Czym jest ryż basmati?
Basmati to jedna z wielu odmian ryżu, popularna przede wszystkim w Indiach i Chinach. Cechuje się długimi, cienkimi ziarenkami.
Nazwa „basmati” oznacza w wolnym tłumaczeniu „pachnący” – to kolejna z cech, którymi można określić to orientalne zboże.
Basmati posiada głęboki, orzechowy aromat, co pozwala na wszechstronne stosowanie go w kuchni. Co ciekawe, podczas gotowania ryż basmati dodatkowo pęcznieje.
Właściwości ryżu basmati
Ryż basmati – tak jak każdy inny – występuje w wersji białej i brązowej. Decydując się na naturalny, brązowy ryż basmati możesz liczyć na to, że dostarczy on twojemu organizmowi wiele cennych minerałów i witamin.
- Ryż basmati jest źródłem błonnika, wpływającego pozytywnie na procesy trawienne.
- To prawdziwa kopalnia prozdrowotnych minerałów – żelaza, cynku, magnezu, fosforu, miedzi.
- Ryż basmati zawiera sporo witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego oraz immunologicznego.
- Basmati to źródło węglowodanów złożonych, z których energia uwalniana jest powoli i stopniowo. Jest więc odpowiedni m. in. dla diabetyków, ponieważ nie powoduje nagłego skoku poziomu insuliny.
Czytaj również:
10 pomysłów na zdrowe śniadanieBasmati – ryż, który działa leczniczo
Jak regularne jedzenie ryżu basmati wpłynie na twój organizm? Okazuje się, że dzięki swoim właściwościom to zboże może zapobiegać pojawianiu się wielu chorób, a nawet je zwalczać.
- Ryż basmati działa dobroczynnie na układ trawienny, pobudzając jelita do pracy. Zaleca się jego spożywanie osobom cierpiącym na niestrawność czy problemy z wypróżnieniem.
- Naturalny ryż basmati przyczynia się do obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu.
- Reguluje ciśnienie krwi, zapobiegając wielu chorobom serca.
- Minerały zawarte w ryżu basmati działają pozytywnie na stan skóry, włosów i paznokci.
Ile kalorii ma ryż basmati?
100 g ryżu basmati zawiera 344 kcal. Można pomyśleć, że to całkiem sporo, jednak warto pamiętać, że ryż basmati to produkt o niskim indeksie glikemicznym, dlatego węglowodany w nim zawarte nasycą cię na długo. Dodatkowo warto podkreślić, że ryż basmati nie zawiera glutenu – mogą go więc spożywać osoby cierpiące na celiakię.
Jak prawidłowo przyrządzać ryż basmati?
Przed przyrządzeniem, ryż basmati najlepiej jest namoczyć w wodzie przez około 30 minut. Po tym czasie należy go dokładnie wypłukać.
W odróżnieniu od wielu innych odmian ryżu, basmati należy włożyć do garnka z zimną wodą, którą dopiero potem trzeba doprowadzić do wrzenia. Po zagotowaniu wody, ryż należy gotować przez kolejne 10 minut.
Po ugotowaniu ryżu basmati, warto zostawić go pod przykryciem przez kilka minut. Prawidłowo przyrządzony ryż basmati powinien być aromatyczny i sypki.
Kulinarne zastosowania ryżu basmati
Ryż basmati doskonale będzie komponował się z różnymi daniami kuchni hinduskiej oraz chińskiej. Orientalne potrawy to jednak nie jedyna opcja na przyrządzenie zdrowego ryżu – śmiało możesz potraktować go jako lekki dodatek do mięs czy warzyw.