Data publikacji:

Zasady noszenia garnituru - o czym pamiętać, żeby się nie ośmieszyć

Mężczyzna mający na sobie garnitur robi na kobietach szczególne wrażenie, jednak pod warunkiem, że jest to odpowiedni strój, a nie przypadkowy komplet. Niestety, przez nieumiejętnie dobrane ubranie wizytowe można się ośmieszyć i stać się obiektem żartów. Na co zwrócić uwagę, by nie popełnić gafy i nie narazić się na przykre doświadczenia?

Rozmiary garniturów

Jednym z najczęstszych błędów mężczyzn jest zakładanie garnituru w nieodpowiednim rozmiarze. Nie jest dobrym pomysłem noszenie garnituru, nawet tego prawie nieużywanego, po bracie, wujku czy koledze, chyba że zaniesie się go do poprawki do krawca. Świetną opcją jest garnitur szyty na miarę - niegdyś panowie nie mieli problemów z wyborem ubrania wizytowego w odpowiednim rozmiarze, ponieważ sprawę za nich załatwiał zazwyczaj doskonale wyszkolony rzemieślnik. 

Jeśli jednak zamierzasz kupić garnitur w sklepie, pamiętaj, żeby unikać zarówno tych za ciasnych i krótkich, jak i zbyt luźnych i długich modeli. Nie tylko będzie Ci w nich niewygodnie, ale też i twoja sylwetka zaprezentuje się w nich niekorzystnie, nawet jeśli jesteś harmonijnie zbudowany. Miej na uwadze, że marynarka powinna dzielić sylwetkę na pół, więc nie powinna być zbyt krótka. Po zapięciu marynarki w odpowiednim rozmiarze nie powinno być załamań w okolicy guzika. Oznaczałyby, że jest ona po prostu za mała. Istotne jest także to, jaka długość mają spodnie. Nie można też zbagatelizować jednej bardzo ważnej kwestii. Jest nią długość rękawa marynarki. Nie można zlekceważyć zasady głoszącej, że rękawy marynarki mają kończyć się mniej więcej dwa centymetry powyżej przegubu nadgarstka, tak by widoczne były mankiety koszuli(oczywiście tylko fragment).

Trzeba też wybrać właściwie spodnie. Obecna moda jest szczególnie łaskawa dla wąskich modeli, a te muszą być nieco krótsze, niż w przypadku szerszych spodni, które, według zasady, mają sięgać do połowy obcasa. Modne spodnie są szerokie zazwyczaj na 18-21 cm. Takie pary powinny z przodu tylko sięgać buta, ale nie opierać się na nim, w pozostałej części mają kończyć się na wysokości górnej części cholewki.

Garnitur męski slim

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, weź pod uwagę kilka ważnych uwag, dzięki którym możesz uniknąć niepotrzebnego wydatku. Przede wszystkim warto wiedzieć, że takie komplety są tworzone głównie z myślą o mężczyznach poniżej 30. roku życia. Poza tym, jeśli na co dzień unikasz dopasowanych koszul lub swetrów, istnieje mała szansa na to, że polubisz chodzenie w wąskich garniturach. Co ciekawe, tego rodzaju strój nie pasuje wszystkim szczupłym mężczyznom, gdyż może jeszcze bardziej wysmuklić sylwetkę. Ktoś, kto ma bardzo szczupłe nogi, powinien pomyśleć o spodniach o średnio szerokich nogawkach. Z kolei korpulentny pan z brzuszkiem w garniturze o fasonie slim może wyglądać niezbyt szykownie, zwłaszcza jeśli wybierze garnitur w wyrazistym kolorze i w złym rozmiarze. Niektórzy mogą zastanawiać się, jak nosić garnitur, który jest aż tak blisko ciała? Rzeczywiście, według opinii wielu mężczyzn, ten typ ubrania wizytowego nie jest specjalnie wygodny, a na pewno bardziej ogranicza ruchy niż fason regular. 

Kamizelka do garnituru

Warto zdecydować się na garnitur, którego, elementem jest także kamizelka. Jest niezastąpiona, gdy jest ciepło i zdjęcie marynarki jest po prostu konieczne, jednak nie wypada zostać w samej koszuli. Kamizelka do garnituru może być jedno- lub dwurzędowa, a to jaki rodzaj wybierzesz, będzie miało duże znaczenie. Miej na uwadze, że kamizelki dwurzędowe poszerzają sylwetkę, więc są w sam raz dla wysokich i szczupłych mężczyzn. Również wzory mogą optycznie dodać kilogramów. Aby nie zaprezentować się niekorzystnie w jednorzędowej kamizelce, musisz przestrzegać ważnej zasady - dolny guzik ma być odpięty. Nie można też zapominać o drugiej istotnej kwestii, dotyczącej długości kamizelki. Musi być ona dopasowana do wysokości stanu spodni. Kamizelka powinna zakrywać koszulę i pas spodni. W przypadku oficjalnych garniturów, najlepiej zdecydować się na szelki, ponieważ klamra od paska odznacza się pod kamizelką, co nie prezentuje się najlepiej.

Jak widać, wybranie odpowiedniego garnituru wcale nie jest łatwe. Jednak wystarczy przyjrzeć się krytycznie swojej sylwetce, nie ignorując obowiązujących zasad, a efekt starań nie będzie rozczarowywał.