Data modyfikacji:

Jakie wycieraczki samochodowe kupić?


Odpowiednio dobrane wycieraczki to element, bez którego żaden samochód nie może się obejść. Odpowiadają one bowiem za usuwanie z szyby wody i kurzu, które ograniczają widoczność, a co za tym idzie, stanowią zagrożenie. By więc uniknąć zakupu wątpliwej jakości produktów, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów, o których porozmawiamy w dalszej części artykułu.
wycieraczki

Jakie wycieraczki samochodowe

Jakie wycieraczki do auta są najlepsze?


Wycieraczki to wynalazek, który od ponad 100 lat towarzyszy posiadaczom aut i dba o ich bezpieczeństwo. Opracowany przez Józefa Hofmana projekt stał się tak skutecznym rozwiązaniem, że pomimo upływu wielu lat i pojawienia się wielu nowoczesnych technologii, ten niepozorny kawałek gumy zachował swoje pierwotne właściwości. Oczywiście sam kształt i sposób produkcji się zmienił, sprawiając, że współczesne wycieraczki są jeszcze skuteczniejsze, jednakże wygląd i sposób działanie nie różni się zbyt wiele od pierwowzoru.

Jak założyć wycieraczki?


Proces wymiany wycieraczki nie jest niczym trudnym i każdy poradzi sobie z nim w zaledwie kilka minut. Jedyne, co należy zrobić, to przestrzegać kilku prostych kroków.

Krok 1. Należy podnieść ramię starej wycieraczki i znaleźć zatrzask zabezpieczający stare pióro. Po naciśnięciu należy przesunąć wycieraczkę w kierunku dołu ramienia. Zdemontowaną wycieraczkę możemy usunąć.
Krok 2. Nową wycieraczkę dopasowujemy do obecnego uchwytu i w razie konieczności stosujemy odpowiedni adapter.
Krok 3. Wpinamy nowe pióro i opuszczamy wycieraczkę na szybę.

Wycieraczki tradycyjne

Pierwszym z omawianych typów wycieraczek są te tradycyjne, które cechuje prostota wykonania i stosunkowo przystępna cena. Są one wykonane ze sztywnej metalowej konstrukcji, która odpowiada za dociskanie gumowego pióra do szyby.

Zalety:

• stosunkowo niska cena,
• większa konkurencyjność na rynku,
• znajdziemy pasujące modele do nawet najstarszych samochodów.

Wady:

• łatwo poddają się korozji,
• szybko się zużywają,
• łatwo trafić na produkty bardzo niskiej jakości.

Wycieraczki płaskie

Alternatywą dla wycieraczek tradycyjnych są pióra płaskie. W modelach tych konstrukcja ramy, jak i samej gumy odpowiedzialnej za oczyszczanie szyby są zintegrowane i w większości przypadków w całości wykonane z gumy. Wysoka jakość użytych materiałów determinuje tutaj żywotność, jednakże jest ona o wiele większa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Zalety:

• dobre dopasowanie pióra do szyby,
• duża odporność na warunki atmosferyczne,

Wady:

• wyższa cena niż w przypadku wycieraczek tradycyjnych,
• w przypadku słabszej jakości gumy szybko się zużywa,
• nie pasuje do wszystkich starszych modeli aut.

Hybrydowe rozwiązania

Ostatnim z dostępnych na rynku rozwiązań są wycieraczki hybrydowe. Śmiało można powiedzieć, że są one połączeniem pierwotnej technologii z elementami nowoczesności. Dzięki takiemu połączeniu wycieraczki płaskie można z powodzeniem montować w każdym aucie. Oczywiście, żeby nie było tak idealnie, zdarzają się modele aut, w których konieczne będzie użycie specjalnych adapterów, jednakże są to sporadyczne przypadki.

Zalety:

• równomierny i silny dociski, który poprawia skuteczność,
• skuteczność niezmienna bez względu na warunki atmosferyczne,
• cicha praca.

Wady:

• dość wysoka cena.

Jak widać, każde z prezentowanych wycieraczek mają swoje wady i zalety, które wpływają na ich użytkowanie czy żywotność. Nie mniej jednak, jako iż jest to jeden z najważniejszych elementów w każdym samochodzie, warto dbać, by kupowane przez nas produkty były wysokiej jakości. W połączeniu tej jakości z odpowiednim montażem zyskujemy bowiem pewność, że kupione pióra nie zawiodą nas, gdy będą najintensywniej używane.
wycieraczki samochodowe

Jakiej firmy wycieraczki samochodowe kupić

Gdy już rozwialiśmy wątpliwości co do typów piór, które znajdziemy na współczesnym rynku, pora poruszyć kwestię producentów. Jak wiemy bowiem, każda firma ma nieco inną technologię produkcji i używa innych materiałów.

Jedną z najpopularniejszych marek wycieraczek samochodowych jest BOSCH. Producent w swojej ofercie stawia na rozwiązania zarówno szkieletowe, jak i bezszkieletowe, które są produkowane z najlepszych komponentów. W rezultacie czego zastosowana guma nie powoduje nieprzyjemnych odgłosów i jest bardzo trwała, co przekłada się na około 40% dłuższy cykl żywotności wycieraczki. Wszystko to sprawia, że wycieraczki firmy BOSCH są jednymi z najczęściej wybieranych produktów na rynku, co dowodzi zapewnieniom o wysokiej jakości.

Konkurencją dla produktów BOSCH jest firma Valeo, która oferuje gamę produktów szczególnie popularnych na rynku wtórnym. Oznacza to, że klienci wybierają te wycieraczki, jako odpowiedniki tych zamontowanych fabrycznie, co jest dość dużym atutem. Nie mniej jednak firma oferuje swoje produkty również przy montażu fabrycznym, współpracując z wieloma największymi producentami. Co do ciekawostek dotyczących tych produktów, to mamy tutaj wprowadzone wskaźniki zużycia. Dzięki nim doskonale wiemy, kiedy nasze pióra wymagają wymiany.

Oprócz tych popularnych producentów na rynku znajdziemy również produkty Denso, Champion czy Continental. Są to również renomowani producenci z wieloletnim doświadczeniem, jednak produkty te nie zyskały tak bardzo na popularności, przez co są o wiele rzadziej wybierane przez kupujących. Niezależnie jednak o wybranego produkty, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie powinniśmy oszczędzać i kupować produkty najwyższej jakości.
Jakub Grzelak