Data publikacji:

Siłownia w piwnicy. Co należy kupić, żeby przygotować miejsce do treningu

Urządzenie siłowni w domu jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mieszkają z dala o klubów fitness albo preferują ćwiczenia w samotności, z dala od wścibskich spojrzeń. Własna sala treningowa pozwala też zaoszczędzić czas na dojazdach oraz ograniczyć wydatki na abonament, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób intensywnie ćwiczących przynajmniej kilka razy w tygodniu. Oczywiście rozkładanie się z przyrządami do treningu w salonie czy sypialni nie jest optymalne, zwłaszcza dla innych domowników. Dlatego też dobrym pomysłem jest siłownia w piwnicy. Podpowiadamy, co będzie potrzebne do urządzenia tego typu miejsca, a także na co zwracać szczególną uwagę w trakcie jego projektowania. 
siłownia w piwnicy

Zalety siłowni w piwnicy

Domowa siłownia w piwnicy ma sporo zalet. Pierwszą z nich jest oczywiście możliwość ćwiczenia w całkowitym spokoju, co daje sposobność do wyciszenia się i skupienia na wysiłku. Jest to sporym plusem zwłaszcza osób, które łatwo się rozkojarzają. Dzięki pomieszczeniu znacznie łatwiej wykonamy krótkie, acz intensywne sesje treningowe. Sala do ćwiczeń w domu pozwala nam zająć się budową sylwetki o dowolnej porze dnia i nocy. Nie musimy też przejmować się dostępnością maszyn, a także stresować dojazdami. 
Choć urządzenie siłowni w piwnicy wiążę się z kosztami, w dłuższym czasie jest szansa na to, że zaoszczędzimy, decydując się na tego typu inwestycję. Koszty dostępu do klubu, a także dojazdów sumują się i po kilku latach mogą być bardzo wysokie. Nie bez powodu na stworzenie własnego miejsca do ćwiczeń decydują się sportowcy i kulturyści. 
Piwnica ma też przewagę nad innymi pomieszczeniami w domu, które potencjalnie zamieniamy w pokój do ćwiczeń. Przede wszystkim pozwala ona korzystać ze sprzętu do ćwiczeń, takiego jak bieżnie, rowerki czy hantle, bez hałasowania i uprzykrzania życia innym domownikom. Dobrze przygotowana piwnica izoluje dźwięki, dzięki czemu możemy ćwiczyć po cichu nawet w środku nocy.

Wady siłowni w piwnicy

Podstawową wadą każdej sali treningowej urządzonej w piwnicy są z pewnością wyzwania związane z jej poprawną wentylacją. Problem ten narasta zwłaszcza w przypadku mniejszych pomieszczeń. Przyczynia się do zwiększenia poziomu wilgotności oraz utrzymywania się nieprzyjemnego zapachu, co stanowi sporą przeszkodę, gdy kondygnacji używamy też jako pralni czy suszarni. Piwnice są też oczywiście z reguły chłodniejsze od reszty domu, jak wspomnieliśmy. Latem jest to spora zaleta, ale zimą może to stanowić już problem, nawet podczas bardzo intensywnych rozgrzewających ćwiczeń. 
Sporą przeszkodą w ustawieniu maszyn i przyrządów do ćwiczenia są również inne funkcje, jakie wypełnia pomieszczenie, często bowiem ustawiony jest w niej bojler lub piec, przy których trzeba zachować odpowiednią ostrożność. Niezbędne jest tutaj więc przynajmniej częściowe podzielenie pomieszczenia. 

Przygotowanie piwnicy pod siłownię – na co zwracać uwagę? 

Stworzenie siłowni w piwnicy rozpoczynamy od przygotowania odpowiedniego planu. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wielkość pomieszczenia. Ćwiczenie w wąskiej klitce mija się bowiem z celem i jest mało komfortowe.
Specjaliści zalecają, aby przestrzeń do ćwiczeń, w której instalujemy kilka prostych przyrządów, miała co najmniej 9 m2, choć wielu właścicieli małych pomieszczeń zarzeka się, że sprawdzi się tutaj przestrzeń o wielkości nawet około 5 m2. Jeżeli planujemy instalowanie urządzeń do ćwiczeń, wokół każdego z nich należy ustalić strefę ochronną, zapewniającą swobodne podejście i zapobiegającą ewentualnym wypadkom. Pamiętajmy, że domowej siłowni nie należy zagracać nadmierną ilością sprzętu.
Kolejną kluczową kwestią jest wentylacja pomieszczenia. Podstawę stanowią tutaj okna, które oczywiście powinny dawać się łatwo otworzyć. Dodatkowo warto wspomóc je wentylatorami sufitowymi, które zapewnią odpowiedni przepływ powietrza. W gorące dni na podłodze nie zaszkodzi też ustawić klasycznego wiatraka lub wentylatora kolumnowego. W kontroli warunków wewnątrz pomoże termometr z higrometrem, który najlepiej zamontować w dobrze widocznym miejscu. 
Kolejną ważną sprawą jest poprawne oświetlenie wnętrza. Podstawą jest tutaj światło wpadające z zewnątrz przez okna. Jeżeli dużo ćwiczymy wieczorami albo okna znajdują się z mało nasłonecznionej strony budynku, oczywiście warto zadbać, aby w piwnicy było więcej oświetlenia niż pojedyncza lampa. Optymalnym rozwiązaniem są sufitowe reflektorki, których pozycję można swobodnie zmieniać w razie potrzeby. Wiele osób dodatkowo stosuje też listwy i lampy LED zainstalowane na ścianach. 
Nie zapominajmy też o odpowiednim przygotowaniu podłogi. Zaleca się, aby była ona dobrze wyciszona i amortyzowała upadki ciężkich przedmiotów. Na posadzce możemy położyć solidne panele podłogowe, ale eksperci sugerują też sięgnięcie po modułowe maty wykonane z tworzywa sztucznego. Dysponując wyższym budżetem, istnieje również opcja stworzenia specjalnej gumowanej powłoki na wylewce betonowej – nie tylko neutralizuje hałas, jest łatwa w czyszczeniu, ale również zapobiega poślizgom. 

Co powinna zawierać domowa siłownia?

Wyposażenie siłowni dopasowujemy oczywiście do naszych indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Na początek warto nie przesadzać z wydatkami – sprzęt możemy kompletować na przestrzeni czasu, nie musimy od razu kupować najdroższych urządzeń. 
Podstawą w treningu siłowym jest ławeczka do ćwiczeń, najlepiej wyposażona w opcję regulacji nachylenia. Towarzyszy jej zestaw hantli o różnej wadze, które uzupełnić można też o hantle. W przypadku tych przyrządów bardzo ważne jest ich odpowiednie przechowywanie, dlatego koniecznie zaopatrujemy się też w odpowiednie półki i stojaki. Ławki bardzo często są składane, dzięki czemu w małej siłowni da się zwolnić miejsce pod inne ćwiczenia.
Dobrym pomysłem jest też zakup rowerków i bieżni. Urządzenia te dostępne są w bardzo różnych cenach – najbardziej zaawansowane wyposażone są w szeregi biosensorów, a także skomplikowane panele kontrolne pozwalające skorzystać z bogactwa różnych trybów treningowych. Koszt tego typu wynalazków sięga jednak wielu tysięcy złotych.
Nie zapominamy też o przydatnych akcesoriach, takich jak rozkładane maty, skakanki, piłka fitness, wałek do rolowania, ściskacze do rąk. Świetnymi narzędziami są też ekspandery i gumy oporowe do rozciągania o różnej wytrzymałości.
Na wszelki wypadek warto, aby w siłowni umieścić również dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, bowiem wbieganie po schodach w poszukiwaniu plastra, bandaża lub środka odkażającego nie należy do najprzyjemniejszych. Komfort możemy zwiększyć też, kupując małą lodówkę na napoje albo montując na ścianie telewizor, który umożliwi oglądanie w trakcie ćwiczeń ulubionego serialu. Alternatywnie możemy ustawić też we wnętrzu mocny głośnik podróżny Bluetooth, z którego odtworzymy muzykę z telefonu lub internetu.
Zdjęcie: Envato Elements