Data publikacji:

Jakie felgi? Jakie felgi wybrać do auta?


Wybór felg to wbrew pozorom bardzo ciężka decyzja dla miłośników motoryzacji, którzy chcą, by ich samochód wyglądał idealnie w każdym detalu. Poniżej przedstawiamy porady, które z pewnością pozwolą na bezproblemowy wybór najlepszych felg do naszego samochodu.
felga

Najważniejsze pytanie - felgi stalowe czy aluminiowe?


Temat wyboru odpowiednich felg powinniśmy rozpocząć od podstawowego dylematu - jaki materiał wykonania felg jest lepszy? Z jednej strony felgi aluminiowej są uznawane za bardziej prestiżowe, wytrzymałe, ale również droższe. Z drugiej strony bardzo szeroki wybór felg stalowych pozwala na wyposażenie się w praktycznie każdy rodzaj elementu przy zachowaniu rozsądnej ceny.

Jak wygląda porównanie felg stalowych i alufelg naprawdę? Felgi stalowe, poza relatywnie niską ceną i łatwym sposobem naprawy, w rzeczywistości nie są dość wytrzymałe, co może wymagać od nas częstszych wymian elementu. Jednocześnie alufelgi są produkowane z wykorzystaniem technologii kucia oraz flow formingu, co zapewnia lekkość felg oraz ich dużą wytrzymałość. Jeśli chcemy wyposażyć swój pojazd w tańsze alufelgi, z powodzeniem znajdziemy odpowiednie produkty tworzone metodą niskociśnieniową.

Dobierz rozmiar felg do modelu samochodu


Rozmiar felg to ważny czynnik, który musimy przemyśleć przed pójściem do sklepu i zakupem takiego produktu, który podoba nam się wizualnie. Dlaczego analiza rozmiaru felg ma takie znaczenie? Przede wszystkim ze względu na ogólny wygląd pojazdu, ale też komfort jazdy i awaryjność.

Źle dopasowany rozmiar felg wpłynie negatywnie na komfort jazdy. Zbyt duże felgi bardzo obciążą zawieszenie, co w długim okresie może prowadzić do awarii. Dodatkowo sama felga może się w niedługim czasie skrzywić, co wymusi na nas wymianę tego elementu. Warto przed zakupem dowiedzieć się, jakie rozmiary felg są rekomendowane przez producenta danego modelu i stosować się do tej instrukcji, by wydłużyć ich żywotność i zachować duży komfort jazdy.

Jak wygląda rozmiarówka felg? Przykładem może być rozmiar modelu felgi wynoszący 6.5 x 17. Co oznaczają te enigmatyczne numery? Pierwsza to szerokość felgi wyrażona w calach, druga to średnica felgi, również pokazana w calach.

Jaki wzór i kolor będą najlepsze?


Teraz przyszedł czas na istotny dla estetów element wyboru felg, jakim z pewnością jest ich wzór oraz kolor. Klasyka to oczywiście obręcz o pięcioramiennej konstrukcji, jednak każdy z nas może z powodzeniem znaleźć produkt bardziej dopasowany do charakteru samochodu bądź samego kierowcy. Oprócz pięcioramiennych konstrukcji możemy też wyróżnić felgi szprychowe, sześcioramienne, ale też wieloramienne.

Pięcioramienne są idealną propozycją dla osób, które wolą stonowany wygląd felg i zależy im na łatwym utrzymaniu w czystości. Sześcioramienne natomiast świetnie sprawdzą się w autach sportowych. Wieloramienny wzór felg pozwala na zmianę wyglądu pojazdu na smuklejszy, co wpłynie na wrażenie jego lekkości.

Ostatnim krzykiem mody są felgi szprychowe, które wyglądają bardzo oryginalnie, i z pewnością przyciągają niejeden wzrok przechodniów.

Co z kolorem felg? Oczywiście srebro, grafit oraz czerń to zdecydowana większość wyborów kierowców. Dwa ostatnie kolory stanowią o agresywności samochodu, srebrne felgi natomiast są stonowanym wyborem. Nie będzie to jednak dla nas problemem, jeśli chcemy zaszaleć i postawić na inne kolory - zielone, niebieskie, a nawet złote felgi.

Dodatkowe czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze felg


Jakie inne elementy są istotne dla nas podczas kupna felg do naszego samochodu? Gdy rozmiar felg mamy znany, czas na weryfikację rozstawu śrub. Na szczęście jest to pomiar tak wystandaryzowany, że dopasowany rozmiar samej felgi zapewni nam odpowiedni rozstaw śrub. Zły pomiar i nieudany zakup felg uniemożliwi nam ich montaż, ze względu na różnicę właśnie w rozstawie śrub.

Kolejny czynnik to odsadzenie felgi. Co to za parametr? Mówi on nam, jaka jest odległość powierzchni montażu od geometrycznego środka felgi. W instrukcji modelu naszego pojazdu z pewnością znajdziemy informację o dopuszczalnym offsecie, który stanowi wartość odsadzenia felgi. Dobry wybór felgi zapewni nam prawidłowe położenie całego koła w nadkolu, co ma bezpośredni wpływ na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy.

Wspomnimy tylko jeszcze o średnicy otworu centralnego, która podawana jest w milimetrach. Wartość ta wpływa na idealne wycentrowanie felgi. Jeśli dobierzemy felgę o wartości innej, niż pożądana, z powodzeniem możemy udać się do serwisu, w którym specjaliści zastosują pierścień centrujący, redukujący różnicę pomiędzy otworem centralnym.

Cena felg


Ile kosztują felgi? Najtańsze felgi stalowe to dla nas wydatek nie większy niż 200 złotych. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu felgi nie posłużą nam zbyt długo i w niedługim czasie będziemy musieli powtórzyć nasz zakup. Warto postawić na trochę droższe felgi aluminiowe, które dostać możemy już za 300 złotych.

Im droższe felgi dobrych, znanych producentów, tym większy komfort jazdy, lepszy wygląd całego samochodu i dłuższa żywotność danego elementu, co zminimalizuje ryzyko kolejnych wydatków. Oczywiście dla najbardziej wymagających klientów dostępne są wysokiej jakości felgi aluminiowe, których cena może wynieść nawet 3 do 5 tysięcy złotych. Nie mówiąc już o najbardziej prestiżowych produktach, których cena znacznie przekracza wartość 20 tysięcy złotych.

Jak dopasować felgi do naszego samochodu?


Jak kupić felgi, by nie żałować zakupu w krótkim czasie? Warto skontaktować się z jednym ze specjalistów, który dobierze parametry techniczne felg do konkretnego modelu samochodu, pozostawiając nam kwestie estetyczne do decyzji. W wielu wyspecjalizowanych miejscach mamy możliwość skonfigurowania naszych felg oraz przymierzenia ich do naszego pojazdu jeszcze przed zakupem. To bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewni nam przemyślany zakup felg aluminiowych bądź stalowych, przy zachowaniu odpowiedniego wyglądu i parametrów technicznych.
Norbert Rukowski