Data modyfikacji:

Savoir-vivre: czy składać życzenia teściowej na Dzień Matki?

O teściowej krąży wiele żartów. Mówisz do swojej teściowej per mamo? Czy w związku z tym powinieneś złożyć życzenia teściowej na Dzień Matki? Zapewne wielu z Was co roku ma ten sam dylemat. Postanowiliśmy rzucić na tę sprawę trochę światła i rozwiązać Wasz problem.
Wchodząc w związek małżeński, chcąc nie chcąc, zyskujesz nowych członków rodziny. Jeździsz do nich w odwiedziny, bywasz na niedzielnych obiadkach, pomagasz im, gdy mają problem, spędzasz z nimi święta. Między Wam panują lepsze lub gorsze relacje. Co roku przed 26 maja wielu mężczyzn zadaje sobie pytanie: Czy składać życzenia teściowej na Dzień Matki? Może powinieneś kupić jakiś prezent? Dziś postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.
Czy składać życzenia teściowej na dzień matki

Proszę Pani Mamy

Matka jest tylko jedna - ta, która Cię wychowuje. Teściowa z punktu prawa nie jest Twoją rodziną, a powinowatą. Zasadniczo nie powinieneś czuć się zobowiązany, żeby traktować ją jak swoją mamę. Nawet jeśli zwracasz się do niej "mamo", to nie musisz składać jej życzenia z okazji Dnia Matki, a ona nie powinna mieć o to żalu do Ciebie. Ostatecznie nie robiłeś tego, będąc najpierw chłopakiem, a później narzeczonym swojej partnerki. W szczególności, że w kalendarzu figuruje osobna data określająca Dzień Teściowej . Właściwym byłoby złożenie jej życzeń 5 marca .

Werdykt?

Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy od relacji, jakie panują między zięciem a teściami. W sytuacji, w której łączą Was zażyłe stosunki, a rodzice żony traktują Cię jak własnego syna (a Ty ich jak swoich rodziców), to możesz w geście podziękowania złożyć jej życzenia (ich brak może trochę zasmucić drugą mamę). Jeśli natomiast mówisz do niej po imieniu lub na Pani, taki akt mógłby zostać odebrany jako coś nie na miejscu. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie przyłączenie się do życzeń składanych przez żonę. Takie podejście nie powinno budzić ani niechęci, ani zdziwienia, a Ty nie będziesz obawiał się nieprzychylności Teściowej.