Data modyfikacji:

Zamień marynarkę na bluzę męską!

Wciąż panuje przekonanie, że bluza z kapturem męska bardziej pasuje do nastolatków niż do mężczyzn. Ci drudzy powinni ubierać się na co dzień w  koszule i marynarki. Jednakże od kilku lat bluza zaczyna pojawiać się na wybiegach mody. Dzięki temu traci swój sportowy charakter i nabiera bardziej casualowego. Może czas przyjrzeć się  na poważnie tej części garderoby, a nie przez pryzmat wybryku mody?

Bluza męska od kilku sezonów przestała być kojarzona jedynie z ubiorem domowym. Jest ona tym elementem garderoby, który może być noszony przez cały rok. Oczywiście jej największą zaletą jest niesamowita wygoda i poczucie luzu. W ostatnim czasie nastąpił prawdziwy bum na najróżniejsze wzory i fasony bluz. Bez żadnego problemu każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model tego odzienia wierzchniego. Trandsetterzy na różne sposoby próbują "odczarowywać" bluzę z jej hip-hopowego wydźwięku i łączyć sportowo – casualowe stylizacje. Niektórzy z nich idą nawet krok dalej – męska bluza stanowi bazę dla zestawów do pracy. A jaka jest historia tej części garderoby? Pierwsza bluza z kapturem męska powstała już w latach 30. XX wieku. Przeznaczona ona była dla robotników zakładu produkującego mrożoną żywność. Tego typu bluza miała na celu chronić pracowników przed niskimi temperaturami. Niedługo potem bluza z kapturem męska stała się ulubionym elementem stylizacji studentów. To właśnie w latach 80. ten element garderoby zaczął być kojarzony z kulturą hip-hopu i złodziejaszkami, którzy pod bluzą chcieli schować skradzione rzeczy.


Bluza męska - rodzaje

Trzema najbardziej rozpowszechnionymi typami męskiej bluzy są: wkładana przez głowę, rozpinana oraz bluza z kapturem męska oraz .  Oba te rodzaje występują w różnych fasonach. Jednym z podstawowych modeli bluz będzie longsleee, czyli najprostsza bluza z długim rękawem wykonana w całości z bawełny. Równie popularnym typem tej garderoby jest także tzw. kangurek. Jego cechą charakterystyczną jest jedna duża kieszeń pośrodku.

Ostatnio dużym powodzeniem cieszy się także bluza męska w typie bejsbolówki. W swoim rodzimym środowisku ten typ bluzy nazywany jest m.in. ball jacket. Występuje ona najczęściej w dwukolorowym wydaniu (np. białe rękawy, reszta granatowa), a ponadto u dołu i na rękawach posiada ściągacze. Bardzo często ten typ męskiej bluzy podszyty jest dodatkowym materiałem. Jak można łatwo się domyślić, bejsbolówka ma duży związek z amerykańskim sportem. Od końca XIX wieku na Harardzie wyróżniano najlepszych zawodników drużyny bejsbolówek koszulami, na których znajdowała się litera "H". Z biegiem czasu ten rodzaj gloryfikowania najlepszych studentów przejęły inne amerykańskie uczelnie. Takich zdolnych uczniów – nie tylko w dziedzinie sportu, nazywano latterman (bejsbolówkę nazywa sią również latterman jacket). Z kolei męska bluza we współczesnym fasonie bejsbolówki pojawiła się w latach 30. XX  wieku.


Bluza męska - jak nosić?

W zależności od pory roku bluzę męską można nosić pod spód kurtki lub w formie okrycia wierzchniego.  Mimo wszystko najbardziej popularnym typem tej części garderoby pozostaje oczywiście bluza za kapturem męska. Najważniejszą kwestią w tym przypadku pozostaje odpowiedni wybór koloru. W tym zakresie barwy możemy dobierać na podstawie naszego koloru włosów, cery lub po prostu według własnego uznania. Innym aspektem, na który zbyt często zapominamy zwrócić uwagę, to fason bluzy. Jeżeli chcesz wysmuklić swoją sylwetkę, to wybieraj modele, których kolory rękawów kontrastują z pozostałą częścią bluzy. Warto w tym przypadku wybierać  również np. asymetryczne zapięcia po boku.  Jeżeli jesteś bardziej korpulentnym mężczyzną, to na nic nie pomoże Tobie wybieranie szerokich i luźnych bluz. Zamiast okryć nadprogramowe kilogramy, bardziej je pokażesz.

Oczywiście najbardziej klasycznym zestawem będzie połączenie bluzy z kapturem męskiej i jeansów. Trzeba przyznać, że taka stylizacja jest już dość nudna – dlatego też spróbuj ubrać do bluzy joggery męskie lub spodnie baggy. Do tego sportowego zestawu możesz dobrać sneakersy lub trampki. Na ten przykład wybierz różową bluzę, niebieskie joggery i białe sneakersy. W chłodniejsze dni na bluzę możesz ubrać także skórzaną kurtkę. Inną stylizacją bluzy z kapturem męskiej lub rozpinanej może być połączenie bordowych chinosów z półbutami męskimi za kostkę.


Prosta bluza męska wkładana przez głowę umożliwia stworzenie zestawów bardziej eleganckich –  swobodne łączenie ich z chinosami oraz koszulami. Łososiową bluzę możesz zestawić z granatowymi chino i skórzanymi sztybletami. Z kolei pod spód czarnej lub szarej męskiej bluzy załóż białą koszulę z kołnierzykiem. Ciekawym zestawem będzie także minimalistyczny czarny total look.


Bartłomiej K.
Pod spód koszuli we wzory idealnie nadaje się męska bluza w typie narzuty. Jest, to dłuższa bluza z kapturem bez żadnego zapięcia. Do takiego zestawu możesz dobrać oksfordy lub derby. Dzięki temu Twoja stylizacja nabierze smart casualowego charakteru.

Bartłomiej K.