Data publikacji:

Top 5 modeli okularów przeciwsłonecznych

Trudno byłoby wyobrazić sobie współczesną modę pozbawioną odpowiednich akcesoriów i drobnych elementów, które podkreślają kompozycję całości stroju. Moda na okulary nie podlega tak dynamicznym zmianom, jak to bywa w przypadku trendów wśród kolekcji ubrań. Dla wielu nieodłączną częścią garderoby, pozwalającą na wysmakowane dopełnienie kreacji, od kilku dekad pozostają okulary przeciwsłoneczne. 

Wynalezienie okularów chroniących przed słońcem, z pewnością można określić wielkim przełomem w historii mody. Ze względu na ich powszechność, wydaje się, że okulary istniały od zawsze. Bywają niepowtarzalne w swojej prostocie. W tym tekście przedstawimy Wam top 5 modeli okularów przeciwsłonecznych.

1. Wayfarer

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny typ okularów, produkowany od 1952 roku do dziś przez markę Ray-Ban. Okulary przeciwsłoneczne w szerokich plastikowych oprawkach zostały spopularyzowane przede wszystkim przez wielkie gwiazdy Hollywood, takie jak James Dean czy Marilyn Monroe. Ten sam model cieszył się popularnością również w ówczesnym środowisku artystycznym, tego typu okulary uwielbiali Bob Dylan i Andy Warhol, którzy do dziś niezmiennie pozostają ikonami stylu tamtych lat. Nosił je także sam prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy. 

Od lat 50. okulary cieszyły się wielką popularnością, co można zaobserwować do dzisiaj. Ich sława przycichła na krótki czas, jednak po 1980 roku na nowo stały się popularne jak nigdy dotąd. Przywrócenie okularów przeciwsłonecznych Wayfarer do rangi kultowych nastąpiło wraz z premierami wielu popularnych filmów lat osiemdziesiątych. Największym sukcesem komercyjnym okularów było pojawienie się ich w telewizyjnym hicie „Miami Vice” w 1986 roku, sprzedano wtedy 1,5 mln tego modelu okularów. 

Przez wiele kolejnych lat, okulary wayfarer wciąż były na topie, jednak później trochę o nich zapomniano. W końcu musiał jednak nastąpić wielki powrót tych kultowych okularów, a nastąpiło to 10-12 lat temu i jest to obecnie najbardziej popularny fason okularów przeciwsłonecznych na świecie. Jest to model niezwykle uniwersalny i przy odpowiednim doborze rozmiaru z pewnością będzie pasował do prawie każdego kształtu twarzy.

2. Aviator

Jest to kolejny słynny model okularów przeciw słońcu. Z samego początku były one tylko męskie, ze względu na swoje przeznaczenie. Istnienie zawdzięczają marce Bausch&Lomb, która w 1937 roku podjęła się zaprojektowania specjalnego modelu, dzielnie służącego amerykańskim lotnikom. Ciemnozielone szkła wzbogacone o filtr zamknięte w lekkich, złotych oprawkach idealnie sprawdzały się jako ochrona przed promieniami słonecznymi i oślepiającymi odblaskami na dużych wysokościach. Tak powstawały słynne do dziś okulary pilotki, których niekwestionowaną ikoną stał się gen. Douglas MacArthur, przez co później zaczęto nazywać je również „Macarthurami”.

Do połowy lat 80., popularność tego modelu przycichła, aby wraz z premierą filmu „Top Gun” z Tomem Cruisem w roli głównej na nowo zyskać na popularności. Niezmienny od lat niekwestionowany status ponadczasowości sprawia, że okulary nie tracą swojej pozycji wśród gwiazd, osobistości świata mody oraz miłośników dobrego stylu. 

Do dzisiaj, wszystkie znane marki okularów starają się modyfikować i ulepszać model, aby dopasował się do nowoczesnej wizji mody. Jednak na pierwszym miejscu wciąż utrzymuje się marka Ray-Ban, która niezmiennie produkuje jeden model oprawek, w wielu wariantach kolorystycznych.

3. Clubmaster

Oto następny kultowy model okularów przeciwsłonecznych produkowanych przez markę Ray-Ban, których premiera miała miejsce w 1986 roku. Kształtem zbliżone są do osławionego wcześniej modelu Wayfarer, jednak znaczącą różnicą, która nadała lekkości i wprowadziła interesujący poziomy podział, jest zmiana dolnej części oprawki przez wprowadzenie metalowych elementów. 

Jak każdy znany fason, oklary clubmaster stały się sławne dzięki wielkim hollywoodzkim produkcjom. Nosili je między innymi Kevin Costner w filmie „JFK”, Matt Damon w filmie „Utalentowany pan Ripley”, Tim Roth w filmie „Wściekłe psy” oraz Tom Hanks w „Złap mnie jeśli potrafisz”. 

To model o znacznie mniejszych gabarytach niż te wymienione wcześniej, ma w sobie dużo klasy i jest odpowiedni dla osób szukających ponadczasowego stylu.

4. PO 714 marki Persol

To kolejne męskie okulary, które zostały rozsławione dzięki amerykańskiej produkcji filmowej. Początek sukcesów modelu okularów marki Persol miał miejsce w 1968 roku, a wpłynęło na to wykorzystanie ich w filmie „Sprawa Thomasa Crowna”, gdzie główną rolę zagrał Steve Mcqueen. Gdy aktor zyskał status wielkiej gwiazdy filmowej wraz z rozwojem jego kariery, rozwinęła się również marka Persol.

Model PO 714 wzorowany jest na starszym, w zasadzie identycznym modelu PO 649, jednak różnią się nowym rozwiązaniem, niespotykanym wcześniej wśród okularów przeciwsłonecznych. Są to prawdopodobnie pierwsze w historii okulary, które można było złożyć na pół. Na zausznikach i mostku zastosowano metalowe zawiasy umożliwiające złożenie okularów, co okazało się bardzo praktyczne. Co dziwne, mimo wielkiego sukcesu komercyjnego, okulary wycofano z produkcji w latach 80. i przywrócono dopiero w roku 2007, kiedy to słynne okulary aktora zostały sprzedane na aukcji za 70 tys. dolarów.

Wspomniany wcześniej aktor Steve Mcqueen równie chętnie nosił okulary marki Persol na co dzień, więc szybko stały się produktem chętnie kupowanym przez jego męską część widowni na całym świecie. 

Jest to model idealny dla miłośników stylu retro, jednocześnie chcących zachować szykowność i klasę.

5. Niebieskie lustrzanki Police

Dodatki marki Police powstawały we Włoszech od 1983 roku, pierwszym produktem były okulary przeciwsłoneczne męskie i okulary korekcyjne. Inspirując się amerykańskim stylem życia „w drodze”, w latach 90. marka przeszła do historii mody jako kultowa. Od trzydziestu lat okulary police utożsamiane są z ambasadorami marki, takimi jak George Clooney, Bruce Willis, David Beckham czy Robert Downey Jr. 

Marka zdołała wypromować modę na niebieskie lustrzanki w latach 90. i do dzisiaj produkuje okulary zbliżone do pierwotnego modelu. Obecnie najbardziej znanym i najczęściej kupowanym modelem jest Blackbird Light 1, ze względu na polaryzujące soczewki oraz ikoniczny styl oprawek.

Polaryzujące okulary są dobrym sposobem na wzbogacenie własnego stylu i nadanie świeżości swojej kreacji. Wspaniale sprawdzą się jako dodatek do nowoczesnego i wyrazistego stroju.

Przeczytaj również