Data modyfikacji:

Jak wybrać odpowiedni dla nas zegarek?

Oferta zegarków jest obecnie bardzo szeroka. Jeśli stoisz przed wyborem czasomierza i ciężko ci podjąć decyzję, przeczytaj ten poradnik i sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie najkorzystniejsze.
Pierwsze, nad czym należy się zastanowić, to typ zegarka, który będzie dla nas odpowiedni. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje tego gadżetu. Są to:

  • zegarek analogowy
  • zegarek analogowy
  • zegarek kwarcowy
  • zegarek elektroniczny

To bez wątpienia najbardziej tradycyjne modele zegarków. Znane są od dawna. Jeśli jesteś fanem klasyki, to z pewnością dobrze dobrany gadżet tego typu uzupełni twoją elegancką stylizację. Wybierając zegarek z tradycyjną tarczą analogową, zwróć szczególną uwagę na wzornictwo. Najwygodniejsze dla twojego wzroku będzie rozwiązanie, w którym tarcza będzie w kolorze, który jest kontrastowy do koloru wskazówek. Pozwoli to na praktyczne i szybkie korzystanie z zegarka w celu, w jakim został przecież stworzony, czyli do odczytywania godziny. Zegarki analogowe nie muszą być nudne. Mogą odznaczać się ciekawym designem, który sprawi, że staną się odpowiednim wyborem dla osób ceniących sobie oryginalny wygląd i niebanalne stylizacje. 

Jak działa czasomierz analogowy?

Tego rodzaju zegarki działają dzięki naciągniętej sprężynie. W kategorii czasomierzy analogowych możemy wyróżnić te, które działają poprzez naciąg manualny oraz te z naciągiem automatycznym. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zegarek, który musimy sami regularnie nakręcać, wymaga od nas poświęcenia chwili czasu oraz uwagi na to zajęcie. Dla niektórych może się to okazać dużą wadą. Należy jednak zauważyć, że zegarki nakręcane w ten sposób są niezwykle dokładne, a tym samym punktualne.
 
Jeśli wiesz, że zegarek z naciągiem manualnym nie będzie dla ciebie odpowiedni, zainteresuj się czasomierzami z naciągiem automatycznym. Zapewni to wygodę wynikającą z braku konieczności pamiętania o codziennym zajmowaniu się zegarkiem. Natomiast, żeby gadżet działał w pełni sprawnie, należy nosić go codziennie lub zdecydować się na zakup rotomatu, w którym można umieścić zegarek. To urządzenie, które podłączone do zasilania powoduje, że sprężyna napędowa systematycznie się nakręca. Zegarek z mechanizmem automatycznym jest więc wygodny, ale może generować dodatkowe koszty wynikające, na przykład z konieczności zakupu rotomatu.

Zegarek kwarcowy

Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych zegarków na rynku. Cechuje go zarówno dokładność, jak i przystępna cena. To sprawia, że na tego typu czasomierz decydują się osoby, które cenią wysoką jakość oraz punktualność, ale też takie, które mają ograniczony budżet. Jedną z wad tych modeli może być dla niektórych konieczność regularnej wymiany baterii. Nie jest to jednak czynność, którą należy wykonywać bardzo często. W większości przypadków w zegarkach kwarcowych bateria wystarcza nawet na dwa lata. Jeśli zegarek posiada więcej funkcji, wymiana może być konieczna wcześniej. Zegarki kwarcowe mogą występować zarówno w wersji eleganckiej, jak i sportowej. Różnorodność modeli jest równie wysoka, co w przypadku czasomierzy analogowych.

Jak działa czasomierz kwarcowy?

Zegarki kwarcowe odmierzają czas poprzez wykorzystanie drgającego kryształu kwarcu. Zjawisko to określa się piezoelektrycznym. Zegarki tego rodzaju posiadają rezonator kwarcowy, który wytwarza regularny sygnał. Najczęściej do wyświetlania godziny stosuje się prosty, monochromatyczny wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD. 

Zegarek elektroniczny

To najbardziej nowoczesny typ czasomierza. Oprócz wskazywania godziny, ma jeszcze wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają życie codzienne jego właścicielom. Jeśli zaliczasz się do grona gadżeciarzy, to zegarek elektroniczny z pewnością przypadnie ci do gustu. Zegarki tego typu mają często możliwość połączenia się ze smartfonem. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem sprawdzać telefonu w razie przychodzących powiadomień. Wystarczy rzut oka na nadgarstek, żeby dowiedzieć się chociażby o tym, kto wysłał nam wiadomość. Bez problemu tego typu zegarkiem odbierzesz połączenie, wyślesz wiadomość tekstową oraz skorzystasz z wielu aplikacji. Istnieją zegarki elektroniczne, w których jedną z funkcji jest nawigacja. Najnowocześniejsze modele posiadają także barometr, wysokościomierz, termometr oraz kompas. Są więc świetnym rozwiązaniem dla ludzi aktywnych, dla sportowców, którym potrzebny jest niewielki gadżet, w którym zawarte zostały wszystkie potrzebne funkcje. Jeśli nie należysz do tej grupy osób i wystarczy ci smartwatch, który sparuje się z twoim smartfonem, to oferta tych zegarków jest naprawdę szeroka i szybko znajdziesz model, który spełni wszystkie twoje oczekiwania. 
Po poznaniu kilku rodzajów zegarków, powinno ci być nieco łatwiej podjąć decyzję. Natomiast istotne jest nie tylko to, w jaki sposób działa czasomierz, ale także to, jak wygląda. Na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę?

Jeśli podjąłeś już decyzję, czy wybierasz tradycję czy nowoczesność, to teraz zwróć uwagę na rodzaj tworzywa, z jakiego wykonany jest pasek zegarka. Może być to zarówno guma, jak i skóra (naturalna bądź sztuczna). Popularne są także czasomierze z biżuteryjnym paskiem. Jeśli nie zamierzasz mieć więcej niż jednego zegarka, to istotne jest, żeby był on dość uniwersalny. Bez problemu dopasujesz go do wtedy do każdej stylizacji. Jeśli natomiast nowy zegarek nie będzie jedynym w twojej kolekcji, to warto zastanowić się chociażby nad nieco bardziej oryginalnym kolorem paska do zegarka. Zdecydowanie najpopularniejsze są czarne oraz brązowe paski, a także srebrne czy złote, jeśli jest to czasomierz na bransolecie. Jeśli nie jesteś fanem tradycyjnych rozwiązań i wybierasz niebanalne propozycje, to na rynku spotkasz się z paskami granatowymi, które sprawdzą się zarówno do stylizacji eleganckiej, jak i sportowej. Świetnie prezentują się także zegarki, w których pasek jest szary czy bordowy, a tarcza kontrastowa. Do sportowych stylizacji na pewno dobrze będzie wyglądał zegarek biały z kolorową, wyróżniającą się tarczą. 

Kolejnym aspektem, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę jest wygląd tarczy. Jeśli korzystasz z zegarka głównie w celu odczytywania z niego godziny, to powinieneś wybrać model, w którym zarówno cyfry, jak i wskazówki będą dobrze widoczne, wyróżniające się na tle tarczy i czytelne. Jeśli bardziej liczy się dla ciebie design, to na rynku znajdziesz modele czasomierzy, w których cyfry zostały zastąpione kreskami. Są również zegarki, w których wymieniono jedynie kilka cyfr, a resztę zastąpiono znakami. 


Wybór odpowiedniego zegarka jest kwestią bardzo indywidualną. Każdemu zależy na innych funkcjach oraz cechach tego gadżetu. Z tego względu warto zastanowić się dłużej nad propozycjami sklepów, przeanalizować zegarki pod kątem użytych w nich mechanizmów, a także zainteresować się estetyką ich wykonania oraz designem. Po przemyśleniu tych kwestii, pozostanie ci jedynie określenie budżetu, który przeznaczysz na zegarek. Jeśli przed zakupem przeanalizujesz wszystkie istotne kwestie, będziesz mieć pewność, że zakupisz produkt, który będzie ci służył przez wiele lat.