Data modyfikacji:

Czym jest garnitur smokingowy i jak go nosić?

Wielu mężczyzn zastanawia się, co założyć na wesele, by wyglądać stylowo! Uroczystość ślubna i zabawa po niej następująca jest niezwykłym czasem nie tylko dla pana młodego, lecz także dla gości obojga płci. Weselne przyjęcie, ale też wieczór w operze czy teatrze to okazja, by sięgnąć po ubrania, które na co dzień mogą wydawać się zbyt szykowne! Miłośnicy elegancji wybiorą smoking, praktyczni tradycjonaliści – garnitur. A czy można te ubiory połączyć? Oczywiście! Podpowiadamy, czym jest garnitur smokingowy i kiedy warto go wybrać!

Czym jest garnitur smokingowy i jak go nosić?

Garnitur smokingowy

Garnitur smokingowy a smoking – co trzeba wiedzieć?

Na garnitur smokingowy – jak sama nazwa wskazuje – składają się elementy charakterystyczne zarówno dla smokingu, jak i garnituru. Warto na początku przyjrzeć się cechom każdego z tych ubiorów w męskiej garderobie! Co je łączy, a co różni? Zacznijmy od analizy najpopularniejszego, eleganckiego stroju, który często gości już w szafach nastolatków!

Każdy mężczyzna – nawet jeśli na co dzień preferuje casualowy styl – powinien mieć co najmniej jeden dobrze skrojony garnitur. Co się na niego składa? Kilka elementów:
  • spodnie;
  • marynarka;
  • niekiedy kamizelka.
Z dopasowaną koszulą, krawatem (lub bez!) i wypastowanymi butami świetnie zaprezentuje się na biznesowym spotkaniu, randce czy urodzinach cioci. Świadome operowanie dodatkami sprawi, że będziemy mogli wykreować mniej lub bardziej elegancki look. W praktyce oznacza to więc, że garnitur to uniwersalny, ale też szykowny sposób na podkreślenie swojego wyczucia stylu!

Przeczytaj również: Jak złożyć i jak dobrać poszetkę?

Inaczej sprawa wygląda w przypadku smokingu. Gdy decydujemy się na jego założenie, musimy zrezygnować z kreatywności na rzecz ponadczasowej klasyki.

Po czym go rozpoznać? Smoking tworzą:
  • marynarka z klapami o wydłużonym tyle;
  • spodnie z lampasem;
  • kamizelka lub pas hiszpański.
Warto podkreślić również, że śnieżnobiała koszula, którą zakładamy do smokingu, musi mieć półsztywny gors. A co powinno znaleźć się pod szyją? Wyłącznie elegancka mucha. Smoking – w przeciwieństwie do garnituru (który może być różnobarwny) – jest wyłącznie w kolorze czarnym.

O czym także nie można zapominać? Smoking ubieramy tylko na ekskluzywne, wieczorowe przyjęcia („black tie”). Koncert w operze, premiera spektaklu, bal charytatywny, wesele – wtedy warto rozważyć jego założenie, by zadbać o doskonały wygląd!

Przyjrzeliśmy się już najważniejszym cechom tych dwóch eleganckich zestawów. Podkreślmy jednak, że smoking w hierarchii szykowności znajduje się wyżej od garnituru. Czy jest jeszcze jakiś strój, który znajduje się na piedestale? Oczywiście, to frak. Dziś skupmy się jednak na wersji, która pozwoli połączyć wytworność smokingu z garniturową lekkością. Garnitur smokingowy a smoking – co je różni?

Garnitur smokingowy – co go wyróżnia?

Łatwo można się domyślić, że ten szczególny strój jest pewnego rodzaju hybrydą. Co to jednak oznacza w praktyce? Po czym poznać, że elegancki pan młody lub miłośnik opery ma na sobie garnitur smokingowy? Jego marynarka nie cechuje się wydłużonym tyłem. Do jej elementów charakterystycznych należą natomiast połyskliwe wyłogi czy zapięcie na jeden guzik.

A w jakim kolorze powinien być skompletowany przez nas zestaw? Nie mamy zbyt dużego wyboru, jeśli sięgamy po garnitur smokingowy. Granatowa wersja może być bowiem uznawana za lekką – choć dopuszczalną – ekstrawagancję. Najbardziej pożądaną barwą w przypadku tego ubioru jest po prostu czerń.
Miłośnicy klasycznych marynarek i dopasowanych spodni najczęściej sięgają po krawat. Czy taka wersja jest również dopuszczalna, jeśli założymy garnitur smokingowy? Oczywiście, że nie! Wtedy nie ma wyjścia – trzeba sięgnąć po szykowną muchę.

Garnitur smokingowy również tworzą starannie dobrane, minimalistyczne dodatki. Czarne lub granatowe skarpety (sięgające do co najmniej połowy łydki, by absolutnie nie pokazać kawałka gołej skóry), eleganckie oxfordy, śnieżnobiała koszula czy czarne spinki do mankietów stworzoną niezwykle gustowny zestaw idealny na wieczór w operze!

Garnitur smokingowy – kiedy go nosić?

Garnitur smokingowy wyróżni się na tle codziennych, ale wciąż eleganckich stylizacji. Jeśli po niego sięgniemy, przy pomocy ubioru podkreślimy podniosłość chwili. O jakie elementy powinniśmy więc zadbać, gdy decydujemy się na jego założenie? Smoking a garnitur smokingowy – kiedy postawić na ultraszykowną wersję, a kiedy pozwolić sobie na odrobinę (!) nonszalancji? Wyjaśniamy!

Po garnitur smokingowy mężczyźni mogą sięgnąć również wtedy, gdy uroczystość odbywa się przed zapadnięciem zmroku. Będzie to więc idealny strój dla pana młodego, którego wesele ma charakter eleganckiego garden party!

A czy tego typu strój sprawdzi się również dla gości zaproszonych na ślubne przyjęcie? Wiele zależy od charakteru uroczystości. Garnitur smokingowy jest na tyle elegancki, że warto zrezygnować z niego na rzecz klasycznej marynarki i spodni. Dlaczego? Dzięki temu pozwolimy panu młodemu zalśnić na tle innych weselników – w końcu on również powinien czuć się najbardziej wyjątkowo w tym szczególnym dniu!

Jeśli z kolei wiemy, że pan młody wystąpi w smokingu, śmiało możemy postawić na luźniejszą wersję garnituru smokingowego. Czarny, doskonale skrojony zestaw będzie wyrazem szacunku oraz pozwoli pochwalić się świetnym wyczuciem stylu!
Warto pamiętać także o jednej dość ważnej zasadzie związanej z eleganckim dress code’em. Mężczyźni w smokingu nie powinni pojawiać się także podczas uroczystości kościelnych (wyjątek może ewentualnie stanowić wyżej już wspominany pan młody).

Co zatem założyć na eleganckie przyjęcie – garnitur, smoking czy garnitur smokingowy? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma! Jedno pozostaje pewne: kompletowania wizytowej garderoby nie warto pozostawiać na ostatnią chwilę.
Autorka: Anna Mlonka