Jak przechowywac buty zimowe? Poradnik w 6 krokach

Droga do wiosny już niedługa, więc powoli możemy przebrać nasze buty. Zanim wkroczysz w wiosenny klimat, zadbaj o prawidłową pielęgnację wysłużonych traperów i ocieplanych sztybletów. Podpowiadamy, jak przechowywać buty zimowe po sezonie.
Zima się kończy, zimowe ubrania lądują na dnie szafy. Tam będą czekać w pogotowiu na kolejny sezon. Zastanów się jednak, ile razy zostałeś zaskoczony przez zimę? I co? Zima nie zaskakuje tylko kierowców. Okazuje się bowiem, że Twoje buty również nie są gotowe na załamanie pogody, a mogłyby. Wystarczy zadbać o odpowiednią konserwację zaraz po zakończeniu sezonu. Zaoszczędzisz tym sporo czasu.

Krok 1. Czyszczenie

Na początku dokładnie wyczyść buty z nagromadzonych w trakcie sezonu zabrudzeń (wskazówki dot. pielęgnacji butów zimowych oraz czyszczeniu jasnego obuwia). Oczyść cholewkę, podeszwy oraz wnętrze buta (możesz ułatwić sobie pracę odkurzaczem), wymień zniszczone wkładki.

Krok 2. Impregnacja i konserwacja

Po oczyszczeniu cholewki pokryj ją odpowiednim preparatem impregnującym. Konserwacja zabezpieczy buty przed niszczeniem.

Krok 3. Naprawa u szewca

Bezpośrednio przed sezonem zimowym i zaraz na jego początku zakłady szewskie przeżywają prawdziwe oblężenie. Jeśli nie chcesz, żeby Twoje buty na tydzień przepadły w kolejce do naprawy, wybierz się do szewca po sezonie. Być może musisz wymienić podeszwę, zreperować pęknięcie lub naprawić zamek błyskawiczny.

Krok 4. Zabezpiecz przed odkształcaniem

Prawidła umieszczone w bucie zabezpieczą go przed odkształceniem. W przypadku butów z wysoką cholewką pamiętaj o usztywnieniu również tej części. Warto też skorzystać z domowych sposobów i zastąpić prawidła starymi gazetami, kulkami z papieru lub folii albo zużytymi szmatkami.

Krok 5. Zapakuj do pojemnika

Buty najlepiej przechowywać pokrowcach/pojemnikach na buty lub kartonowych pudełkach. W przypadku ich braku zaopatrz się w przewiewne, płócienne woreczki.

Krok 6. Wyznacz odpowiednie miejsce

Najodpowiedniejsze będą przewiewne i suche miejsca. Trzymaj je raczej z dala od półek z odzieżą i bielizną.