Cała prawda o filtrach przeciwsłonecznych

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i choć na razie słońce nas nie rozpieszcza, to z pewnością niebawem zrobi się dużo cieplej. To dobry czas, żeby pomyśleć o zabezpieczeniu skóry przed promieniami słonecznymi. Co powinieneś wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych?

   Filtry przeciwsłoneczne to nic innego jak kremy z filtrami służącymi do ochrony naszej skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Oferta takich kosmetyków dostępnych na polskim rynku jest bardzo bogata, warto więc zawczasu pomyśleć o ochronie naszej skóry, by na ostatnią chwilę nie wybrać niesprawdzonego produktu.

Filtry przeciwsłoneczne – jakie wybrać?

Związki chemiczne, które określa się mianem filtrów przeciwsłonecznych, zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. W kosmetykach stosowane są dwa rodzaje filtrów – chemiczne (pochłaniające energię promieniowania słonecznego) oraz mineralne (działają jak lustra, zatem odbijają promieniowanie). Najczęściej stosowane filtry chemiczne to m.in. oktokrylen, silatrisol, avobenzon, tinosorb M, natomiast mineralne to m.in. dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku. Najlepszą ochronę uzyskujemy w momencie, kiedy w jednym preparacie znajdą się oba rodzaje filtrów , zatem to właśnie tych nazw musimy szukać na etykietach.

Co oznacza SPF?

SPF, czyli Sun Protection Factor , to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Właśnie ta wartość określa stopień ochrony przed promieniowaniem. Im wyższy wskaźnik SPF, tym wyższa ochrona . SPF określa się, sprawdzając stosunek ilości promieniowania UVB potrzebnej do wywołania rumienia na skórze zabezpieczonej preparatem ochronnym w porównaniu do skóry niezabezpieczonej. Niestety, w kwestii promieniowania UVA sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, gdyż to promieniowanie nie powoduje zaczerwienienia czy bólu. W tym przypadku stosuje się zatem współczynniki IPD i PPD, które określają dawkę promieniowania wywołującą tzw. pigmentację trwałą lub opaleniznę natychmiastową na skórze chronionej preparatem w stosunku do skóry niechronionej.

Jak stosować?

Wybierając filtry przeciwsłoneczne, należy przede wszystkim dostosować je do naszej karnacji . Im jest jaśniejsza, tym mocniejszą ochronę powinniśmy zastosować. Na opakowaniu każdego kosmetyku musi być zamieszczona informacja na temat ilości i częstotliwości nakładania produktu na skórę. Do preparatów przeciwsłonecznych odnosi się jedna główna zasada: przede wszystkim nakładajmy krem obficie przynajmniej kilkanaście minut przed wyjściem na słońce . Niestety jeden raz nie wystarczy. Pod wpływem wysiłku, kąpieli oraz pocenia się specyfik zmywa się z naszej skóry, zatem należy go aplikować na skórę co 2-3 godziny. Więcej przydatnych wskazówek dotyczących opalania się znajdziesz TUTAJ.