Data modyfikacji:

Wszystko co powinieneś wiedzieć o bieliźnie męskiej

Temat męskiej bielizny nie jest tak bardzo popularny, jak tej kobiecej. Mało mówi się zarówno o kwestiach związanych z odpowiednim dopasowaniem tej części garderoby do ciała, jak i o walorach estetycznych. Mężczyźni najczęściej mają swój ulubiony typ bielizny, które za każdym razem kupują ten sam. Współcześnie, jednak sytuacja się zmienia. Wybór poszczególnych modeli bokserek i slipów jest coraz większy, a panowie coraz chętniej przeznaczają wyższą sumę pieniędzy na ich kupno.

Krótka historia bielizny męskiej

Pierwszą wzmianką na temat początków historii bielizny męskiej jest odkrycie archeologiczne, którego dokonano w latach 90. XX wieku. Wtedy też w Alpach odnaleziono ciało mężczyzny ubranego w przepaskę lędźwiową. Także Tutenchamon miał w grobowcu kilkukrotnie owiniętą wokół bioder lnianą przepaskę. W starożytnym Rzymie wynaleziono natomiast krótkie spodenki, które zakładali na siebie przede wszystkim legioniści. Główną funkcją tej "bielizny" była ochrona ciała przed podrażnieniami wynikającymi z noszenia codziennych ubrań oraz zbroi. Kolejne wieki skracały oraz coraz bardziej dopasowywały do ciała ówczesne męskie spodenki.

Z kolei w XVI wieku wymyślono problematyczne dziś pod względem estetycznym kalesony, a z kolei w XIX wieku eleganci ubrani byli w piżamę przypominającą dziecięce "śpioszki". Prawdziwą rewolucję przyniosło zastosowanie na początku XX wieku gumy bieliźniarskiej. W kolejnych latach stworzono modele bielizny męskiej, których front przypominał odwróconą literę "y". Cechowały się one dużym dopasowaniem do ciała, co na tamte lata wzbudzało zachwyt nie tylko panów, ale również pań. Niedługo potem dużą popularność zyskała bielizna w typie bokserek, a w latach 60. prawdziwym hitem okazały się slipy.


Męska bielizna i klasyczne slipy

Slipy jeszcze kilkanaście lat temu były najbardziej rozpowszechnionym typem męskiej bielizny. Współcześnie wielu mężczyzn odrzuca, jednak te modele na rzecz szortów. Zbyt często slipy kojarzą się wielu osobom z czasami, w których były one jedyną dostępną opcją na rynku. Bądź co bądź, tego typu męska bielizna należy do klasyki. Najważniejszą zasadą przy ich wyborze jest oczywiście kwestia odpowiedniego rozmiaru.

Źle dobrany model może powodować podrażnienia w okolicach pachwin. Jednakże slipy w przeciwieństwie do bokserek męskich dużo lepiej ochraniają męskie narządy, a także podkreślają pośladki. Tym samym idealnie sprawdzą się pod spód garniturów i eleganckich spodni. Bielizna męska w typie slipek przeznaczona jest przede wszystkim dla szczupłych osób. Ze względu na swoją specyficzną budowę – brak nogawek, będzie ona podkreślać wszelkie dodatkowe kilogramy.


Bokserki męskie

Bokserki męskie należą do najbardziej popularnych i lubianych modeli bielizny. Swoją nazwę zawdzięczają krótkim spodenkom, które używane są przez bokserów podczas walki. Tego typu bielizna męska zapewnia dużą wygodę u noszącego. Zasadniczo bokserki męskie występują w dwóch modelach: luźniejszych i tych bardziej przylegających do ciała (przypominają one wtedy klasyczne slipy z nogawkami). Luźniejsze szorty są chętnie wybierane przez mężczyzn, ponieważ nie krępują ruchów. Bokserki męskie przez swój luźny fason nie podkreślają także intymnych części ciała. Mogą być one zakładane do snu, a także pod spód casualowych stylizacji. Ze względu na swój luźny charakter, będą one idealnym rozwiązaniem na lato.

Z kolei obcisłe wersje bokserek męskich warto wybrać w sytuacji treningu lub wszędzie tam, gdzie jesteśmy zmuszeni publicznie się przebrać. Męska bielizna w tym typie sprawdzi się pod spód garniturów oraz obcisłych spodni. W sytuacjach intymnym odradzamy raczej ubierania bokserek przez niskich mężczyzn – nogawki skracają optycznie nogę.


Bielizna męska sportowa

Jednym z typów męskiej bielizny jest także ta sportowa. Będzie ona dobrym rozwiązaniem zarówno dla biegaczy, jak i dla wszystkich osób czynnie uprawiających jakąś aktywność fizyczną. Bielizna sportowa wykonana jest z substancji sztucznych, które bardzo dobrze ochraniają ciało przed różnego rodzajami obtarć. Wśród tego typu garderoby znajdziemy także bieliznę termoaktywną, której główną funkcją jest zatrzymywanie ciepła i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. W zależności od grubości materiału możemy ją podzielić na: lekką, średnią i grubą. W zimniejszych miesiącach powinniśmy postawić na dwa ostatnie typy.

Do bielizny sportowej należy także zaliczyć kąpielówki. Występują one zarówno w wersji slipów, jak i bokserek. W przypadku ich doboru powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim typ naszej sylwetki, abyśmy uniknęli sytuacji, w której będziemy czuć się niekomfortowo. Trzeba przyznać, że wygląd kąpielówek w przeciwieństwie do reszty męskiej bielizny jest bardzo podatny na wpływy mody. W każdym roku popularne są inne motywy oraz wzory. Hitem tegorocznego lata okazały się flamingi.

Bartłomiej K.