Silniejsze nogi, mniejsze ryzyko kontuzji
Kontuzje stawu skokowego, kolanowego czy biodrowego to u biegaczy szczególnie częste przypadłości. Winowajcą jest głównie brak stabilności stawów. Aby ją wytworzyć, niezbędne jest uelastycznienie i wzmocnienie mięśni stabilizujących stawy. Oznacza to, że należy je nie tylko rozbudować (w granicach rozsądku), ale i regularnie rozciągać. Pełna mobilność w stawach zapobiega naderwaniu mięśni.
Mogłoby się wydawać, że już sam bieg jest wystarczającym bodźcem do wzmocnienia nóg. Tak się jednak na dzieje. Długotrwały wysiłek fizyczny (wydolnościowy) nie tylko nie wpływa na rozwój mięśni, ale wręcz może przyspieszyć procesy kataboliczne, rozkładające białka mięśni.
Trening siłowy angażujący procesy anaboliczne (wyrzut testosteronu i hormonu wzrostu) ma zupełnie inną naturę niż jednostajny bieg. Alternatywą dla treningu siłowego nóg są dynamiczne podbiegi, interwały czy krótkotrwałe sprinty, jednak w w rozbudowie mięśni ćwiczenia siłowe mają wyższą skuteczność. To dlatego zawodowi kolarze, oprócz sesji na rowerze, spędzają wiele godzin na siłowni.