Data modyfikacji:

Szalik męski - jesienny dodatek nie tylko dla hipsterów

Szalik męski jest praktycznym i modnym dodatkiem, który sprawdzi się zarówno w okresie wiosennym, jak i jesienno-zimowym. Pomimo że wybór kolorów oraz wzorów w sklepach jest naprawdę wielki, to mężczyźni wielokrotnie unikają tego dopełnienia stylizacji. Niektórym z nich, szalik kojarzy się z grupą hipsterów lub nieco ze zmanierowanym "artystycznym" out fitem. Odpowiednio dopasowany i zawiązany szalik, może wyglądać naprawdę męsko i urozmaicić nawet najnudniejszą stylizację.

Szalik podobnie jak zegarek męski pasować będzie każdemu mężczyźnie. Ten element garderoby występuje w wielu odmianach, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Co roku królują inne wzory, ale najbardziej uniwersalnym deseniem pozostaje oczywiście szalik w kratę. Co więcej, szalik męski pasować będzie zarówno do casualowych stylizacji, jak i tych bardziej formalnych. Wszystko zależy w głównej mierze od materiału, z którego został wykonany ten dodatek. Jedwab i satyna lepiej sprawdzi si w przypadku garniturów i marynarek, z kolei bawełna i wełna okaże się idealna do płaszczy, sportowych marynarek oraz do zwykłych T-shirtów z długim rękawem. I na ten przykład szalik komin męski lepiej sprawdzi się podczas chłodniejszych dni, natomiast zwykły szalik może stanowić stylowy dodatek niezależnie od temperatury powietrza.

Szalik męski - jaki model wybrać?

Osobną kwestią pozostaje także jego długość i typ wiązania szalika męskiego. W ostatnich sezonach dużym powodzeniem cieszą się długie szaliki oversize. Jego główną zaletą pozostaje oczywiście funkcja utrzymywania ciepła. Tego typu szalik w kratę nadawać  się będzie przede wszystkim do różnego rodzaju kurtek i płaszczy.  Bodajże najbardziej praktycznym typem tego dodatku pozostanie oczywiście szalik komin męski, który wiąże się w sposób bardzo łatwo i nigdy nie ma z nim problemów w postaci szurania się po ziemi. Wystarczy, że będziesz go owijać wokół szyi przez głowę w krzyżowy sposób. Jego sposób wiązania może być luźniejszy lub bardziej przylegający do ciała. Jeżeli należysz do bardziej leniwych osób, to wystarczy, że przy zdejmowaniu ściągniesz go całościowo, by następnym razem nie musieć od nowa zawiązywać. Wystarczy tylko, że odrobinę poprawisz szalik komin męski i nadasz mu odpowiedni kształt.

Innym rozpowszechnionym typem szalika męskiego jest ten o nieco krótszej długości. Zawiązywany jest on najczęściej w sposób paryski, co dodaje stylizacji odrobinę elegancji i wytworności. W przeciwieństie do szalika oversize i szalika komina męskiego nie ma on większej funkcji chroniącej przed zimnem, a raczej traktowany jest,  jako stylowy dodatek. Idealnie sprawdzi się w połączeniu ze sportową marynarką lub średniej długości płaszczem.  Pamiętaj, że tak naprawdę nie istnieje odpowiedni model szalika męskiego. Wszystko zależy od okazji i tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Z całą pewnością masywny szalik niekoniecznie będzie dobrze wyglądać z garniturem, ale za to świetnie się sprawdzi w zestawie streatwear. Modny szalik w kratę będzie w prawdzie pasować do każdej okazji, ale tu dużą wagę odegra jego sposób wiązania.

Szalik męski - jak wiązać?

Jak już zostało wspomniane, w przypadku krótkich szalików najlepiej sprawdzi się wiązanie w pojedynczy węzeł tzw. paryski. Innym prostym sposobem dla tych nieco dłuższych dodatków, będzie ich swobodne owinięcie wokół szyi – podobnie do tego, w jaki sposób zakładamy na siebie szalik komin męski. W takich przypadkach końce szalika możemy zarówno zostawić widoczne, jak i schować je pod spód. W zestawach z garniturem najlepiej jest przełożyć szalik wokół szyi, a następnie skrzyżować go na klatce piersiowej (bez żadnego zawiązywania).  Nasza stylizacja nabierze nieco nonszalanckiego charakteru, gdy długi szalik męski jedynie przełożymy przez kark -tak, aby jego jedna część była z przodu, a z druga z tyłu. Taki sposób noszenia tego dodatku przywołuje na myśl francuską bohemę. W tym przypadku element dekoracyjny wydaje się ważniejszy od ochronnej roli szalika (jak np. szalik komin męski). Oczywiście istnieje nieskończona ilość wiązań, a wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Szalik w kratę czy chusta?

Zamiast jesiennego dodatku w postaci szalika w kratę, możemy także wybrać chustę
męską.  Także i w tym przypadku mamy dość szeroki wybór różnych odmian. I tak fular męski wykonany z jedwabiu idealnie sprawdzi się do koszuli i eleganckiego stroju. Po drugiej stronie stopnia formalności znajdować się będzie bandana, czyli trójkątna bądź kwadratowa chusta. Można ją wiązać zarówno na głowie, jak i wokół szyi. W tym drugim przypadku pełnić ona będzie rolę męskiej apaszki, która z całą pewnością zwróci uwagę Twojego otoczenia. Tego typu alternatywy wobec szalika w kratę, nie wymagają wielu poświęceń lub drogich zakupów. Czasem wystarczy tylko odrobinę chęci i co najważniejsze – odwagi.

Bartłomiej K.