Data modyfikacji:

Jaki box dachowy wybrać?

 Samochód wciąż pozostaje jednym z najszybszych i najbardziej komfortowych środków transportu. Nie da się jednak ukryć, że czasem, wybierając się w dłuższą podróż z innymi osobami, mamy poważny problem, by zmieścić do niego wszystkie bagaże. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być praktyczny i funkcjonalny bagażnik dachowy. Na rynku możemy obecnie znaleźć bardzo wiele modeli. Jaki box dachowy wybrać? Czym się sugerować?
jaki box dachowy

Jaki box dachowy wybrać?

Podpowiadamy jaki box dachowy wybrać

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest box dachowy. Mówiąc najprościej, jest to rodzaj kufra, który montujemy na dachach samochodów. Pierwsze tego typu dachowe bagażniki pojawiły się na rynku w latach 70. i szybko zdobyły popularność. Obecnie są bardzo cenione zwłaszcza w sezonie urlopowym, choć często przydają się również poza nim. Box dachowy, w przeciwieństwie do stojaków czy uchwytów, posiada zamkniętą strukturę, dzięki czemu przewożone przedmioty nie są narażone na deszcz, wiatr czy nadmierne nasłonecznienie. W boksie dachowym z powodzeniem możemy więc przewozić nie tylko narty czy wiosła, ale również elektronikę czy ubrania.

Pojemność oraz wielkość boxu dachowego

To jedne z najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwracać uwagę, zastanawiając się, jaki box dachowy wybrać. Obecnie na rynku znajdziemy boxy o pojemności od 300 do nawet 600 litrów. Wśród nich znajdują się zarówno modele szerokie i niskie, jak i nieco węższe, ale wysokie. Jaki box dachowy wybrać? Wiele zależy oczywiście od tego, jakie przedmioty zamierzamy przewozić, niemniej jednak pamiętać należy, że wyższe boxy dachowe to większy opór powietrza. W skutek tego w samochodzie może być głośniej, zwiększa się również zużycie paliwa.

Pamiętajmy również o tym, że boxy dachowe poza pojemnością mają również określoną ładowność, np. do 70 kg. Dlaczego jest to istotne? To bardzo proste. Jeśli przewozimy ciężki sprzęt, może okazać się, że mimo sporej ilości wolnego miejsca, nie powinniśmy już niczego umieszczać w naszym dachowym bagażniku. W takiej sytuacji płacimy za wielkość boxa, której i tak nie możemy wykorzystać.

 Kupując box dachowy, koniecznie zwróćmy również uwagę na jego wymiary. Bierzmy pod uwagę nie tylko to, co zamierzamy w nim przewozić, ale również długość naszego pojazdu. Bardzo ważnym dla bezpieczeństwa jest to, by nie był on za długi. W przeciwnym przypadku może utrudniać np. obserwację sygnalizacji świetlnej. Różne modele boxów dachowych znajdziesz na stronie Ceneo.pl.

Łatwość montażu boxu dachowego

To kolejny ważny czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki bagażnik dachowy wybrać. Pamiętajmy, że w większości przypadków boxy dachowe nie są użytkowane przez cały czas, więc łatwość i szybkość jego zdjęcia oraz założenia ma ogromne znaczenie. Dobrze też, jeśli bagażnik pasuje do wielu różnych modeli samochodów - posłuży nam również wtedy, gdy zdecydujemy się zmienić auto. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że wielu producentów oferuje adaptery do boxów dachowych, dzięki którym mamy możliwość mocowania ich w przypadku różnych relingów. Adaptery takie znajdziesz bez problemu na stronie Ceneo.pl.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Nie da się ukryć, że źle zabezpieczone boxy dachowe bywają łakomym kąskiem dla złodziei. Dlatego też, poszukując idealnego bagażnika, koniecznie upewnijmy się czy jest wyposażony w system antykradzieżowy. Samodzielnie montowane kłódki czy zabezpieczenia są bowiem często bardzo łatwe do sforsowania, podobnie jak montowane w tańszych modelach pojedyncze zamki.

Najlepiej sprawdzają się te boxy dachowe, które posiadają wielopunktowy system rygli oraz centralny zamek. Tego rodzaju zabezpieczenie jest praktycznie niemożliwe do złamania, ponieważ zamki znajdują się na całym obwodzie bagażnika dachowego. Ważne jest również to, z jakiego materiału wykonany jest box dachowy. Wiele tańszych modeli posiada pokrywę z cienkiego tworzywa, którą niestety bardzo łatwo jest złamać.

Maksymalna prędkość, z jaką można podróżować z boxem dachowym

To parametr szczególnie istotny dla wszystkich osób, które podróżują na dalekie dystanse drogami szybkiego ruchu. Na rynku są bowiem bagażniki dachowe, które pozwalają na jazdę z prędkością 130-140 kilometrów na godzinę, jak i te, które wymagają jazdy nie szybciej niż 110 km. Przed zakupem warto dokładnie to sprawdzić, ponieważ jazda z wyższą niż określona przez producenta prędkość może wiązać się z uszkodzeniem, a nawet zerwaniem bagażnika.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając box dachowy?

Wybierając box dachowy, pamiętajmy o tym, że niezwykle ważny jest odpowiedni, równomierny sposób załadowania bagażnika. Dlatego warto też stawiać na modele, którą są nam w stanie ułatwić to zadanie, np. poprzez posiadanie punktów montażowych i pasów. Ciekawą propozycją są boxy montażowe, które posiadają w zestawie torby podróżne - pozwalają na wykorzystanie całej ich przestrzeni.

Wybierając bagażnik dachowy, warto stawiać na rozwiązania znanych i cenionych producentów (między innymi kultową już firmę Thule). Bagażniki te zazwyczaj są bardziej solidne, łatwiejsze w montażu, a przy tym lekkie. Poza tym, czołowe marki bardzo dbają o to, by boxy miały ergonomiczne kształty, które nie hałasują w trakcie jazdy oraz tylko minimalnie podnoszą zużycie paliwa.

Podsumowując, obecnie w ofertach sklepów z akcesoriami samochodowymi możemy znaleźć szeroki wybór boxów dachowych o różnej wielkości, pojemności czy kształcie. Poszukując idealnego, warto zawsze brać pod uwagę swoje potrzeby, to, jakie przedmioty i sprzęty zamierzamy przewozić oraz wymiary własnego auta. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wybrany przez nas box dachowy będzie rozwiązaniem praktycznym i funkcjonalnym.
Autorka: Kamila Łońska-Kępa