Data modyfikacji:

Jaki multimetr wybrać?

Multimetr jest podstawowym narzędziem elektryka oraz elektronika. Urządzenie służy do weryfikacji i diagnostyki instalacji oraz sprzętu, dlatego jest niezbędne podczas naprawy instalacji. Przydaje się również w każdym gospodarstwie domowym. Jaki multimetr wybrać? Na co należy zwracać uwagę?

multimetr

Zakup miernika uniwersalnego – jaki multimetr wybrać?

Urządzenie pomiarowe, jakim jest multimetr, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, gdyż pozwala na obiektywne odczytanie wartości fizycznych. Jest niezbędne przede wszystkim podczas naprawy lub konserwacji układów elektrycznych lub elektronicznych. Pozwala również na wykrycie najważniejszych usterek. Multimetrem posługują się inżynierowie, naukowcy oraz drobni majsterkowicze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, obecnie prawie wszystkie są wyposażone w dokładniejszy wyświetlacz cyfrowy, który zastąpił analogowy. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, multimetr jaki wybrać, aby był odpowiedni do wykonywanej pracy. Które parametry warto wziąć pod uwagę? Czym jest uwarunkowana cena multimetru?

Przeczytaj również: Jaki prezent dla majsterkowicza wybrać? Idealny prezent dla majsterkowicza

Rodzaje multimetrów

Aby wiedzieć, multimetr cyfrowy jaki wybrać, należy przeanalizować jego specyfikację. Szczególnie istotne są aspekty dotyczące bezpieczeństwa, rozdzielczości, dokładności oraz zastosowania. Multimetr został tak zaprojektowany, aby nie stanowić bezpośredniego zagrożenia dla osoby posługującej się urządzeniem, niezależnie od warunków. Jednak duży wpływ na jakość danego produktu mają zastosowane podzespoły. Multimetr to urządzenie, na którym nie warto oszczędzać, dlatego ważne jest, aby zakupić miernik z certyfikowanymi bezpiecznikami. Obwody napięciowe oraz prądowe powinny być odpowiednio zabezpieczone. Rozdzielczość to najmniejsza zmiana w sygnale wejściowym, która generuje zmianę w sygnale wyjściowym, dlatego jest ona wyrażona w liczbie cyfr. Zgodnie z zasadą, im większa liczba cyfr na wyświetlaczu, tym pomiar jest dokładniejszy. Dokładność to maksymalna granica błędu wartości wskazanej przez multimetr. W urządzeniach pomiarowych dąży się do jak najmniejszej granicy, co pozwala na odczytywanie dokładniejszych danych. Zakres powinien zawsze zostać wskazany przez producenta na opakowaniu lub w instrukcji. Zaznacza się go symbolem ±, który oznacza procent wartości wskazanej plus wartość najmniej znaczącej cyfry. Jeśli chodzi o zastosowanie multimetru, wyróżnia się urządzenia proste, które mają podstawowe funkcje oraz zaawansowane technologicznie. Te drugie znajdują zastosowanie w laboratoriach, warsztatach, są również wykorzystywane do badań naukowych. Zazwyczaj ich cena jest dużo wyższa, jednak dodatkowe funkcje będą zbędne w warunkach domowych. Do podstawowych czynności warto zakupić prosty model, który będzie wyposażony w wysokiej jakości komponenty.

Wyróżnia się najczęściej trzy podstawowe rodzaje multimetrów:

    1. Multimetr ręczny, który jest stosowany najczęściej przez elektroników i elektryków podczas prostych napraw w warunkach domowych. Dzięki kompaktowej obudowie urządzenie jest bardzo poręczne i nie zajmuje dużo miejsca. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych złączy. Dobrze zabezpieczony posłuży przez długie lata.
    2. Multimetr stołowy – urządzenie bardziej zaawansowane, pracują z nim zazwyczaj profesjonaliści. Co więcej, posiada również funkcję raportowania. Znajduje zastosowanie w laboratoriach oraz w warsztatach naprawczych. Z uwagi na swoje funkcje jest droższy od standardowego multimetru.
    3. Multimetr cęgowy będący odmianą multimetru ręcznego. Znajduje zastosowanie podczas wykonywania pośredniego pomiaru prądu. Cęgi obejmują przewody, przez co mierzenie jest jeszcze bardziej bezpieczne.

Miernik uniwersalny – jaki wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki multimetr kupić. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, należy dostosować produkt do swoich potrzeb.

1. Multimetr Emos – podstawowy multimetr, sprawdzi się w warunkach domowych. Posiada 3,5 znakowy wyświetlacz LCD, a więc maksymalna wyświetlana wartość to 1999. Kompaktowa obudowa i solidna konstrukcja sprawiają, że jest bardzo praktyczny przy wykonywaniu pomiarów i napraw podstawowych usterek. 

2. Brymer Multimetr – urządzenie bardziej zaawansowane. Do zastosowań profesjonalnych. Wyższa cena jest podyktowana przede wszystkim jakością i dodatkowymi funkcjami.
3. Emos Multimetr cęgowy – do zastosowania w profesjonalnych pracowniach oraz przy projektach elektrycznych i elektronicznych. Posiada automatyczny dobór zakresu pomiarowego. Jest przeznaczony do pośredniego mierzenia parametrów.

Wykonywanie podstawowych pomiarów

Multimetrem najczęściej mierzy się napięcie będące różnicą potencjałów. Aby zweryfikować tę wartość, odpowiedni będzie każdy multimetr z funkcją pomiaru napięć stałych i zmiennych, oznaczony również jako V AC/DC. Natężenie prądu w gniazdku można zmierzyć urządzeniem mającym funkcję pomiaru natężenia prądu stałego oznaczonego jako A DC, natężenia prądu zmiennego – A AC. Dla niektórych specjalistów istotne jest oszacowanie pojemności elektrycznej. Można je wykonać multimetrem oznaczonym jako Cx, natomiast w przypadku częstotliwości prądu będzie to Fx. W zależności od tego, na który rynek przeznaczone jest urządzenie, można wykonać także pomiar temperatury w stopniach Celsjusza (⁰C) lub Fahrenheita (⁰F).

Miernik elektryczny – jaki wybrać? Podsumowanie

Multimetr to podstawowe urządzenie pomiarowe, które znajduje szerokie zastosowanie zarówno w branży elektronicznej, jak i elektrycznej. Przed dokonaniem zakupu warto rozważyć, jakie pomiary będą wykonywane. Na potrzeby domowe sprawdzi się podstawowy multimetr. Istotne jest, aby określić, które wartości są najważniejsze. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać idealny produkt w danym przedziale cenowym. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę jakość zastosowanych podzespołów. Aby urządzenie było praktyczne i służyło przez dłuższy czas, powinno składać się wyłącznie z jakościowych elementów, które oznaczone są odpowiednim certyfikatem.

Autor: Krzysztof Małecki
Autor: Krzysztof Małecki