Data modyfikacji:

Jaki gaz do migomatu?

Spawarka to bardzo ważne urządzenie w warsztacie każdego szanującego się majsterkowicza czy metalurga-amatora. Tak zwane migomaty to jedne z najpopularniejszych spawarek. Swoją nazwę biorą od technologii MIG MAG, polegającej na spawaniu w osnowie różnych gazów. Jakich konkretnie? Rynek oferuje ich wiele, a w niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kilku z nich i rozważymy, jaki gaz do migomatu jest najlepszym wyborem. Niezależnie, czy stawiasz na jakość, precyzje, a może dobrą cenę, w naszym kompleksowym zestawieniu na pewno znajdziesz coś dla siebie.
jaki gaz do migomatu

Jaki gaz do migomatu?

Gaz do migomatu – cel i zastosowanie

Gaz w migomacie gazowym pełni przede wszystkim funkcję zabezpieczającą przed dostaniem się do spoiny powietrza atmosferycznego. To tak zwany gaz osłonowy, który dodatkowo tworzy optymalne warunki do zapłonu łuku elektrycznego naszej spawarki. Oprócz gazów osłonowych w migomatach umieszcza się również gazy palne. To one są źródłem intensywnego ciepła topiącego spawany metal. Rzecz jasna, samo gorąco nie wystarczy, stąd konieczność zastosowania gazów osłonowych, które w migomatach pozwalają uzyskać wysoką jakość spoiny przez odcięcie dopływu powietrza. Porządny spawacz powinien zadbać, aby mieć w zapasie butlę do migomatu z odpowiednim rodzajem gazu.

Gazy palne – rodzaje i funkcje

Do gazów palnych stosowanych w migomatach zaliczamy między innymi propan. Ta substancja charakteryzuje się wysoką czystością spalania, może być przydatna, gdy musimy lutować małe elementy i zależy nam na precyzji. Świetnie sprawdzi się też przy lutowaniu twardym. Drugim gazem palnym jest acetylen, znany ze swojej wysokiej temperatury spalania. Będzie idealny do nieco większych robót – jeśli musisz przyspawać duży element, bez przerywania lutu. Jego zaletą jest zużywanie małej ilości tlenu. Ponadto ma większą wagę od powietrza atmosferycznego, więc świetnie nadaje się do pracy pod ziemią.

Gazy osłonowe – który wybrać do migomatu?

Gazy osłonowe mają największy wpływ na użytkowanie naszej spawarki. Osłonowy gaz do migomatu może mieć różne postacie. Najczęściej używa się substancji, które chemicy nazywają gazami szlachetnymi ze względu na to, iż nie wchodzą one w reakcje z innymi pierwiastkami. W przemyśle nazywa się je gazami obojętnymi. Oto kilka rodzajów gazów osłonowych, których możesz użyć w swoim migomacie.
  • Argon (Ar) – jeden z najpowszechniej używanych gazów do migomatu. Można go używać zarówno samodzielnie, jak i jako podstawy do mieszanki gazów osłonowych. Charakteryzuje go duża zdolność jonizacji w łuku.
  • Hel (He) – jeśli cenisz sobie prędkość spawania, hel będzie dla ciebie idealny. Jego wadą jest natomiast trudność w zajarzeniu się łuku. Można go stosować zarówno samego, jak i z argonem.
  • Dwutlenek węgla (CO2) – jeśli chcesz uchronić uchwyt spawalniczy swojego migomatu, ten gaz nada się do tego najlepiej. Porządny majsterkowicz powinien chronić swój sprzęt przed przegrzaniem. Dwutlenek węgla ma też najniższą cenę, jednak przy jego użyciu powstaje dużo dymu i pyłów spawalniczych. Spoina ma też gorszą jakość.
  • Azot (N) – stosowany przede wszystkim w mieszance z wodorem. Spawa się nim głównie stal austenityczną.
  • Wodór (H) – bardzo aktywny gaz. Łuk pod jego wpływem szybko się nagrzewa, pozwalając na szybkie spalanie i dając wysoką jakość spoiny.

Jaki gaz do migomatu wybrać?

Jeśli chcesz być przygotowany na każdą ewentualność, najlepiej wyposażyć się w butle do migomatu ze wszystkimi rodzajami gazów palnych i osłonowych. Warto jednak przeanalizować nasze spawalnicze potrzeby i po ich rozważeniu wybrać taki gaz do migomatu, który będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Zależy ci na szybkości? Wybierz wodór lub hel. Chcesz zaoszczędzić? Dobrym wyborem będzie dwutlenek węgla. A może masz do czynienia ze stalą austenityczną? W takim razie idealny będzie azot. Podobnie z gazami palnymi: bardziej precyzyjne i mniejsze spawy lepiej robić propanem, z kolei większe i dłuższe – acetylenem.

Migomat gazowy to skarb w warsztacie każdego majsterkowicza. Dlatego też odpowiedni wybór gazu, którego będziemy używać przy spalaniu, jest tak ważny. Nie chcemy przecież przegrzać czy zniszczyć naszego urządzenia. Nim kupisz gaz palny czy osłonowy, zastanów się nad możliwościami swojej maszyny i charakterem spawu. To pomoże wybrać ci gaz do migomatu mądrze i odpowiedzialnie.

Autor: Marcin Krawczyk