Data modyfikacji:

Zippo - kultowa męska zapalniczka

Z zapalniczkami Zippo spotkał się niemal każdy. Ich charakterystyczny prostokątny kształt to znak rozpoznawczy na całym świecie. Czy wiesz, jaka jest historia zapalniczki Zippo, w jaki sposób działa i dlaczego warto ją mieć?

Historia zapalniczek Zippo


Dzieje firmy Zippo Manufacturing Company, czyli producenta popularnych benzynowych zapalniczek, sięgają 1933 roku. Ta wykonana z mosiądzu sztormówka kosztowała wówczas 1,95 USD, lecz początki nie były dla marki zbyt dobre. W pierwszym miesiącu sprzedały się zaledwie 82 sztuki. Z czasem jednak jej popularność zaczęła rosnąć. Duża w tym zasługa trwałości zapalniczki oraz odporności na warunki atmosferyczne. Nie groźny jej upadek, doskonale radzi sobie na silnym wietrze, a zamykana konstrukcja chronią ją przed zabrudzeniami. Gdy upadnie nam w błoto, wystarczy przetrzeć ją szmatką. Dodatkowo, w przeciwieństwie do zapałek lub austriackiego pierwowzoru, można ją odpalić jedną ręką.

Tłumaczenie sukcesu zapalniczek Zippo wyłącznie względami praktycznymi to zbyt duże uproszczenie. Były jednak powodem zaufania, jakim obdarzył je amerykański rząd, dołączając zapalniczkę benzynową do wyposażenia armii USA podczas II Wojny Światowej. Sam generał Eisenhower pisał o niej: „To jedyna zapalniczka, która będzie świecić wiecznie”. Wspomniane   wydarzenie stało się przyczynkiem do rozwoju kultu zapalniczek Zippo, których nazwa pochodziła od lubianego przez wynalazcę słowa „zipper” (ang. zamek błyskawiczny). Tuż po wojnie popularność wzrosła jeszcze bardziej. Każdy mężczyzna chciał mieć zapalniczkę, która używana jest przez bohaterskich żołnierzy. Dziś produkuje się 300 tys. zapalniczek tygodniowo w najróżniejszych wzorach i sprzedaje w ponad 120 krajach. 

Budowa i obsługa


Zapalniczka Zippo składa się dokładnie dwudziestu dwóch elementów. Posiada wykonany z mosiądzu dwuczęściowy korpus połączony zawiasem. Początkowo ma brązowy kolor, a charakterystycznej srebrnej barwy nabiera dopiero podczas chromowania w kąpieli wodnej. W korpusie umieszczony jest wkład wypełniony watą, którą nasącza się benzyną. Zwinięty pomiędzy kawałkami knot oddaje opary benzyny na zewnątrz, gdzie znajduje się pomiędzy charakterystycznym dziurkowanym kominem. Komin ten posiada dokładnie szesnaście otworów i zapobiega gaśnięciu zapalniczki od podmuchów wiatru. Do zapalania zapalniczki Zippo służy obrotowe kółko pocierający o wysuwane z korpusu krzesiwo. Iskry krzesiwa zapalają opary benzyny, a zapalniczka pali się tak długo, aż nie odetniemy dopływu powietrza, zamykając kapturek. Napełnia się ją wyjmując metalowy wkład, odginając filcową zatyczkę i nasączając równomiernie watę. Ta wyjątkowo prosta i solidna konstrukcja sprawia, że trudno o zniszczenie zapalniczki. Doskonale wiedzą o tym właściciele firmy, oferując na nią… dożywotnią gwarancję.

Kultowa zapalniczka

Sukcesy zapalniczki Zippo podczas II Wojny Światowej sprawiły, że rozpoczął się boom na jej posiadanie. Czym bardziej wymyślne malowanie i grawery przybierała, tym bardziej trafiała w gusta amerykańskich indywidualistów. Jej legenda zbiegła się szczęśliwie tuż po wojnie z dynamicznym rozwojem popularnej do dziś używki – papierosów. Zapalniczka Zippo stała się symbolem męskości, a jej wizerunek porównywany jest z takimi legendami jak Harley Davidson, Levis czy Coca Cola. Zapalniczka benzynowa była modnym gadżetem na planach filmowych, gdzie towarzyszyła głównym bohaterom. Pojawiła się m.in. w takich produkcjach jak „Szklana pułapka”, „Top Gun”, „Casablanka”, „Faceci w czerni”, „Indiana Jones”, „Terminator”, „The X-Men”, w serii o Jamesie Bondzie czy setkach innych filmów. 

Dziś kolekcjonerów zapalniczek Zippo znajdziemy na całym świecie. Limitowane serie lub unikalne wzory osiągają na aukcjach internetowych astronomiczne kwoty. Identyfikację wartościowych egzemplarzy ułatwia wprowadzony w latach 50-tych system oznaczania zapalniczek. Na jej spodzie wybija się m.in. miejsce, miesiąc i rok produkcji. Przed sprzedażą Zippo przechodzą szereg kontroli, w tym tę najbardziej rozsławioną, czyli kontrolę kliknięcia. Zapalniczki nie wydające charakterystycznego kliknięcia nie są dopuszczone do sprzedaży.

Chodzi o coś więcej

Zapalniczki Zippo służą nie tylko celom użytkowym. Niezwykle popularne jest wykonywanie za ich pomocą sztuczek. Liczba trików jest tak duża, że traktuje się to wręcz jak dyscyplinę i organizuje zawody. Poza tym efektowne sposoby na odpalenie zapalniczki Zippo od zawsze budziły podziw i z uwielbieniem korzystali z nich bohaterowie hollywoodzkich produkcji.

Ale to nie jedyna rzecz, do której wykorzystamy zapalniczkę. Każdy, kto kiedykolwiek był na koncercie wie, że w końcu musi nadejść ten moment. Chwila, w której zespół przystępuje do wykonywania swojej najpopularniejszej, najbardziej rzewnej ballady. Co wtedy robimy? Wyciągamy zapalniczki, zapalamy ogień i trzymając je wysoko nad głową kołyszemy się w rytm muzyki. Klimatyczny płomień Zippo nadaje się do tego idealnie.

Dlaczego powinieneś mieć przy sobie zapalniczkę?


Preppersi, survivalowcy, bushcraftowcy i inni wielbiciele przygód dobrze wiedzą, że źródło ognia może przydać się w wielu niespodziewanych sytuacjach. My natomiast sądzimy, że znacznie częściej będziesz używał zapalniczki do odpalania papierosa lub świeczki w restauracji. Nawet jeśli omijasz ten zgubny nałóg, jako dżentelmen musisz mieć zapalniczkę na wypadek, gdyby trzeba było odpalić papierosa damie. Poza tym to świetny gadżet, a my, mężczyźni, uwielbiamy gadżety. Prawda?

Więcej artykułów na temat gadżetów

Smartfony Dual Sim - przydatna czy zbędna funkcja?

Smartfony Dual Sim - przydatna czy zbędna funkcja?

2017-11-20
Smartfony są nieodłącznym atrybutem osób prowadzących działalności gospodarcze lub pracujących w tak zwanym "terenie". Dla takich właśnie osób, które dodatkowo chcą w jedynym urządzeniu korzystać z numeru abonenckiego prywatnego oraz numeru służbowy, stworzone są telefony komórkowe Dual Sim!
xbox kinect vs ps move plusy i minusy najpopularniejszych kontrolerów ruchu

Xbox Kinect vs. PS Move - plusy i minusy najpopularniejszych kontrolerów ruchu

2017-11-16
Siódma generacja konsol oprócz zaciętej rywalizacji pomiędzy dwoma gigantami rynku jakimi są Sony i Microsoft, przyniosła nam także modę na kontrolery ruchowe. Sprawdź nasze porównanie
stare telefony komórkowe wracają do łask

Stare telefony komórkowe wracają do łask

2017-11-16
Stare telefony komórkowe wracają do łask! Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup klasycznego telefonu z klawiaturą, zamiast nowoczesnego smartfona
zegarek elektroniczny kwarcowy czy mechaniczny jaki wybrać

Jak wybrać odpowiedni dla nas zegarek?

2017-11-16
Oferta zegarków jest obecnie bardzo szeroka. Jeśli stoisz przed wyborem czasomierza i ciężko ci podjąć decyzję, przeczytaj ten poradnik i sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie najkorzystniejsze.
Odbiornik Wi-Fi na USB

Odbiornik Wi-Fi na USB - na co zwracać uwagę podczas zakupu?

2017-11-16
W dzisiejszych czasach nieposiadanie Internetu jest sporym problemem. Większość komputerów posiada własny odbiornik na USB. Co w przypadku starszych laptopów lub popsutych urządzeń?
Wydajne i ciche laptopy

Ultrabook, czyli lekki, cienki i wydajny laptop

2017-11-15
Ultrabook - coś dla każdego faceta. Sprawdź, jakie są zalety ultrabooków i dlaczego powinieneś takiego mieć