Zielone koktajle, czyli przepis na zdrowie

Są prawdziwą bombą witaminową. Do tego atrakcyjnie prezentują się na stole i pysznie smakują, a ich wykonanie jest banalnie proste. Zielone koktajle mają mnóstwo zalet – odkryj je.

Największe plusy zielonych koktajli to:

Witaminy – zielone koktajle są bardzo odżywcze. Jedna szklanka to solidna dawna m.in. chlorofilu, żelaza, magnezu czy witamin z grupy B.
Lekkostrawność – blender sprawia, że wszystkie składniki są lepiej przyswajalne i nie obciążają żołądka.
Sytość – dzięki wysokiej zawartości błonnika koktajle sycą i mogą być podane jako osobny posiłek, np. podwieczorek albo witaminowa przekąska.

Podstawowe zasady przygotowywania zielonych koktajli:

Odpowiednie proporcje – owoce 60%, zielone warzywa 40%.
Produkty sezonowe – wybieraj składniki w zgodzie z porą roku. Sezonowe warzywa i owoce zawsze mają najwięcej witamin.
Doprawiaj do smaku i delektuj się nim – smak poprawi np. cynamon, imbir lub miód. Pij koktajl małymi łyczkami.
Dekoruj – podane w wysokich szklankach koktajle pozytywnie wpłyną na nasz apetyt. Na brzegu szklanki możemy umieścić np. listek mięty lub plasterek ulubionego owocu.

Przepisy na smaczne green smoothies:

Koktajl ze szpinaku, winogron i brzoskwiń:

Składniki:

• 2 szklanki świeżych liści szpinaku
• szklanka wody mineralnej
• 2 brzoskwinie
• 2 szklanki winogron

Przygotowanie:

Zmiksuj najpierw szpinak z wodą. Następnie dodaj owoce i zblenduj ponownie. Podaj w koktajlowych szklankach, których brzeg możesz ozdobić plasterkiem brzoskwini.


Koktajl z sałaty i gruszki:

Składniki:

• 2 szklanki liści sałaty masłowej
• 1 gruszka średniej wielkości
• 2 łyżki dowolnego miodu
• 1/4 szklanki wody (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Zmiksować sałatę z wodą, po czym dodać pozostałe składniki i ponownie zblednować. Koktajl najlepiej smakuje świeży.

Smacznego!
jak czyścić nosek noworodka

Jak i czym czyścić nosek noworodka?

2024-04-17
Zatkany nosek u noworodka to częsta przypadłość – w małych przewodach nosowych szybko gromadzą się zanieczyszczenia oraz resztki mleka. Bardzo ważne jest, aby je regularnie i w odpowiedni sposób usuwać, w przeciwnym razie bardzo szybko może rozwinąć się infekcja. Sprawdź, jak czyścić nosek noworodka, by mu nie zaszkodzić.
probiotyk dla noworodka

Jaki probiotyk dla noworodka wybrać?

2024-04-12
Probiotyki to wyselekcjonowane kultury bakterii, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu: wspierają system odpornościowy i regulują stan flory bakteryjnej. Zaleca się, aby podawać je dzieciom urodzonym poprzez cesarskie cięcie, wcześniakom, maluchom przyjmującym antybiotyki z powodu infekcji oraz cierpiącym na wzdęcia i kolki. Sprawdź, jak dokładnie działa probiotyk dla noworodka i w jakiej formie go podawać.
głeboko zalegający katar u niemowlaka

Walka z głęboko zalegającym katarem u niemowlaka: skuteczne rozwiązania

2024-04-10
Zwalczanie kataru u maluszka to wyzwanie dla wielu rodziców. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie poradzić sobie z głęboko zalegającym katarem u niemowlaka, co na katar u dziecka najlepiej stosować, ulżyć swojej pociesze. Kilka pomocnych wskazówek znajdziesz poniżej. 
kiedy do podologa

Kiedy warto iść do podologa?

2024-04-08
Podologia zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką schorzeń stóp. Dziedzina ta odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia całego organizmu, a coraz więcej osób decyduje się udać właśnie do podologa, jeśli zobaczy na swoich stopach czy paznokciach niepokojące zmiany. Warto mieć na uwadze, że zaniedbane problemy mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji – wizyty u podologa nie warto zatem odwlekać. Jakie są zatem najczęstsze choroby paznokci? Z jakich zabiegów podologicznych skorzystać? Wyjaśniamy!
bostonka w ciąży

Bostonka w ciąży: czy jest groźna?

2024-04-05
Bostonka w ciąży to temat, który wymaga szczególnej uwagi przyszłych mam. Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD) wywołana przez enterowirusy, zwłaszcza wirus Coxsackie, może stanowić poważne zagrożenie, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Ryzyko poronienia i ewentualnych wad wrodzonych podkreśla konieczność ścisłej kontroli i konsultacji z lekarzem. Choć w późniejszych fazach ciąży ryzyko maleje, przyszłe mamy powinny zachować czujność, stosować środki ostrożności i zawsze bezzwłocznie reagować na ewentualne objawy. Profesjonalna opieka medyczna, higiena osobista oraz odpowiednia świadomość ryzyka są kluczowe, aby zapewnić zdrowy rozwój płodu, nawet w obliczu choroby dłoni, stóp i jamy ustnej.
krzywica u dzieci

Krzywica u dzieci: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

2024-04-04
Krzywica u dzieci to poważne schorzenie związane z niedoborem witaminy D, wapnia i fosforu. W tym artykule przyjrzymy się głębiej przyczynom, objawom oraz skutecznym metodom leczenia krzywicy u najmłodszych.