np. czerwonym golfem. Przy doborze swetrów i marynarek należy także zwrócić uwagę na ich skoordynowanie pod względem kolorystycznym. Bardzo dobrze wypadają stylizacje, w których sweter męski w typie golfu jest takiego samego koloru co marynarka. Przyjmuje się, że tego typu zestawy stanowią wzorcowy przykład ubioru w typie buisness casual. Taki strój sprawdzi się do pracy lub na konferencję, ale niekoniecznie będzie trafny podczas przyjęć lub ważnych rozmów biznesowych.

Pomimo dużego wyboru kolorystycznego golfów męskich, najczęściej wybierane są modele w odcieniach szarości, bieli, czerni i zieleni.  I tak szarą marynarkę możemy zestawić z popielatym lub granatowym golfem. Do takiej stylizacji pasować będą czarne chinosy oraz trzewiki męskie za kostkę. Natomiast do brązowej marynarki w kratę idealnie sprawdzi się  sweter męski w typie golfu w kolorze kremowym lub białym. Przy takich zestawach warto także pamięć o dodatkach w postaci kaszkietu, stylowego parasola lub skórzanej torby męskiej.  Pomimo dużego wyboru kolorystycznego golfów męskich, najczęściej wybierane są modele w odcieniach szarości, bieli, czerni i zieleni.


Klasyczna czerń

Warto mieć w swojej szafie przynajmniej jeden czarny golf, ponieważ pasować będzie on do większości noszonych przez nas ubrań. W smart casualowych wersjach swetry z golfem możemy zestawić z szarymi spodniami w kant. Czerń równie dobrze będzie komponować się ze skórzaną kurtką lub marynarką w kolorze bordo. Ostatnimi czasy dość popularnymi stylizacjami są czarne total looki z golfem. W tych przypadkach monochromatyczność możemy przełamać zakładając na wierzch camelowy płaszcz.

Golf w miejskim stylu

Golf pomimo swojego eleganckiego wyglądu świetnie sprawdzi się w miejskich stylizacjach.  Ten szary sweter męski będzie dobrze wyglądać w połączeniu z czarną kurtką skórzaną. Natomiast płaszcz w ciemnych kolorach warto skontrastować z jasnymi lub kolorowymi wersjami golfu . Subkulturowego charakteru nabierze połączenie tego swetra z bomberką oraz czapką z daszkiem.

Z całą pewnością golf należy do tych elementów męskiej garderoby, które pozwolą Ci wyróżnić się z tłumu. Nie trzeba chyba nikogo również przekonywać o niezwykłej funkcjonalności tego swetra. Jego specyficzny "kołnierz" poza walorami estetycznymi ma również praktyczne zastosowanie. Będzie on idealnym rozwiązaniem  na chłodniejsze dni, kiedy w szczególny sposób jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje gardła  Jak widać na poprzednich przykładach dobór kolorystyczny golfu do innych ubrań jest dość prosty, a ostateczny efekt może pozytywnie zaskakiwać. Wszystko zależy od tego, na jakim stopniu formalności w stylizacji nam zależy.

Bartłomiej K.