Data publikacji:

Trampki zimą: rozwiązanie dla upartych

Dobre obuwie jest zimą najważniejsze. Bez niego nawet najcieplejsze ubranie nie ochroni nas przed zimnem. Zmarznięte stopy to przekleństwo w mroźne dni, od nich zaczyna się wyziębienie całego organizmu. Zimowe buty są często ciężkie i niezgrabne, dlatego nawet zimą nie chcemy rozstawać się z naszymi trampkami. Na całe szczęście nie musimy już tego robić. Producenci pomyśleli o nas również zimą i stworzyli trampki, które będą spełniały te same funkcje co obuwie zimowe.

Zimowe trampki, czym powinny się wyróżniać?

Trampki na zimę powinny się różnić od naszych letnich butów, jeśli chcemy by chroniły nas przed złymi warunkami atmosferycznymi. To co zapewnia nam ochronę, będzie chroniło również trampki, przed zniszczeniem. Deszcz, śnieg i mróz nie wpływają korzystnie na obuwie, które łatwiej się niszczy w takich warunkach. Dlatego przede wszystkim, trampki powinny być wodoodporne. To pojęcie może oznaczać różne poziomy wodoodporności, dlatego warto się z nimi zaznajomić, by podjąć dobry wybór przy zakupie.

Jeśli na butach znajdziemy oznaczenie „water resistant” jest to równoznaczne z tym, że uniemożliwiają one wniknięcie wody jedynie do pewnego stopnia. Będą odporne na lekkie zamoczenie, podczas mżawki lub jeśli chodzimy po rosie. Jest to najniższy poziom ochrony przed wilgociom.

Większą ochronę zapewniają buty z oznaczeniem „water repellent”, są wykończone dodatkową powłoką, która sprawia, że trampki są bardziej wodoodporne. Natomiast całkowitą ochronę zapewnią jedynie buty z oznaczeniem „waterproof”. Nie będą w ogóle przepuszczać wody, ponieważ są wykonane z materiałów, które jej nie absorbują. Nawet jeśli zanurzymy je całkowicie w wodzie.

Na bardzo ciężkie zimy, podczas których dużo chodzimy, powinniśmy wybrać trampki, które są całkowicie „waterproof”. Jeśli jednak zimy w naszym kraju nie są takie straszne, a my nie pokonujemy długich kilometrów w zaspach śnieżnych, sprawdzi się dla nas obuwie „water resistant”.

Ocieplane trampki, trampki za kostkę i inne rodzaje

Wodoodporny materiał to jedna z cech jaką powinny posiadać trampki na zimę. Oprócz tego, powinniśmy uważnie obejrzeć nasze buty i sprawdzić czy posiadają również inne zalety,

Przede wszystkim trampki na zimę powinny mieć grubą podeszwę, która będzie izolować nas od zimnego i mokrego podłoża. Oprócz tego powinna zapewnić nam bezpieczne przemieszczanie się po śliskich chodnikach. Powinna być więc z gumy i z bieżnikami, które zapewnią przyczepność.

Dobrze jest wybrać ocieplane obuwie, które już od kilku sezonów znajduje się w ofercie producentów. Mamy do wyboru, np. ocieplone trampki converse, co roku dostępne w ich kolekcjach zimowych. Możemy wybrać zimowe converse z gumy, które są dodatkowo wodoodporne i wyłożone futrem, dla lepszej izolacji przed zimnem.

Ważne, by buty były wyższe niż standardowe letnie trampki i sięgały za kostkę. Będą lepiej chronić przed wiatrem. 

Jak dobrze dobrać trampki?

Trampki zimowe mogą różnić się rozmiarem od naszego letniego obuwia, zwłaszcza jeśli są ocieplane. Dodatkowe futerko zabiera trochę miejsca. Przed kupnem powinniśmy, więc dobrze przymierzyć but i nie kierować się zbytnio naszym dotychczasowym rozmiarem.

Kupując każde obuwie musimy pamiętać, że w ciągu dnia nasza stopa puchnie, dlatego na zakupy powinniśmy wybrać się popołudniu. Zimowe trampki muszą mieć zapas luzu kiedy je mierzymy, około 1,5 cm między palcami a przodem buta. Odrobina wolnego miejsca jest potrzebna po to, by w razie potrzeby można było założyć grubszą skarpetę. Najlepiej w taki skarpetach przymierzać buty.

Nie powinniśmy liczyć na to, że buty później się rozciągną i dopasują do naszej stopy. Od razy muszą być wygodne, tak byśmy mogli w nich komfortowo wyjść od razu ze sklepu. Przed zakupem należy w obu butach przejść się po sklepie i nie wystarczy zrobić parę kroków. Musimy dokładnie sprawdzić, czy buty są wygodne, by później nie skończyły na dnie szafy.

Zimowe stylizacje z trampkami

Trampki mogą pasować do wielu stylizacji, zawłaszcza jeśli wybierzemy takie o zgrabnym kształcie i standardowym kolorze. Z kurtką parką stworzymy swobodny, sportowy look. Jeśli połączymy je z płaszczem, uzyskamy casualową stylizację. Wybierając model trampek, kierujmy się tym, co mamy już przygotowanego w szafie na sezon zimowy. Tak by pasowały do naszego okrycia wierzchniego. Będziemy mieć wtedy pewność, że buty będą pasować do naszego stylu.

Trampki mogą być dobrym wyborem na zimę. Musimy tylko zwrócić uwagę na parę szczegółów, które decydują o tym, że komfortowo i bezpiecznie przejdziemy w trampkach przez zimę.