Data publikacji:

Jaki telefon do grania wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę? 

Telefon do grania, to urządzenie wyróżniające się ponadprzeciętną wydajnością, a także wyposażeniem, które pozwoli na uruchamianie dowolnych tytułów. Podpowiadamy, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze. 

Sprawdź również, ranking najlepszych smartfonów.
telefon do grania

Smartfon dla gracza – dlaczego warto go kupić? 

Gry dostępne na telefony cieszą się ogromną popularnością. Mowa zarówno o prostych, jak i rozbudowanych graficznie tytułach, które potrafią wciągnąć na długie godziny. Aby rozgrywka była komfortowa, urządzenie musi mieć wydajne podzespoły. Tylko w ten sposób będzie można osiągnąć odpowiednią płynność, jakość obrazu i grafiki.

Gamingowy smartfon nie jest wyłącznie wyborem dla młodszych użytkowników. W rękach dorosłych również sprawdzi się znakomicie. Nie musisz obawiać się o płynność działania, a w wolnych chwilach zawsze możesz odpalić ulubioną grę. W sklepach znajdziemy typowo gamingowe telefony od początku zaprojektowane z myślą o graczach. W ofertach pojawiają się także smartfony, które być może nie wyglądają na pierwszy rzut oka jak rasowy sprzęt do grania, ale dzięki swojej świetnej specyfikacji są w stanie odpalić niejeden zaawansowany graficznie tytuł. 

Takie parametry powinien mieć dobry smartfon do gier: 

 • ekran o przekątnej przynajmniej 6 cali, 
 • rozdzielczość Full HD lub wyższa, 
 • odświeżanie 90 Hz, 120 Hz lub wyższe,
 • procesor ośmiordzeniowy wykonany w 7 nm, 6 nm lub 5 nm procesie technologicznym, 
 • minimum 4 GB pamięci RAM
 • bateria o pojemności co najmniej 4000 mAh, 
 • ergonomiczny kształt. 

Jakie elementy są najważniejsze w telefonie do gier? 

 • Ekran – to bez dwóch zdań jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Do grania polecamy modele, które są wyposażone w ekran o przekątnej przynajmniej 6 cali. Im większy wyświetlacz, tym wygodniejsze sterowanie, a także poruszanie się po mapach. Za optymalny rozmiar do grania uznajemy ekrany 6,5-calowe, choć trzeba zdawać sobie sprawę, że takie telefony nie należą do najmniejszych. W smartfonach gamingowych ważna jest również rozdzielczość ekranu. Najlepiej kupować modele z rozdzielczością Full HD, Full HD+ bądź WQHD. Im wyższa wartość, tym lepiej! Dzięki temu szczegółowość obrazu będzie znacznie lepsza! Ale nawet najlepsza rozdzielczość nie zda się na nic, jeśli nie zostanie zachowana płynność wyświetlanych treści. Jest to możliwe tylko w ekranach z odświeżaniem 90 Hz i 120 Hz. Wysoka częstotliwośćodświeżania nie powoduje efektu klatkowania czy zacinania w najmniej spodziewanych momentach. 
 • Procesor – serce każdego telefonu, które w dużej mierze odpowiada za jego wydajność. Dobry smartfon do grania musi mieć ośmiordzeniową jednostkę o wysokim taktowaniu. Na potrzeby gamingowych modeli, producenci dodatkowo podkręcają taktowanie, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki. Istotny jest również proces technologiczny, w którym dana jednostka została wykonana. Im niższa wartość procesu, tym szybszy i bardziej energooszczędny jest procesor. Topowe modele aktualnie korzystają z procesorów wykonanych w 5 nm procesie technologicznym. Kwestią czasu jest pojawienie się jednostek 3 nm! Jeśli chcesz mieć solidną jednostkę, która poradzi sobie z grami, to wybierz wersję wykonaną w przynajmniej 7 nm procesie. 
 • Pamięć RAM – ma za zadanie przechowywanie danych, które są wykorzystywane przez konkretną grę. Im więcej pamięci, tym cały proces przebiega szybciej. Jeśli pamięci zabraknie, wówczas telefon może się zaciąć lub znacznie opóźnić swoje działanie. Jak wiadomo, w grach jest to niedopuszczalne. Dobry telefon do grania z systemem Android powinien mieć przynajmniej 6 GB pamięci RAM. Za wartość optymalną można uznać wersje z 8 GB lub 12 GB pamięci RAM. W przypadku telefonów z systemem iOS sytuacja wygląda inaczej. Apple do perfekcji opanowało optymalizację swojego systemu, dlatego 4 GB lub 6 GB pamięci RAM jest w zupełności wystarczające.  
 • System chłodzenia – wydajny smartfon generuje dodatkowe ciepło, co prowadzi do przegrzewania, a w efekcie do spadku wydajności. W typowych smartfonach gamingowych oprócz dodatkowych otworów wentylacyjnych stosowane są specjalne płytki lub system chłodzenia cieczą. Obniżenie temperatury o kilka stopni pozwala utrzymać optymalną pracę smartfona. 
 • System operacyjny – wybór jest pomiędzy systemem iOS, Android lub HarmonyOS. Dwa pierwsze cieszą się największą popularnością. Wybór tak naprawdę zależy od preferencji użytkownika. W telefonach gamingowych z Androidem, korzystając z dedykowanej aplikacji, można samodzielnie zmieniać taktowanie procesora, a także dostosować wiele parametrów, które ułatwią rozgrywkę. W iOS nie ma takiej możliwości, jednak graczy przekonuje doskonała wydajność, a także ogromna ilość gier dostępnych w AppStore. 
 • Bateria – w telefonach gamingowych nie można zapominać o baterii. Gry powodują, że czas pracy jest dużo krótszy, dlatego warto mieć pojemny akumulator. Za absolutne minimum uznajemy pojemność 4000 mAh. Taka wartość pozwala na kilka godzin bardzo intensywnej rozgrywki. W niektórych modelach stosowane są nawet baterie o pojemności 5000 mAh. 

Ile kosztuje dobry telefon do grania? 

Ceny telefonów gamingowych są bardzo zróżnicowane. Topowe modele z najwyższej półki kosztują od 3 tys. nawet do 7 tys. złotych. Jeśli jesteś gotowy pójść na pewne kompromisy, to telefon za około 1000 złotych również będzie się spisywał bez zarzutu. Gracze, którzy spędzają długie godziny na rozgrywce, powinni sięgnąć po typowy gamingowy smartfon. Dla użytkowników grających sporadycznie polecamy smartfony z niższej półki. 

Autor: Bartłomiej Mazurek