Problem łupieżu dotyczy także Ciebie? Dowiedz się jak z nim walczyć!

Łupież jest bardzo częstym problemem natury dermatologicznej. Jego najczęstszą przyczyną jest zbyt duża aktywność grzybów Malassezia bytujących na skórze. Widoczne białe płaty łuszczącej się skóry mogą być naprawdę frustrujące, zwłaszcza że przy nasileniu dolegliwości widoczne są zarówno na skórze głowy, jak i włosach czy ubraniach. Jeżeli również masz z nim problem, podpowiemy Ci, jak go zwalczyć.

łupież

Jakie są przyczyny powstawania łupieżu? 

Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu jest nadprodukcja sebum. Właśnie łojem żywią się bytujące na skórze drożdżaki Malassezia. Ich duża aktywność prowadzi do wzmożonego łuszczenia się naskórka. Oczywiście łupież powstaje także na skutek błędów pielęgnacyjnych. Nie należy nadużywać kosmetyków przesuszających skórę, zawierających w swoim składzie SLS czy SLES, ale i produktów do stylizacji włosów takich jak lakiery. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi łupieżu jest również stres. Na występowanie łupieżu wpływ mają także czynniki genetyczne, czyli zaburzenia w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej. Musisz też wiedzieć, że problem łupieżu jest dość powszechny i dotyczy nawet co drugiego mężczyzny, co związane jest z większą aktywnością hormonów odpowiedzialnych za produkcję sebum.     

Jaką pielęgnację powinieneś wdrożyć, by pozbyć się łupieżu? 

Choć łupież jest frustrującą dolegliwością, to można z nim skutecznie walczyć. Jak usunąć łupież? Oczywiście należy wdrożyć pielęgnację przeciwłupieżową. Przede wszystkim stosuje się odpowiednie szampony, które zwalczają drożdżaki. Składnikiem aktywnym takich produktów jest często dwusiarczek selenu. Można wybrać ponadto takie, które zawierają kektokonazol, pirokton olaminy bądź pirytynion cynku. Ważnym składnikiem szamponu jest także kwas salicylowy, który oczyszcza skórę z łusek łupieżu. Stosuje się go dwa lub trzy razy w tygodniu przez okres 4 tygodni. Później szampon przeciwłupieżowy trzeba stosować profilaktycznie raz na dwa tygodnie.       

Co robić, by łupież nie nawracał?   

Łupież ma tendencję do nawracania, jednak stosowanie odpowiedniej profilaktyki może sprawić, że nie pojawi się szybko. Na pewno istotne znaczenie ma to, jakich kosmetyków do włosów używasz. Nie mogą one mieć działania przesuszającego skórę głowy. Lepiej zrezygnuj z gorących pryszniców i kąpieli, gdyż czy mycia włosów zbyt ciepłą wodą, bo w ten sposób przesuszasz swoją skórę i możesz sprawić, że łupież znów się pojawi. Jeżeli Twoje włosy mocno się przetłuszczają, to myj je nawet codziennie przy użyciu lekkiego szamponu. Dzięki temu zadbasz o odblokowanie gruczołów łojowych na skórze głowy i unikniesz nawrotu łupieżu.

Warto co pewien czas wykonywać peeling skóry głowy. Należy wiedzieć, że zawsze trzeba go wykonywać przed myciem włosów. Można sięgnąć po peeling z drobinkami, choćby solą morską, który sprawdza się do każdego typu skóry i włosów. Peeling z drobinkami aplikuj na wilgotną skórę głowy i masuj skórę aż się rozpuszczą. Z kolei enzymatyczny powinieneś nałożyć na suchą skórę na 10-15 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą i umyć włosy szamponem. Możesz też sięgnąć po peeling kwasowy na bazie kwasu salicylowego. Nakłada się go podobnie jak enzymatyczny na suchą skórę głowy. Peeling należy stosować nie częściej niż raz w tygodniu. Jeżeli Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, to możesz sięgać po niego rzadziej, np. raz na dwa tygodnie.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia w odniesieniu do profilaktyki przeciwłupieżowej. Jeżeli nosisz nakrycia głowy, pamiętaj, by były przewiewne, a jednocześnie chroniły przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.       

Autor: Artykuł sponsorowany