Jaki obiektyw Canon RF z serii L wybrać? Przegląd najlepszych szkieł do aparatów Canon R 

Obiektywy Canon RF z serii L są dedykowane dla wymagających użytkowników, którzy chcą mieć solidne narzędzie do robienia pięknych zdjęć. Sprawdzamy, którymi obiektywami do aparatów Canon EOS R warto się zainteresować. 
Canon RF

Dlaczego warto wybrać obiektywy Canon RF z serii L? 

W świecie fotografii obiektywy Canona z charakterystyczną czerwoną obwódką są traktowane jako produkty klasy premium. Producent ma na swoim koncie kilka szkieł, które przez lata zyskały miano legendarnych. Mowa tutaj chociażby o Canonie 200 mm f/1.8, 50 mm f/1.0, Canonie 16-35 F/2.8 czy Canonach 24-70 f/2.8.
Założenie inżynierów Canona od zawsze było bardzo proste. Obiektywy są wykonane z najlepszych materiałów, a także mają mieć szybki autofokus i doskonałe właściwości optyczne. To wszystko sprawia, że użytkownik otrzymuje topowe narzędzie do pracy w rozmaitych warunkach.
Legendarne obiektywy z mocowaniem EF do lustrzanek powoli zostają zastąpione obiektywami RF, które mają nowy system mocowania i można ich używać wyłącznie z aparatami z serii R. Oferta aparatów jest aktualnie bardzo szeroka i użytkownicy mogą znaleźć dla siebie modele w rozsądnych cenach. Wersje RF z serii L są dedykowane głównie do aparatów pełnoklatkowych takich jak Canon RP, R8, R6 Mark II, R3 czy R5. 
Choć obiektywy Canon RF nie należą do najtańszych, to są warte absolutnie każdej złotówki. Jakość obrazu, uszczelnienie całej konstrukcji, a także nowy jeszcze lepszy autofokus to główne argumenty opowiadające się za ich wyborem. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie obiektywów RF z serii L.  

Jaki obiektyw Canon z serii L warto wybrać? 

Bogata oferta obiektywów RF z serii L została przygotowana w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć odpowiedni model dostosowany do danej odmiany fotografii. Jeżeli szukasz uniwersalnego obiektywu do różnych zastosowań, to Canon RF 24-70 f/2.8 lub Canon RF 28-70 f/2.0 będą znakomitym wyborem.
Do bardziej sprecyzowanych zastosowań można wybrać stałoogniskowe obiektywy takie jak RF 35 mm f/1.4 czy 50 mm f/1.2. Przed zakupem warto określić w jakich warunkach zamierzasz używać obiektywu i na tej podstawie warto dopasować odpowiedni model. 
Canon RF seria l
Canon RF seria l

Przegląd najlepszych obiektywów Canon RF z serii L

Canon RF 28-70 F/2.0 

Obiektyw zadebiutował w 2018 roku i przez wielu profesjonalistów został uznany jako jedno z najlepszych szkieł, jakie Canon kiedykolwiek wyprodukował. Tak naprawdę po raz pierwszy w obiektywie zmiennogniskowym mamy światło f/2.0, które sprawia, że głębia ostrości jest jeszcze mniejsza, co przekłada się na przyjemny bokeh.
Jedno szkło oferuje tak naprawdę kilka ogniskowych, dlatego korzystanie z obiektywów stałoogniskowych takich jak 28 mm, 35 mm, 50 mm czy 85 mm zaczyna tracić sens. Jeżeli chcesz zapewnić sobie komfort pracy bez konieczności żonglowania obiektywami, to ten model jest znakomity. Najczęściej jest on wykorzystywany w fotografii ślubnej, reportażowej oraz portretowej. 

Canon RF 24-70 F/2.8 

Canon RF 24-70 f/2.8 to z kolei jeden z najbardziej uniwersalnych obiektywów na rynku i bardzo dobra alternatywa dla RF 28-70 f/2.0. Przede wszystkim jest on od swojego brata tańszy oraz lżejszy, co ma niemałe znaczenie przy wyborze. Dodatkowo mamy 5-stopniową stabilizację obrazu, która przydaje się zarówno w fotografowaniu jak i filmowaniu.
Świetna ostrość już do przysłony f/2.8 sprawia, że jesteśmy w stanie uzyskać bardzo ładny obrazek. Ponadto, minimalna odległość ostrzenia wynosi 21 cm, co pozwoli na wykonywanie zdjęć detali oraz makro. Ten obiektyw idealnie odnajdzie się w szeroko pojętym reportażu, ale również fotografii podróżniczej czy krajobrazowej. 

Canon 15-35 F/2.8 

Ten obiektyw to absolutny must have dla fotografów podróżniczych, krajobrazowych, ale również osób zajmujących się robieniem zdjęć architektury czy wnętrz. Pod względem jakości optycznej ten model w żadnym stopniu nie odbiega od wcześniej omawianego Canona RF 24-70 f/2.8. Tutaj również znajduje się 5-stopniowa stabilizacja obrazu.
Silnik autofokusa Nano USM błyskawicznie ustawia ostrość i jest bardzo cichy, co dla filmowców ma ogromne znaczenie. Minimalna odległość ogniskowania wynosi 28 cm, dlatego można wykonywać ciekawe bliskie ujęcia. Ten obiektyw ta absolutne must-have dla bardzo wymagającego fotografa. 

Canon RF 70-200 F/2.8 IS 

Teleobiektywy Canona z zakresem ogniskowej 70-200 mm to absolutna legenda fotografii sportowej oraz krajobrazowej. W nowym modelu z mocowaniem RF cała konstrukcja została znacznie odchudzona, przez co zajmuje w torbie zdecydowanie mniej miejsca. Powłoki fluorowe zapewniają bardzo dobrą ochronę przed kurzem oraz wodą.
Przed niekorzystnymi warunkami została zabezpieczona cała obudowa, dlatego z Canona RF 70-200 mm można korzystać praktycznie w każdych warunkach. Dzięki przysłonie f/2.8 możemy uzyskać miękkie i naturalne rozmycie tła praktycznie na każdym zakresie ogniskowej. To sprawia, że obiektyw z powodzeniem można wykorzystywać w fotografii portretowej. Oczywiście warto wspomnieć, że ten model ma 5-stopniową stabilizację obrazu

Canon RF 100-500 f/4.5-7.1 

Ten obiektyw został stworzony głównie z myślą o fotografii dzikiej przyrody, ale jego doskonała specyfikacja pozwoli na robienie znakomitych zdjęć podczas wydarzeń sportowych, a także w fotografii krajobrazowej. Dwa silniki AF Nano USM charakteryzują się wysoką skutecznością w ustawianiu ostrości nawet na bardzo szybko poruszających się obiektach.
Stabilizacja obrazu 5-stopniowa pomaga w tworzeniu ostrych ujęć. Zmienne światło w zakresie f/4.5 - f/7.1 jest niezłe biorąc pod uwagę że mamy do czynienia z tak dużymi wartościami ogniskowych. Waga całego zestawu wynosi 1530 gramów, co jest bardzo dobrym wynikiem.  

Canon RF 85 F/1.2 

Obiektyw Canon RF 85 mm choć głównie ma sprawdzić się w sesjach portretowych, to jego możliwości są znacznie szersze. Jeżeli potrzebujesz szkła na sesje plenerowe, a także do fotografowania ślubów w kościele, to bez wahania możesz po niego sięgnąć. Przysłona f/1.2 w połączeniu z ogniskową 85 mm pozwala uzyskać bardzo małą głębię ostrości.
Zdjęcia już po zrobieniu są bardzo ostre, a rozmyte tło jest bardzo charakterystyczne. Każde zdjęcie wygląda niezwykle profesjonalnie, co zostanie z pewnością docenione przez klientów. Nowy rodzaj optyki wykorzystuje technologię eliminacji załamywania światła niebieskiego, a także eliminuje abberacje kolorów. Powłoka ASC zapobiega powstawaniu efektów zjawy oraz niechcianym odbiciom. Ten obiektyw został doceniony przez wielu profesjonalnych fotografów, dlatego jeśli jesteś fanem stałoogniskowych konstrukcji to po prostu musisz go mieć! 

Canon RF 50 mm F/1.2 

To prawdopodobnie jeden z najlepszych obiektywów do fotografowania portretów. Stałoogniskowy Canon RF 50 mm ma światło f/1.2, które nie tylko wpuszcza więcej światła do matrycy, ale również zapewnia bardzo przyjemny bokeh.
Wyróżnienie głównego obiektu na pierwszym planie i odcięcie go od tła jest jeszcze łatwiejsze! Popularną pięćdziesiątkę wyróżnia ostrość w całym kadrze praktycznie od pełnej wartości przysłony. To sprawia, że każde zdjęcie będzie wyglądać po prostu doskonale. 

Canon RF 35 mm f/1.4 VCM 

Na ten obiektyw czekali miłośnicy Canona od bardzo dawna! Popularna ogniskowa 35 mm w końcu doczekała się wersji z oznaczeniem L. Ten obiektyw na tle wcześniej omawianych wyróżnia się konstrukcją hybrydową. Dodatkowy pierścień regulacji pozwala na manualną zmianę przysłony. Silniki VCM i Nano USM jeszcze szybciej ustawiają ostrość, ale co najważniejsze są niezwykle ciche.
Połączenie elementów asferycznych i UD z powłokami Super Spectra oraz ASC sprawiło, że właściwości optyczne tego modelu są wprost doskonałe. Obudowa jest zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, natomiast przednia soczewka ma powłokę fluorową. Ten obiektyw spokojnie można wykorzystać do reportażu, krajobrazu czy w podróży. Zainteresowanie tym modelem z pewnością będzie ogromne! 
Artykuł sponsorowany