Data modyfikacji:

Torba dla mężczyzny, czyli co zamiast plecaka?

Plecak jest niewątpliwie jednym z najwygodniejszych sposobów na przenoszenie różnorakich akcesoriów. Przy okazji oferuje bardzo dużą pojemność oraz wiele przydatnych kieszeni. Są jednak sytuacje, w których plecak nie będzie pasował do stroju lub sytuacji. Jak radzić sobie w takich przypadkach?

Kiedy warto postawić na plecak?


Plecak dla mężczyzn świadomych stylu nie musi przypominać szkolnego tornistra. Na rynku znajdziemy wiele eleganckich plecaków o klasycznym i atrakcyjnym kształcie. Taki casualowy plecak doskonale sprawdzi się w bardzo luźnych sytuacjach, np. podczas spaceru lub wyjścia na zakupy. Problemem jest jednak korzystanie przez dorosłych mężczyzn z plecaków sportowych, które kojarzą się raczej ze szkołą lub siłownią, a nie klasyczną męską modą. Wówczas cała elegancja stroju niwelowana jest przez źle dobrany dodatek i wyglądamy raczej jak przebrany nastolatek, niż stylowy mężczyzna. Szczególnie rażącym błędem jest połączenie plecaka z garniturem lub marynarką. Jak przygotować się na taką sytuację?

Męska torba na ramię


Krokiem w dobrą stronę jest zakup męskiej torby na ramię. Najlepiej zdecydować się na klasyczną torbę skórzaną w kolorze czarnym, brązowym, wiśniowym lub innym stonowanym. Będzie najbardziej uniwersalna i wykorzystamy ją w wielu stylizacjach. Męska torba na ramię pomieści równie dużo, co plecak, a przy okazji nada naszemu wizerunkowi powagi. Nie musimy obawiać się posądzenia o to, że korzystamy z elementu damskiej garderoby, torby na ramię już dawno zadomowiły się w kanonie męskiej elegancji. 
Zaletą takiej torby jest też to, że sprawdzi się zarówno w sytuacjach pół-formalnych, jako torba do pracy, jak i w zupełnie luźnych, jako torba sportowa. Najlepiej wybrać nieco większą, która pomieści nie tylko najpotrzebniejsze rzeczy, ale i laptopa czy dokumenty A4.  Odpowiednio zaimpregnowana skóra posłuży nam przez lata i z pewnością nie wyjdzie z mody. Jest ponadczasowa. Co jednak najważniejsze, nikt nie posądzi nas przez jej pryzmat o brak klasy.

Kopertówka


Kopertówka jest nieco mniejszą wersją torby na ramię. Zminiaturyzowane listonoszki są doskonałym wyborem na co dzień, gdyż są lekkie, niewielkie i nie ciążą nawet po wielu godzinach noszenia. Nie pomieścimy w nich laptopa ani dokumentów A4, ale nie taka jest ich rola. Są tworzone po to, by przechowywać w nich np. notes, przybory do pisania, książkę, praktyczny multitool, butelkę z wodą oraz kilka innych rzeczy, których nie zmieścilibyśmy w kieszeni. Niewielka męska kopertówka będzie prezentować się znacznie lepiej, niż wypchane po brzegi kieszenie spodni lub marynarki.

Aktówka lub neseser


Teraz czas na absolutną klasykę męskiej elegancji. Skórzane aktówki i nesesery wręcz kipią ponadczasowością. Będą doskonałym wyborem do garnituru, do którego plecaki lub nawet torby na ramię nie pasują. Przenoszona w ręce aktówka podkreśli nasz wizerunek, doda nam charakteru i sprawi, że potencjalny klient, kontrahent lub rozmówca odbierze nas profesjonalnie. Aktówki nie są być może zbyt pojemne, ale to ich atut. Wymuszają na nas noszenie wyłącznie niezbędnych akcesoriów, a zasada „less is more” jest podstawą elegancji.

W zależności od sytuacji, możemy zdecydować się na różnego rodzaju aktówki. Oficjalny styl biznesowy wymusza nas nas posiadanie aktówki stonowanej, np. czarnej, a w przypadku bardzo ważnych spotkań, np. podczas negocjowania i podpisywania kontraktu, warto skorzystać z usztywnianego nesesera. Mniej formalne spotkania to jednak czas modnych aktówek w stylu smart casual, które mogą być znacznie ciekawsze wizualnie, np. z ozdobnymi kieszeniami, klamerkami, zatrzaskami, przeszyciami itd.

Pamiętaj o organizacji


Czym różnią się męskie torby od damskich? Organizacją. Bałagan w damskiej torebce jest odzwierciedleniem kobiecego temperamentu, dlatego nie odbieramy go negatywnie. Dżentelmen powinien jednak zadbać, by jego torba, aktówka lub kopertówka były w idealnym porządku. Powinny posiadać dodatkowe kieszonki na drobiazgi oraz przegrody utrzymujące zawartość w jednym położeniu. Dzięki temu w każdej sytuacji momentalnie znajdziesz potrzebną Ci rzecz i nie stracisz w oczach rozmówcy. Ostatnią rzeczą, którą pragniemy podczas rozmowy biznesowej jest to, by wyrzucić zawartość aktówki na stół w poszukiwaniu długopisu lub wizytówki. Organizacja jest niezwykle męską cechą charakteru.

Postaw na wysoką jakość


Najbardziej ponadczasowe są dobrej jakości materiały. To nimi w pierwszym kroku kieruj się podczas zakupu. Wybierz torbę ze skóry, zamszu, nubuku, płótna lub innego trwałego i estetycznego materiału. Sprawdź jakość szwów i zamków, aby uniknąć wpadki. Potraktuj to jako inwestycję na lata i nie kieruj się chwilową modą. Klasyczny model, bez zbędnych udziwnień, będzie na początek najlepszym wyborem. 

Rezygnacja z plecaka na rzecz męskiej torby to jeden z pierwszych kroków ku dorosłości. Podobnie zresztą jak zamiana t-shirtów na koszule lub butów sportowych na brogsy. To pozornie drobne szczegóły, które mogą zmienić nasz wizerunek o 180 stopni.

Szymon Sonik