Kupujemy buty trekkingowe

Ciepła jesień to świetny sezon na wędrówki po niskich i wysokich górach, do których konieczne są właściwe buty trekkingowe. Radzimy, jak je wybierać i które elementy są kluczowe dla komfortu podczas wspinaczki.
Przede wszystkim, nie istnieją uniwersalne buty do trekkingu. Ich wygląd i budowę musimy dostosować do warunków, w jakich mają być używane, czyli przede wszystkim do typu gór oraz pory roku.
Na wędrówki w niewysokich górach, na przykład Beskidach czy Karpatach, wystarczą niskie buty trekkingowe, które nie zakrywają kostki, natomiast w wysokich, gdzie pod nogami będziemy mieć nie tylko piasek czy ściółkę, ale też skały, konieczne są wysokie buty dobrze stabilizujące kostkę. Z kolei do wspinaczki po masywach lodowcowych niezbędne jest obuwie specjalistyczne z możliwością zamontowania raków.
Wszystkie buty trekkingowe, niezależnie od typu i pory, powinny być nieprzemakalne. W tym celu najłatwiej kupić obuwie z membraną, która nie dopuszcza do buta wody i równocześnie gwarantuje stopom przewiew. Do najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych membran należą GORE-TEX oraz Sympatex. Jeśli wybieramy się w niższe góry na letnią wspinaczkę, buty trekkingowe nie muszą mieć membrany, ale powinny być zaimpregnowane, żeby nie przepuszczały wilgoci. Warto pamiętać, że nawet najlepsza membrana z czasem się zużywa, więc impregnacja powinna dotyczyć każdego typu górskiego obuwia.
Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest podeszwa, która zapewnia wygodę, amortyzację i dobrze trzyma się podłoża. Jej zewnętrzna część koniecznie musi mieć głęboki bieżnik, a wewnętrzne partie powinny gwarantować komfort chodzenia. Z podeszwą najczęściej łączy się tzw. gumowy otok, który chroni palce podczas schodzenia.
Na trwałość i wygodę butów wpływa także materiał, z którego są wykonane. Bazą najczęściej jest naturalna skóra, która pozwala stopom oddychać, ale też gwarantuje solidność i łatwą pielęgnację obuwia. Producenci często łączą skórę z innymi materiałami, by zwiększyć ich trwałość lub zapewnić lepszy przewiew. Kombinowane modele sprawdzą się podczas wędrówek w niższych górach.
Przed zakupem butów koniecznie je ubierz i przejdź kilka kroków, żeby sprawdzić, czy żaden element Cię nie ociera. Warto pamiętać, że obuwie górskie powinno być nieco większe od naszego standardowego rozmiaru, ponieważ musi zmieścić również skarpetę. Przed wyjściem na szlak rozchodź buty w domu, by uniknąć bolesnych otarć i odcisków.