Na mrozy: bielizna termoaktywna

Jeśli jesteś fanem szusowania na stoku lub innych form aktywności fizycznej związanej z zimą, w Twojej szafie powinna znaleźć się bielizna termoaktywna, która w mroźne dni ochroni Cię przed zimnem i nadmiernym poceniem. Bielizna termoaktywna ma przede wszystkim wchłaniać wilgoć (pot) i odprowadzać ją na zewnątrz oraz zapewniać izolację termiczną w niskich temperaturach, by zapewnić komfort i zapobiec odmrożeniom. Wiele modeli ma także działanie antybakteryjne, dzięki czemu zachowujesz świeżość i jesteś wolny od nieprzyjemnych zapachów. By bielizna termoaktywna spełniała swoje zadanie, musi ściśle przylegać do ciała, dlatego zazwyczaj jest szyta bezszwowo, by nie obcierać skóry w czasie ruchu.
Bieliznę termoaktywną dzielimy na lekką, średnią oraz grubą(ciepłą). Lekka sprawdzi się latem i podczas ćwiczeń na siłowni. Średnią noś, gdy temperatura jest umiarkowana lub niska, ale nie mroźna, natomiast ciepła sprawdzi się przy bardzo niskich temperaturach, gdy komfort wymaga dobrej izolacji termicznej.
Do produkcji bielizny termoaktywnej używa się tkanin syntetycznych i naturalnych. Wśród syntetyków króluje poliester, zazwyczaj w wersji Polartec Power Dry, czyli cienkiej, elastycznej dzianiny o dobrych właściwościach oddychających i odprowadzających oraz działaniu antybakteryjnym. Ciekawym przykładem jest również tkanina na bazie włokiem tworzonych w technologii Smartcel, zawierających mikrodrobinki parafiny. Dzięki nim materiał zyskuje pamięć termiczną i w efekcie szybko reaguje na zmiany temperatury  ciała.

Syntetyczne kalesony termoaktywne

W zimniejszych porach roku świetnie sprawdzają się modele szyte z wełny merynosów, charakteryzujące się lekkością i dobrą izolacją cieplną. Wełna ma właściwości antybakteryjne, świetnie chłonie wilgoć i szybko odprowadza ją na zewnątrz. Bielizna termiczna bywa również szyta z kilku rodzajów tkanin zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, by wzmocnić ich właściwości.

Czapka termoaktywna

By bielizna termiczna była funkcjonalna, musi mieć także odpowiedni krój. Modele zimowe mają długie rękawy, często z pętelkami na kciuki, dzięki czemu nie podwijają się przy ściąganiu lub zakładaniu kolejnych warstw. Wycięcie przy szyi może być okrągłe lub mieć formę niskiego bądź wysokiego golfa, również z opcją stójki z zapięciem. Uzupełnieniem zimowego zestawu są kalesony/legginsy oraz skarpety, kominiarka, czapka i rękawice. Letnia bielizna termoaktywna to zazwyczaj t-shirty z krótkim rękawem oraz spodenki.