Data publikacji:

Szantung – co to jest? Szantung w stylizacjach

Cenisz jakość premium, ale stawiasz na nonszalancję? Jeżeli szukasz ubrań i dodatków z materiałów najwyższej jakości, a jednocześnie nie chcesz, żeby twoja szafa przypominała garderobę eleganta, poszukaj odzieży i dodatków z jedwabnego szantungu. Co warto o nim wiedzieć?

szantung

Szantung – co to za materiał?

Szantung jedwabny to miękki materiał, który wywodzi się z nadmorskiej prowincji Szantung leżącej w Chinach. Zawdzięcza jej nie tylko nazwę, ale i swoją sławę. Tkaninę możesz spotkać także pod innymi nazwami: brzmiącą jeszcze bardziej zagadkowo czesuczą czy po prostu zapisywaną odmiennie jako shantung.

Szantung jest tkany z surowej przędzy, którą pozyskuje się z kokonów jedwabnika dębowego. Na tle innych jedwabnych tkanin wyróżnia go szorstka faktura z nieregularnie rozłożonymi grudkami. Jeżeli mielibyśmy szukać porównań, to jedwabnemu szantungowi wyglądem najbliżej do lnu. Łatwo jednak zauważyć podstawową różnicę pomiędzy tkaniną lnianą a czesuczą – o ile len jest zawsze matowy, co nadaje mu rustykalny charakter, o tyle omawiana tkanina może mieć matowe lub połyskujące wykończenie. Szantung jest sztywny, ale odpowiednio uszyte ubrania z tego rodzaju jedwabiu dobrze się układają i są przyjemne dla ciała. Wszystkie te właściwości sprawiają, że jedwab szantung to doskonała tkanina do stylizacji na co dzień i w stylu smart casual, nazywanym też business casual.

Chińczycy, którzy na początku XX wieku słynęli z produkcji jedwabnego szantungu, nie barwili materiału. Dzisiaj tkanina jest dostępna w całej feerii barw. Zmienił się też skład tkaniny – do jedwabnych nici dodaje się też tzw. sztuczny jedwab, czyli tańsze włókna wiskozowe i/lub octanowe. Dość łatwo spotkać też szantung z domieszką poliestru albo utkany z bawełny.

Co ciekawe, właściwości materiału doceniają nie tylko eleganccy mężczyźni, którzy nawet strojom noszonym na co dzień albo do pracy w outficie o smart casualowym duchu chcą nadać półoficjalny charakter. Tańsze i łatwe do wyczyszczenia odmiany szantungu z nici poliestrowych są chętnie wykorzystywane do szycia eleganckich, lekkich zasłon okiennych. Tkanina jest również używana do szycia obrusów i obić tapicerowanych mebli. Niebanalną fakturę i sztywność czesuczy zauważyły także panie – w szafie niejednej z nich łatwo dostrzec żakiety, marynarki i suknie z szantungu albo niebanalne kobiece krawaty.

Wyjątkowy szantung – tkanina idealna dla eleganckich mężczyzn

Jedwab szantung ma półformalny charakter. To, jaki ostatecznie wydźwięk będzie miał w stylizacji, zależy od tego, po jakie ubrania i akcesoria sięgniesz jeszcze do garderoby. Połyskujące wykończenie bez wątpienia dodaje elegancji, a matowe jest uniwersalne. Co warte podkreślenia, szantung to tkanina hipoalergiczna, dlatego jest idealna dla każdego mężczyzny, który zmaga się z różnymi uczuleniami, zwłaszcza alergiami skórnymi.

Jeżeli cenisz sobie materiały oddychające latem, sprawdź, czy wypatrzone przez ciebie ubrania lub dodatki z czesuczy utkano w 100% z naturalnych nici, takich jak nici jedwabne czy włókna celulozowe, z których tworzy się wiskozę.

Jakie ubrania szyje się z szantungu? To głównie elegancka odzież o wyrazistym charakterze. W męskiej modzie łatwo znaleźć jedwabne marynarki i spodnie do garnituru, a także dodatki – szantungowe krawaty i chustki (czyli poszetki) chowane do brustaszy (małych kieszonek zewnętrznych ulokowanych po lewej stronie na samej górze marynarki).

Jak nosić jedwabny szantung?

Tkanina z prawdziwych jedwabnych nici bez wątpienia należy do kategorii materiałów premium, jednak sztywna, grudkowana faktura szantungu pozwala na przełamanie tego ekskluzywnego charakteru. Dzięki temu, wybierając marynarkę szantungową albo zestaw krawat plus poszetka z omawianej tkaniny, dodajesz casualowym ubraniom elegancji, zachowując przy tym nonszalancki charakter całego zestawu. Szantung działa też w drugą stronę – eleganckie ubrania są dzięki niemu bardziej w typie smart casual.

Jak i kiedy nosić ubrania i akcesoria z jedwabnej czesuczy?

  • Stwórz niezobowiązujący look, np. kiedy wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną do pracy w agencji reklamowej. Kreatywność jest tam jak najbardziej w cenie, dlatego umiejętna zabawa modą na pewno nie przejdzie niezauważona. Flanelowy albo wełniany garnitur, oksfordki, kontraktujący krawat z szantungu i skarpetki w tym samym lub podobnym odcieniu, co krawat to strzał w dziesiątkę. 
  • Jesteś gościem na chrzcinach? Do wspomnianego wcześniej zestawu dodaj poszetkę… i nie zapomnij o upominku dla maluszka! 
  • Jeżeli jutro czeka cię ważne pisemne kolokwium, do którego przygotowujesz się tak solidnie jak do egzaminu w trakcie sesji, postaw na styl smart casual. Jeansy, elegancka koszula z szantungowym krawatem i granatowa marynarka od garnituru będą idealne. Pamiętaj jednak, aby na egzamin ubierać się w oficjalny strój – dodatki z omawianej tkaniny zamień na te eleganckie, zdecyduj się też na klasyczny garnitur. 
  • Do pracy, w której ważny jest ubiór w typie business casual, możesz zestawiać sztruksy, chinosy i jeansy z marynarką od garnituru albo z jedwabnego szantungu. Jedwab z grudkowaną fakturą warto przemycić do stylizacji pod postacią dodatków. Postaw na wzorzystą poszetkę lub krawat, jeżeli ubrania są gładkie. Wolisz koszulę w wyrazisty deseń? W takim razie skompletuj ją z gładkimi dodatkami. 
  • Na ważną randkę z drugą połówką, np. z okazji waszej rocznicy, załóż półoficjalny zestaw. Bawełniane chinosy i zamszowa albo szantungowa marynarka będzie jak znalazł. Chcesz wyglądać jeszcze bardziej elegancko? Wybierz jedwabny dodatek, np. poszetkę z czesuczy. Wiesz już, czym jest szantung i jak umieszczać go w stylizacjach na różne okazje. Najwyższy czas, żebyś sam pobawił się modą!
Autor: Magdalena Szymkuć