Data modyfikacji:

Polska scena stand-up

Stand up to jedna z form rozrywek, która cieszy się ogromną popularnością wśród publiczności. Polega na prowadzeniu monologów, które za sprawą artysty na scenie mają rozbawić widzów do łez. Stand-up wypełniony jest improwizacją i interakcją z publiką – nie stanowi dopracowanej formy, tak jak np. kabarety. Choć rozrywka ta ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych – nie stanowi zachodniej kopii. Polscy artyści doskonale potrafią opowiadać dowcipy związane z rodzimą kulturą i doświadczeniem życiowym. Perfekcyjnie mieszają czarny humor z dozą absurdu i komedii. Wybierz się na stand-up – bilety zarezerwuj wcześniej, bo ta forma rozrywki cieszy się ogromną popularnością!

Polska scena stand-up

Stand-up - historia

Kiedy polscy stand-uperzy na dobre zagościli na scenie rozrywkowej? Nie da się chyba określić jednego wydarzenia, które było początkiem serii wydarzeń tego typu. Rozpoczęcie emisji Comedy Central Prezentuje w telewizji w 2010 roku było prawdopodobnie debiutem stand-upu krajowego. Na scenie można było oglądać głównie komików, którzy byli członkami teamu Stand-up Polska.

Polscy stand-uperzy

Wśród polskich stand-uperów na wyróżnienie zasługują:

Rafał Pacześ

Urodzony 18 czerwca 1990 w Łodzi komik, który dorastał w kamienicy, położonej na śródmieściu. Poczucie humoru podobno odziedziczył po ojcu, który zawsze wiedział, jak rozbawić towarzystwo. Kariera Rafała Paczesia rozpoczęła się od wystąpienia na Łódzkim spotkaniu kabaretowym – wówczas każdy widz mógł wejść na scenę i zaprezentować swoje umiejętności. Za ten występ Rafał został nagrodzony jako Osobowość sceniczna. Od tej pory zajął się stand-upem zawodowo. Drugi raz na scenie pojawił się w klubie Scenografia i supportował stand-up Bez Cenzury, do którego należeli m.in. Katarzyna Piasecka, Abelard Giza i Kacper Ruciński. Obecnie Pacześ jest jednym z najpopularniejszych artystów, występuje również w autorskim programie Pacześ Show. Lubisz stand-up? Bilety na wydarzenia z udziałem Rafała sprzedają się jak świeże bułeczki!

Abelard Giza

Jeden z najpopularniejszych stand-uperów, urodzony w Pruszczu Gdańskim w 1980 roku. Z wykształcenia filmowiec, pracuje jako reżyser teatralny, scenarzysta i komik. Tworzy teksty satyryczne dla gazety Chichot oraz założył grupę Impact, zajmującą się produkcją filmową. Abelard Giza otrzymał liczne i nagrody za swoją działalność, m.in. OFFskar za najlepszy scenariusz filmowy oraz wyróżnienie za film W stepie szerokim na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W latach 1999-2004 występował z Kabaretem Limo, co przyniosło mu największą popularność. Wraz z Kacprem Rucińskim organizował Stand-up: Elżbietańska w plenerze, który gościł komików z całego kraju.

Łukasz Lotek Lodkowski

Urodził się w 1985 roku w Warszawie. Studiował matematykę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a następnie Zarządzanie i Inżynierię Produkcji. Przez kilka lat pracował w korporacji prawniczej. Postanowił jednak pójść w inną stronę. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych w Polsce komików i znakomitym przedstawicielem sceny stand-up. Łukasz Lodkowski wraz z Karolem Modzelewskim tworzy duet, prowadzący Bękarty Stand-Upu. Lotek był jednym z uczestników STAND-UP SHOW 2019, które zgromadziło najlepszych komików w kraju.

Błażej Krajewski

Z wykształcenia historyk – nie pracował jednak w zawodzie. Był księgowym, stolarzem, animatorem, instruktorem wspinaczki, bankowcem. Jednym słowem – człowiek orkiestra. Popularność zdobył dzięki umiejętności udawania głosów. Naśladował m.in. syntezator mowy – Ivonę, Wojciecha Cejrowskiego czy Karola Strasburgera. Prowadził własne show Rozgłos, które zaprezentował w Polsce, Norwegii, Niemczech, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Katarzyna Piasecka

Pedagog z wykształcenia, stand-uperka z zamiłowania. Karierę na scenie rozpoczęła od występów w kabarecie Słuchajcie. Obecnie zawiaduje sceną stand-up w klubie Hybrydy w Warszawie, gdzie pojawiają się najlepsi polscy artyści komediowi. Katarzyna Piasecka jest również współtwórczynią grupy improwizacyjnej Siedem Razy Jeden.

Bartosz Zalewski

Pochodzi z Wrocławia. Przygodę ze stand-upem rozpoczął w programie telewizyjnym Królowie Komedii. Praca na planie spodobała mu się na tyle, że podjął decyzję o występach przed szerszą publicznością na żywo.

Antoni Syrek Dąbrowski

Urodził się w Warszawie w 1982 roku. To aktor, scenarzysta, improwizator, no i – oczywiście – komik. Na komediowej scenie pojawił się po raz pierwszy w 2010 roku. Antoniego Syrka Dąbrowskiego można było oglądać m.in. w HBO Comedy Club, Tylko dla dorosłych w TVP2 oraz w dwóch sezonach Comedy Central Prezentuje. Jego dużym osiągnięciem było zakwalifikowanie się do programu Stand-up Express – tam występował po angielsku. Sztukę komediowej improwizacji szkolił w „iO” w Chicago. Od ponad czterech lat pracuje w teatrze Hofesinka.

Jasiek Borkowski

Niezwykle charakterystyczna postać wśród polskich stand-uperów. Bywa do bólu szczery, realistyczny, luźny – to dlatego ludzie do uwielbiają. Czy warto przyjść na jego stand-up? Bilety na wydarzenia z jego udziałem wyprzedają się błyskawicznie – więc warto!

Stand-up w Polsce

Jesteś zainteresowany stand-upem w Warszawie? Występy najlepszych polskich reprezentantów odbywają się m.in. w klubie Komediowym, Hybrydy, w teatrze Capitol, WARSawa czy na Sceną Relax na czele. Dużą popularnością cieszą się widowiska w hali COS Torwar, gdzie odbywały się Stand-up Show, Gale Stand-up Comedy i wiele innych. Stand-up Warszawa zaprasza na olbrzymią dawkę śmiechu.

Wybierasz się na stand-up w Poznaniu? Daj się rozerwać i rozbawić podczas występów Abelarda Gizy, Łukasza Lotka Lodkowskiego, Wiolki Walaszczyk, Rafała Paczesia, Mateusza Sochy, Pawła Chałupki, Kacpra Rucińskiego, Rafała Rutkowskiego, Piotra Zoli Szulowskiego i wielu innych. To właśnie oni zadbają o słodko-gorzki nastrój podczas wieczoru.

Małopolska uwielbia dobrą zabawę i cięty humor, podszyty złośliwościami i przywarami. Stand-up Kraków to zawsze doskonała zabawa w wyborowym towarzystwie. Na scenie klubowej pojawiają się najwięksi polscy komicy, którzy w niepowtarzalny sposób docierają do publiczności niewybrednym żartem.

Wspaniali stand-uperzy, tacy jak Abelard Giza, Rafał Pacześ, Katarzyna Piasecka, Łukasz Lotek Lodkowski, Kacper Ruciński, Tomasz „Boras" Borkowski, Rafał Rutkowski, Darek Gadowski, Błażej Krajewski i inni – często pojawiają się na Dolnym Śląsku. Stand-up Wrocław cieszy się ogromnym zainteresowaniem – organizowane są tu największe imprezy tego typu w kraju: Wielka Trasa Stand-up Polska, Gala Stand-up Comedy czy też trasa Bang2.

Stand-up w Lublinie to wydarzenia na dużą skalę, m.in. Stand-up Show, gdzie spotykają się najlepsi komicy w Polsce: Abelard Giza, Rafał Pacześ, Katarzyna Piasecka, Rafał Rutkowski, Łukasz Lotek Lodkowski i wielu innych. Inne imprezy tego typu odbywają się np. w Centrum Kongresowym UP.

Stand-up Polska to mocny punkt na mapie rozrywkowej kraju. Najwięksi komicy potrafią doprowadzić widzów do łez – ze śmiechu oczywiście! Każde wydarzenie tego typu cieszy się ogromną popularnością – i nic w tym dziwnego. Trafne żarty, umiejętność opowiadania o sprawach trudnych w lekki sposób, charyzma, świeżość – to coś, co cenią miłośnicy dobrej zabawy. A jeśli do tego miodu się do tego odrobinę dziegciu – powstaje mieszanka wybuchowa. A chyba o to chodzi w zabawie?

Autor: ebilet.pl