Data modyfikacji:

Szycie na miarę — jak powstaje garnitur bespoke?

Garnitur jest w garderobie mężczyzny kropką nad i. To dopełnienie stylu i element, który towarzyszy podczas wielu ważnych wydarzeń w życiu. Z tego powodu warto zadbać o to, by był dobrze dopasowany i wykonany z wysokiej jakości materiałów. Choć sklepów z garniturami jest bez liku, czasem warto skorzystać z usługi szycia garnituru na miarę. Tradycyjne krawiectwo przeżywa właśnie swój renesans.

Jakie są zalety garnituru szytego na miarę?


Garnitury dostępne w sklepach odzieżowych dostępne są w systemie ready to wear (RTW). Oznacza to nic innego, że są gotowymi wyrobami maszynowymi, dostępnymi od ręki. Tworzy się je na uniwersalnych szablonach, więc nie do każdej sylwetki będą pasować w takim samym stopniu. Większość sklepów i pracowni oferuje bezpłatne przeróbki garnituru, najczęściej polegające na zwężeniu spodni w pasie czy skróceniu nogawek. Niestety, nie wszystkie mankamenty można wyeliminować przeróbkami. Poprawienie szerokości marynarki w ramionach lub skrócenie rękawów może okazać się trudne i nieopłacalne.

W takim przypadku warto zastanowić się nad szyciem na miarę. Jeśli chcesz zainwestować w garnitur, który posłuży Ci przez wiele lat, wybierz się do doświadczonego krawca. Garnitur na miarę wykonany zostanie dokładnie tak, jak sobie tego życzysz. Zadecydujesz o rodzaju tkaniny, kroju, typie kieszeni oraz o wszelkich dodatkach. To także doskonałe rozwiązanie dla panów, którzy mają problem z dobraniem rozmiaru marynarki i spodni — nie wszystkie sklepy umożliwiają dekompletowanie zestawów. Inna sprawa, że szyjąc garnitur na miarę zyskasz zupełnie niepowtarzany garnitur. Oferta sklepów jest bogata, ale czasem trudno dostać dokładnie to, co siedzi Ci w głowie.

Jak wygląda szycie garnituru na miarę?


Decydując się na garnitur szyty na miarę trzeba wykazać się nie lada cierpliwością. Powstaje on nawet kilka miesięcy, więc nie można oczekiwać, iż uda się krawcowi zrobić to w tydzień. To żmudna, precyzyjna ręczna praca. Cały proces rozpoczyna się od zdjęcia wszelkich pomiarów. Na tej podstawie krawiec wykonuje fastrygowaną konstrukcję, która jeszcze w żaden sposób nie przypomina garnituru.

Służy ona wyłącznie do tego, by klient mógł przymierzyć zarys garnituru. Dzięki temu krawiec może zaznaczyć szpilkami oraz kredą elementy do poprawki, które zostaną wyeliminowane w kolejnej przymiarce. Ile zaś powinno być przymiarek? Minimalna liczba to trzy przymiarki, jednak wielu krawców wykonuje ich więcej, zwłaszcza w przypadku trudnych sylwetek. Dlatego też powinieneś wybrać krawca na tyle blisko, by dojazdy na dopasowywanie garnituru nie wymagały od Ciebie poświęcania wielu dni.

Po wykonaniu całego garnituru klient zapraszany jest na ostateczną przymiarkę. Wówczas gotowy jest już cały garnitur, jednak w dalszym ciągu nie jest on zszyty. Dzięki fastrygom można dokonać ostatecznych poprawek. Często okazuje się bowiem, że doskonale dopasowany i wyglądający garnitur jest niewygodny i utrudnia wykonywanie ruchów. Ostatnia przymiarka ma za zadanie wyeliminować te mankamenty i umożliwia znalezienie kompromisu pomiędzy wyglądem a ergonomią.

Bespoke vs. made to measure


Szycie na miarę określane jest angielskim terminem bespoke. Warto jednak wiedzieć, że istnieje także inny system szycia miarowego. Garnitury made to measure też wymagają pobrania wymiarów klienta, jednak dalszy etap jest zgoła odmienny od krawiectwa bespoke. O ile w garniturach bespoke wykonuje się najpierw konstrukcję garnituru, dokonuje kilku przymiarek, a całość wykonana jest przez krawca ręcznie, szycie made to measure jest znacznie bardziej uproszczone. Po zdjęciu pomiarów dopasowywane są one bowiem do najbardziej odpowiadającego szablonu, a dalsza część wykonywana jest maszynowo. Często nawet krawiec nie ma kontaktu z klientem, gdyż pomiarami zajmuje się inna osoba.

Szycie made to measure nazywa się czasem krawiectwem dopasowywanym. Choć na pozór wydaje się gorsze od bespoke, ma wiele zalet. Po pierwsze, jest znacznie tańsze. Całkowity koszt garnituru made to measure może zamknąć się w kwocie, która w krawiectwie bespoke byłaby jedynie kosztem robocizny. Co więcej, czasem szycie na miarę nie jest konieczne. Jeśli Twoja sylwetka dobrze współgra z dopasowanym szablonem, to po co przepłacać?

O czym należy pamiętać, wybierając garnitur na miarę?


Najważniejszą rzeczą w szyciu garnituru na miarę jest wybór zaufanego krawca. Musi on nie tylko znać się na swoim fachu, ale i mieć świadomość aktualnych trendów w modzie męskiej. Wielu krawców, mimo doskonałego warsztatu, wciąż powiela dawne schematy garniturów. Wbrew pozorom ten bardzo klasyczny i ponadczasowy element garderoby przeszedł w ostatnich latach sporą ewolucję. Po obszernych garniturach rodem z lat 90-tych nie ma już śladu, a w kolekcjach firm odzieżowych królują dopasowane kroje. 

Jak wybrać dobrego krawca? Najlepiej przejrzeć jego portfolio oraz skorzystać z poleceń znajomych. Pamiętaj też o tym, by przygotować pomysł na własny garnitur zanim jeszcze wybierzesz się na pierwsze przymiarki. Dzięki temu dostaniesz dokładnie to, czego oczekujesz.

Szymon Sonik