Data modyfikacji:

Gdzie obejrzeć KSW na żywo?

Sukces Macieja Kawulskiego i Martina Lewandowskiego zapisał się w historii sportu już na zawsze. To właśnie oni stworzyli federację mieszanych sztuk walki, która od wielu lat przyciąga publiczność na sportowe areny i przed telewizory. Gdzie obejrzeć KSW? Już niebawem, bo 18 grudnia 2021 roku w Arenie Gliwice, odbędzie się kolejna, długo wyczekiwana gala nr 65, na której pojawią się m.in. Mamed Khalidov, Roberto Soldić, Daniel Torres i Salahdine Parnasse.

ksw39

Czym jest KSW?

KSW, czyli Konfrontacja Sztuk Walki, polega na starciu dwóch zawodników, w którym dozwolone są wszystkie chwyty, uznawane za poprawne w każdym ze sportów walki. Oczywiście – jest kilka zachowań, które są na ringu niedozwolone i powodują dyskwalifikację zawodnika (np. gryzienie). Walki przeprowadzane są na macie, w zamkniętej klatce. Zawodnik może wygrać zarówno na punkty, o których przyznaniu decydują sędziowie, jak i przez nokaut bądź poddanie się przeciwnika.

Poddanie to rezygnacja z dalszej walki jednego z zawodników. Nokautem jest natomiast fizyczne uniemożliwienie przeciwnikowi dalszej walki. Jedną z jego odmian jest nokaut techniczny, czyli moment, gdy jeden z zawodników traci przytomność lub doświadcza kontuzji, która stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia. W KSW istnieje oczywiście podział na kategorie wagowe – wśród nich wymienić można wagę piórkową, lekką, półśrednią, średnią, półciężką i ciężką. Od niedawna wprowadzona została również kategoria kobieca.

Początki KSW

Cały zamysł stworzenia federacji mieszanych sztuk walki pojawił się u założycieli w 2003 roku. Maciej Kawulski od lat pasjonował się tą dziedziną sportu, Martin Lewandowski natomiast – dopiero raczkował. Ich pierwsze spotkanie, zaaranżowane przez wspólną znajomą, zaowocowało powstaniem organizacji MMA – jednej z największych na świecie.

Po raz pierwszy KSW odbyło się 27 lutego 2004 r. w Warszawie, w restauracji Champions. Był to turniej, w którym udział wzięło 8 zawodników. Wygrał wówczas Łukasz Juras Jurkowski, specjalista w taekwondo. Druga gala miała miejsce 7 października 2004 roku, w tej samej lokalizacji. Tym razem pierwsze miejsce zajął Antoni Chmielewski, który pokonał Jurkowskiego w pierwszej rundzie. Wydarzenie to transmitował Polsat Sport.

KSW – najciekawsze starcia

Przełomowym dla organizacji MMA wydarzeniem była gala KSW 6, która miała miejsce w warszawskim Torwarze. Po raz pierwszy w walkach wziął udział Michał Materla i Krzysztof Kułak. Popularność pojedynków wzrosła wraz z pojawieniem się w kolejnych edycjach Mariusza Pudzianowskiego. Zadebiutował on w walce z Marcinem Najmanem, którą obejrzało ok. 6 milionów widzów.

Duże zmiany w gali Konfrontacji Sztuk Walki zaszło w 27. edycji wydarzenia. Do tamtego momentu walki odbywały się na białym ringu, potem – w okrągłej klatce. Wówczas mistrzem został Borys Mańkowski, który wygrał z Aslambaka Saidova.

31 października 2015 roku gala KSW odbyła się poza granicami Polski. 32 edycja zorganizowana była na Wyspach Brytyjskich, dokładnie na Wembley w Londynie. Tytuł mistrza zdobył Tomasz Narkun, a Mańkowski – obronił pas, zdobyty w poprzednich zawodach. Jednym z najbardziej oczekiwanych starć w MMA był pojedynek Michał Materla – Mamed Khalidov, która zakończyła się zwycięstwem Czeczena w pierwszej rundzie.

Największa gala MMA w historii Europy odbyła się 27 maja 2017 roku na Stadionie Narodowym. Na KSW 39 pojawiło się 57 tysięcy 766 widzów. Odbyło się wówczas 11 walk: Fernando Rodrigues Jr. vs. Marcin Różalski, Tomasz Narkun vs. Marcin Wójcik, Marcin Wrzosek vs. Kleber Koike Erbst, Mateusz Gamrot vs. Norman Parke, oraz Ariane Lipski vs. Diana Belbita. Główną walką było starcie mistrzów Mameda Khalidova i Borysa Mańkowskiego, a także byłych strongmanów – Mariusza Pudzianowskiego i Tyberiusza Kowalczyka.

Oglądalność gali KSW rośnie z każdym kolejnym rokiem. Coraz więcej kibiców zasiada na stadionach, aby móc obejrzeć wielkie wydarzenie na żywo. Nieprzewidywalność i zaskoczenie – chyba właśnie na tym polega fenomen starć wielkich nazwisk. Każda walka poprzedzona jest miesiącami treningów, przygotowań i poświęceń. To trudny i wymagający sport, jednak – jak podkreślają sami uczestnicy – doping kibiców wart jest wysiłku.

KSW 65 – najbliższe wydarzenie w Arenie Gliwice

Już niebawem niezwykłe emocje dla fanów MMA. Jeden z największych pojedynków w historii KSW odbędzie się 18 grudnia w Arenie Gliwice. Naprzeciw sobie staną dwaj mistrzowie – Mamed Khalidov (35-7-2, 15 KO, 16 Sub), oraz Roberto Soldić (19-3, 16 KO, 1 Sub). Tego wieczora dojdzie również do rewanżu między Danielem Torresem (12-4, 6 KO, 1 Sub) i Salahdine’em Parnassem (15-1-1, 2 KO, 5 Sub).

Mamed Khalidov to jedna z największych gwiazd w historii KSW. Wielokrotny mistrz kategorii średniej – aż trzy razu zdobywał tytuły najlepszego zawodnika. Po raz pierwszy zwyciężył w 2009 roku jako reprezentant Arrachionu Olsztyn. Kilka lat później wygrał ponownie, z Michałem Materlą, a następnie – w 2020 roku znokautował Scotta Askhama w 36 sekund. Do tej pory Mamed Khalidov odbył 44 pojedynki – 31 z nich skończył przez poddanie lub nokaut przeciwnika.

Roberto Soldić to reprezentant UFD Gym, zawodnik, który odniósł już wiele zwycięstw – wiele z nich w wyniku nokautu. Zadebiutował w wieku 22 lat, w starciu z Borysem Mańkowskim, którego rozłożył na łopatki. To drugi najmłodszy zwycięzca w historii KSW. Zmierzy się z Mamedem po 6 wygranych walkach. Soldić do tej pory triumfował aż 16 razy.

Salahdine Parnasse i Daniel Torres pierwszy raz spotkali się w 2021 roku, podczas gali KSW 58. Saladine to 23-letnia, wschodząca gwiazda sportu. Pochodzący z Paryża zawodnik wygrał do tej pory 6 bitew, zachwycając kibiców charyzmą i stylem. Wówczas pokonał go jednak Torres, brazylijczyk, występujący z ramienia Austrii. Do tej pory triumfował 5 razy, a czterokrotnie odznaczony był nagrodą za nokaut i najlepszy bój.

KSW i MMA – gdzie obejrzeć?

Jeden z największych i najciekawszych pojedynków Konfrontacji Sztuk Walki odbędzie się 18 grudnia 2021 roku w Arenie Gliwice. Gdzie obejrzeć KSW? Aby móc wziąć udział w gali należy mieć przy sobie wejściówkę. Uczestnictwo w wydarzeniu możliwe jest po okazaniu biletu na KSW zwykłego lub VIP/loże, które zapewniają osobne wejście, open bar, catering, obsługę hostess oraz wejście na After Party.

Po zakończeniu gali odbędzie się wspomniane After Party – świetna okazja do spotkania uczestników KSW 65 oraz innych zawodników, którzy biorą udział w wydarzeniach, organizowanych przez federację. Dla gości, którzy zakupili miejscówkę VIP lub lożę – wejście gratis, pozostałych obowiązuje kupno osobnego biletu.

Tekst: ebilet.pl