Data publikacji:

Szantung w stylizacjach męskich

Jedwabny krawat to kropka nad i eleganckiej stylizacji. Jego gładka i połyskująca faktura idealnie pasuje do formalnego garnituru z wełny czesankowej. Warto jednak pamiętać, że są też bardziej codzienne odmiany krawatów, np. wełniane, lniane, grenadynowe czy knity. Jednym z ciekawszych i bezkompromisowych jest krawat szantung. Czym się wyróżnia jedwabny szantung oraz do jakich stylizacji pasuje?
szantung

Szantung jedwabny – czym jest i jak powstaje?

Na pierwszy rzut oka szantung może przypominać len. Jest szorstki, surowy i ma wyraźną teksturę z nierównomiernie rozłożonymi supełkami przypominającymi te obecne na wełnianych swetrach. To zasługa faktu, że powstaje z naturalnych, nieoczyszczonych włókien jedwabnych. Ułożenie różnej długości włókien w wątku tworzy efekt matu i charakterystycznych zgrubień. Jedwabny szantung jest stosunkowo sztywny, więc idealnie nadaje się do produkcji krawatów. Wykorzystywany jest także do produkcji np. obrusów, zasłon i obić.
Nazwa szantungu pochodzi od chińskiej prowincji o tej samej nazwie, uznawanej za kolebkę chińskie cywilizacji. To w tym miejscu tkanina była wytwarzana pierwotnie. Dziś szantung jedwabny produkowany jest także w innych państwach, np. we Włoszech. Większość materiału do produkcji krawatów pochodzi z regionu Como, mocno kojarzonego z branżą krawaciarską. Istnieją również imitacje szantungu z bawełny lub włókien syntetycznych. Szantung znany jest także pod nazwą czesucza.

Akcesoria z szantungu – nie tylko krawat

W modzie męskiej szantung znany jest przede wszystkim z krawatów. To bardzo wdzięczna tkanina, pozwalająca uzyskać surowy efekt, idealny do nieformalnych strojów. Najpopularniejsze są jednokolorowe krawaty z czesuczy, np. granatowe, bordowe czy butelkowozielone. Bazowe barwy podkreślają niejednorodną, trójwymiarową teksturę, która stanowi niejako ozdobę krawata. Równie często spotykane są krawaty z ukośnymi paskami różnego koloru.
Innym elementem męskiej garderoby wykonywanym z jedwabnego szantungu jest poszetka. W odróżnieniu od zwiewnych i miękkich poszetek z gładkiego jedwabiu, chwyt poszetki szantungowej jest znacznie sztywniejszy, co może dać ciekawy efekt. Biała szantungowa poszetka jest w stanie w pełni zastąpić poszetkę lnianą, używaną na najbardziej formalne okazje. Niezwykle ciekawie wyglądają szantungowe muchy, które łączą elegancję z rustykalnym stylem. Szantung gości również w marynarkach, żakietach czy sukienkach, jednak dotyczy to damskiej garderoby.

Szantung w stylizacjach męskich

Jednym z najpowszechniejszych powodów rezygnacji z krawata jest zbyt „odświętny” wizerunek. W sytuacjach, gdy garnitur nie jest wymagany, większość mężczyzn całkiem rezygnuje z krawata i stawia na rozpiętą koszulę. Na szczęście ten trend się zmienia. W męskich kolekcjach coraz częściej pojawiają się nieformalne krawaty, o zupełnie innym obliczu. To m.in. popularne już krawaty typu knit, czyli popularne „skarpety” zakończone ściągaczem. Nieco mniej ekstrawaganckim wyborem są krawaty grenadynowe, które mimo dzianinowej faktury, nadal zachowują elegancki połysk.
Gdzie na tej skali plasuje się jedwabny szantung? To niewątpliwie tkanina mniej formalna, co nie oznacza, że nieelegancka. Doskonale odnajduje się w stylu biznesowym, casualowym lub smart casualowym i możesz połączyć tego rodzaju krawat z wieloma strojami. Krawat z nieoczyszczonego jedwabiu założysz do biznesowego garnituru, nadając stylizacji luźniejszy charakter, lub do bawełnianej marynarki i jeansów, czym nieco podniesiesz stopień elegancji. Zaletą krawatu z szantungu jest duża uniwersalność oraz wielosezonowość – sprawdzi się równie dobrze latem i zimą. W sezonie letnim połączysz go z bawełną i lnem, natomiast zimą – ze sztruksem, tweedem lub wełną.
Autor: Szymon Sonik