Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy, ale jeśli masz już swój wymarzony sprzęt, najlepiej zacząć treningi jak najszybciej. Pamiętaj, aby każdą aktywność rozpocząć od rozgrzewki. Nawet jeśli planujesz tylko spokojną przejażdżkę, rozgrzanie mięśni jest niezbędne. Możesz wykonać kilka prostych ćwiczeń, jak choćby marsz w miejscu, i zwiększać stopniowo ich intensywność. Druga możliwość to
rozgrzewka na rowerze – wsiądź na maszynę i rozpocznij trening od powolnego pedałowania z niewielkim obciążeniem. Rozgrzewka powinna trwać około 5 minut.
Kolejny etap to właściwy trening. Jeśli dopiero zaczynasz jazdę na rowerze stacjonarnym, zadbaj o to, aby twoje ćwiczenia nie były zbyt intensywne. Dzięki temu nie zniechęcisz się do aktywności. Z czasem zwiększaj prędkość i obciążenie.
W przypadku, gdy jesteś osobą doświadczoną, postaw na trening interwałowy.
Co daje taka jazda na rowerku stacjonarnym? Błyskawiczne spalanie dużej ilości kalorii. Trening interwałowy nie powinien trwać dłużej niż 25 minut. Polega on na przeplataniu serii intensywnych ćwiczeń wykonywanych przez krótki czas, np. przez 2 minuty, z ćwiczeniami o mniejszej intensywności. Taka zmiana tempa pozytywnie wpływa na spalanie kalorii. Podczas treningu warto wykonać przynajmniej 6 powtórzeń szybkich i wolniejszych ćwiczeń.
Na koniec znacznie zmniejsz obciążenie i tempo. Pozwoli to na wyciszenie organizmu, rozluźnienie ciała i wyrównanie tętna. Ten etap również powinien trwać około 5 minut.
Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym doskonale wpływają zarówno na ciało, jak i na umysł.
Jeśli zastanawiasz się nad tą formą ruchu – nie czekaj. Im wcześniej podejmiesz decyzję, tym szybciej zaczniesz ćwiczyć i przekonasz się,
co daje jazda na rowerze stacjonarnym. Spróbuj już dziś!