1. Płukanie ryżu
Nieodłączną zasadą przy gotowaniu czegokolwiek na parze jest konieczność wcześniejszego umycia produktu. Nie inaczej jest w przypadku ryżu, który powinien zostać dokładnie opłukany. Rozpakowany ryż umieszczamy luzem na sitku z drobnymi oczkami, a następnie dokładnie płuczemy pod zimną wodą.
2. Uzupełnienie wody w parowarze
Umyty ryż umieszczamy we wspomnianej przegrodzie w parowarze i zalewamy wodą. Niektóre urządzenia mają przedziały wskazujące optymalny poziom wody. Jeśli wasz parowar nie ma takiego wskaźnika, wówczas ryż wsypujemy do pojemniczka i zalewamy wodą w proporcji 1:2. Kolejnym krokiem jest parowanie ryżu - białego przez 30 minut, brązowego przez 35.
3. Gotowanie ryżu na parze
Tak przygotowane naczynie zamykamy, a ryż na parze gotujemy przez około 30-40 minut. Czas gotowania jest zależny od odmiany ryżu oraz działania parowaru (poszczególne modele mają inne czasy zalecanego parowania).
Jak już wspomnieliśmy, ryż to jeden z najbardziej uniwersalnych składników potraw. Możemy wykorzystać go jako dodatek do ryb, mięs, warzyw, a nawet deserów! Aby nie być gołosłownym, przedstawimy kilka przepisów na przyrządzenie dań z ryżem.
Sposób przygotowania:
Na początku należy przygotować ryż na parze. Kwestia przyrządzenia mięsa zależy od waszych upodobań. Kurczaka można bowiem gotować w parowarze, choć równie dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie patelni przeznaczonej do grillowania. W tym czasie można drobno pokroić cebulę oraz paprykę, a także poszatkować pietruszkę.
Ugotowanego kurczaka oraz ryż odkładamy do ostygnięcia. Wystudzone mięso kroimy w kostkę. Do ryżu dodajemy pokrojone uprzednio warzywa oraz kurczaka. Następnie wrzucamy kukurydzę i posiekaną natkę pietruszki. Całość uzupełniamy majonezem, a następnie dokładnie mieszamy. Teraz wystarczy przyprawić wszystko solą oraz pieprzem.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Niezwykle istotną zaletą tego przepisu jest to, że jednorazowe parowanie pozwoli nam przygotować wszystkie niezbędne składniki. Ryż, mięso oraz warzywa należy najpierw umyć, a następnie umieścić na poszczególnych poziomach w parowarze. Przypominamy, że każdy składnik ma optymalny czas parowania. Kiedy wszystkie produkty zostaną ugotowane, wykładamy je do miski i odstawiamy do wystygnięcia. Do ryżu dodajemy szczyptę curry, a całość okraszamy ulubionymi przyprawami.
Potencjał parowaru jest w tym przypadku maksymalnie wykorzystany. Parowanie pozwoli zachować większość substancji odżywczych oraz witamin, których duże ilości znajdują się w warzywach. Takie risotto przygotowane zostaje w sposób szybki oraz bardzo praktyczny. Gotowanie na parze sprawi, że wszystkie składniki będą smakować zupełnie inaczej.
Na zakończenie podkreślmy, że sam ryż jest idealnym produktem do wszelkich kulinarnych eksperymentów. To właśnie umiejętność tworzenia nowych kompozycji smakowych stanowi fundament sztuki kulinarnej. Możemy oczywiście korzystać ze sprawdzonych dodatków do ryżu (np. sos sojowy), ale wszelka samodzielna inwencja twórcza jest w tym wypadku zdecydowanie wskazana. Tak uniwersalny produkt może z powodzeniem stworzyć genialne kompozycje smakowe, które na pierwszy rzut oka wydają się kompletną abstrakcją. Pozwólcie więc działać swojej kreatywności, a zwykły ryż na parze może zmienić się w prawdziwe kulinarne arcydzieło.