Data publikacji:

Jaki strug elektryczny wybrać?

W naszych domach często musimy wykonać wiele prac remontowych. Dlatego warto mieć różnorodny sprzęt, aby w każdej chwili móc wykonać najważniejsze zadania. W przypadku obróbki drewna jednym z najważniejszych urządzeń jest strug elektryczny. Pomoże on nam wyprodukować nowe meble lub naprawić/zmienić te, które już posiadamy. Jak jednak wybrać odpowiedni? Co warto wiedzieć na temat tego urządzenia? Przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze strugu elektrycznego.

strug elektryczny

Strug elektryczny – co to jest?

Strug elektryczny (inaczej strugarka elektryczna) to urządzenie, które pomaga wykonywać cięcia oraz wykańczanie drewna. Umożliwiają to stalowe obrotowe ostrza zamontowane w urządzeniu. W trakcie pracy z urządzeniem można regulować jego głębokość roboczą i dostosowywać ją do wykonywanych zadań. Taka regulacja odbywa się za pomocą uchwytu. Dzięki takim parametrom urządzenie może wykonywać różnorodne zadania. Nie tylko pomaga ciąć drewno, ale też wykonywać nacięcia, zmieniać kształt krawędzi oraz wygładzać powierzchnię deski.

W jaki sposób działa strug elektryczny?

Dobrze wiedzieć, na jakiej zasadzie działa strug elektryczny, zanim przystąpimy do zakupu urządzenia. Jak więc stosować strug elektryczny? W pierwszej kolejności należy umieści kawałek drewna i ustabilizować w taki sposób, aby nie poruszał się w trakcie pracy. W dalszym kroku powinno się uporządkować przestrzeń wokół miejsca pracy, aby nic nie przeszkadzało podczas wykonywania zadania.

Dopiero, gdy już drewno prawidłowo umieścimy, a wokół nie będzie żadnych przedmiotów utrudniających cięcie, można przystąpić do dalszych działań. Musimy więc dostosować głębokość cięcia do oczekiwanego przez nas efektu. Następnie trzymamy mocno drewno i uruchamiamy urządzenie. Strugarkę należy przemieszczać ze stałą prędkością bez zatrzymywania się. Urządzenie przesuwamy od początku do końca elementu. Dzięki takiej pracy będziemy mogli uzyskać oczekiwane rezultaty.

Strug elektryczny – jak wybrać moc?

Strug elektryczny to sprzęt przydatny w różnych miejscach. Dlatego poszczególne modele mają różnorodną moc silnika napędzającego walec. Warto dobrze przemyśleć, w jakim celu zamierzamy stosować nasz strug, aby dokonać właściwego wyboru. Należy pamiętać, że im wyższa moc, tym szybciej i wygodniej strugarki pozwalają pracować z drewnem. W dodatku będą się wykazywać większą żywotnością. Dzięki temu dłużej spełnią swoją rolę.

Trzeba sobie jednak uświadomić, że strug elektryczny o wysokiej mocy może mieć też różne wady. Dlatego należy się zastanowić, czy faktycznie potrzebujemy tak zaawansowanego urządzenia. Strugi elektryczne o wysokiej mocy są zdecydowanie cięższe niż te mniej zaawansowane. To sprawia, że są trudniejsze w prowadzeniu, szczególnie dla osoby bez doświadczenia. Wysoka moc urządzenia wiąże się dodatkowo z ogromnymi kosztami. Dlatego hobbystów ten aspekt również może zniechęcać.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką moc powinien mieć idealny strug elektryczny. Należy zastanowić się, jak często i w jakim celu będziemy go używać. Warto też pamiętać, że najtańsze strugi o moc poniżej 400 W będą mało uniwersalne i rzadko spełnią swoje zadanie. Z kolei te z największą mocą sprawdzą się w profesjonalnych zakładach stolarskich i ciesielskich. Jednak do codziennej poprawek w domu będą mało praktyczne.

Do czego najczęściej stosuje się strug elektryczny?

Strug elektryczny to urządzenie, które często przydaje się przy niewielkich domowych obróbkami. Dobrze wiedzieć, jakie czynności można wykonać z jego pomocą. Być może się okaże, że strug elektryczny jest bardziej potrzebny niż myślisz.

Struganie

Strug elektryczny to jedno z najważniejszych urządzeń stosowanych do obróbki drewna. Pomoże ono odpowiednio przygotować deskę w stanie surowym do dalszych zadań. Dzięki jego użyciu można się pozbyć zadziorów i zadbać o gładką powierzchnię materiału, nad którym pracujemy. Trzeba jednak odpowiednio regulować głębokość strugania. Jeżeli właściwie dobierzemy parametry, to wykonana stanie się bardziej precyzyjna. Warto też wiedzieć, że lepiej poprowadzić strug 2 razy po 1 mm niż raz po 2 mm. Pracę trzeba będzie dłużej wykonywać, ale zadanie zostanie zdecydowanie lepiej wykonane.

Fazowanie

Kolejnym zadaniem, które można wykonać za pomocą strugu elektrycznego, to fazowanie krawędzi. Co to oznacza? Strug pomoże lekko zaokrąglić, załamać lub nawet stępić krawędź. Jednak to zadanie można wykonać, gdy w dolnej części strugu znajdują się specyficzne rowki w kształcie litery „V”. To właśnie one służą do fazowania krawędzi. Jak jednak wykonać to zadanie? Trzeba umieścić strug rowkiem na krawędzi obrabianego elementu, a następnie poprowadzić strug wzdłuż niej.

Wręgowanie

Tę funkcję mają już nieco bardziej zaawansowane strugi elektryczne. Mogą one współpracować z prowadnicą boczną. To właśnie ona umożliwia liniowe prowadzenie narzędzia po obrabianym elemencie. Jeżeli dysponujemy prowadnicą kątową, to możemy wykonać wręgowanie. Niektórzy decydują się na bardziej zaawansowane kroki i montują ogranicznik głębokości i szerokości wręgowania. Takie postępowanie umożliwia wykonanie wręgu o pożądanych wymiarach.

Strugi elektryczne mogą więc mieć dodatkowe elementy. W efekcie pełnią różnorodne zadania. Dlatego przed wyborem warto się zastanowić, do czego chcemy używać urządzenia. Być może zależy nam na dodatkowych możliwościach. Lepiej to określić jeszcze przed zakupem urządzenia. Dzięki temu wybierzemy najlepiej dostosowany do naszych potrzeb strug.

Autor: Katarzyna Kubeł
Autor: Katarzyna Kubeł