Data publikacji:

Jak złożyć i jak dobrać poszetkę?

Poszetka to jeden z najbardziej niedocenianych dodatków do męskiego stroju. Ta niepozorna chustka jest jednak symbolem dobrego stylu i nie należy z niej pochopnie rezygnować. Czy wiesz jak poprawnie nosić, jak dobrać ją do garnituru oraz jak złożyć poszetkę? Sprawdż!

Jak dobrać poszetkę

Jak nosić poszetkę?

Czym jest poszetka?

Wbrew obiegowym opiniom poszetka nie spełnia żadnej praktycznej funkcji. Noszona w kieszeni marynarki chustka nie służy do ocierania potu z czoła, wydmuchiwania nosa ani nie należy jej kłaść w restauracji na kolanach. Rola poszetki jest taka sama jak krawata – to ozdoba. O ile jednak krawat uznawany jest za niezbędny element formalnego stroju, poszetka bardzo często odbierana jest za zbyt ekstrawagancki dodatek.

Przeczytaj również: Jak prasować koszule? Zasady i nauka krok po kroku

Czym właściwie jest poszetka? To niewielka kwadratowa chustka o wymiarach od ok. 25 x 25 cm do 40 x 40 cm. Często nazywana jest błędnie butonierką, czyli nazwą niewielkiej dziurki w klapie marynarki. Najbardziej klasyczne poszetki to te białe, wykonane z lnu. Dużą rolę w modzie męskiej odgrywają także kolorowe, wzorzyste poszetki jedwabne. Te najlepszej jakości obszywane są ręcznie i mają zakończenie w formie niewielkiego rulonika. Tańsze odpowiedniki wykonane są z poliestru i obszywa się je maszynowo.

Jak dobrać poszetkę?

Jeśli obawiasz się, że twój strój będzie wyglądał zbyt nonszalancko, postaw na białą poszetkę lnianą. Nie dość, że jest to najbardziej klasyczny wybór, to na dodatek pasuje niemal do każdego formalnego stroju. Dodatkową zaletą lnianej poszetki jest chropowata faktura, która pomaga poszetce utrzymywać się na miejscu.
W jaki sposób dobrać wzorzyste poszetki? Jednym z największych błędów jest wybór poszetki wykonanej z identycznego materiału, co krawat. Takie gotowe zestawy dostępne są w wielu sklepach z odzieżą męską. Jest to jednak niezbyt trafne połączenie, uznawane za nadkoordynację. Aby tego uniknąć, dobierz poszetkę różniącą się od krawata kolorem lub wzorem. Pamiętaj też, że poszetka nie powinna się zlewać z marynarką. Wybierz chustkę w kontrastowym kolorze lub zastosuj zasadę dopełnienia kolorystycznego. Najpopularniejsze wzory poszetek do groszki, kwadraty, wzór paisley oraz motywy kwiatowe.

Jak nosić poszetkę?

Miejscem poszetki jest brustasza, czyli mała kieszeń ulokowana na lewej piersi. Kieszonki piersiowe mają różną szerokość i głębokość, dlatego należy złożyć poszetkę w taki sposób, aby solidnie oparła się na jej ściankach. Chustka powinna rozciągać się na całą szerokość brustaszy i nie powinna zapadać się ani wychodzić na wierzch. Jednym ze sposobów przytwierdzenia poszetki jest stworzenie „korzenia” klinującego materiał w kieszonce lub oparcie poszetki na dnie.
Na jakie okazje warto wybrać poszetkę? Wbrew pozorom nadaje się ona nie tylko na najbardziej formalne wydarzenia. Biała poszetka to najlepszy wybór na ważne uroczystości, np. śluby lub bale, ale do twojej dyspozycji są także przepiękne wzorzyste poszetki jedwabne. Te możesz zabrać np. do kina, na imprezę urodzinową czy do restauracji. Świetnie zaprezentują się także na co dzień, jako dodatek do casualowej marynarki.

Jak złożyć poszetkę?

Podstawowym złożeniem poszetki jest TV Fold, czyli w formę niewielkiego prostokąta. Poszetka powinna być złożona w taki sposób, by z brustaszy wystawał jednie równy, jednocentymetrowy pasek. Metodę TV Fold stosuje się głównie na poszetkach lnianych, tych najbardziej formalnych.
Znacznie większa dowolność panuje w metodach złożenia jedwabnej poszetki. Formy te są bardziej przestrzenne, trójwymiarowe i bufiaste. Nie dziwi więc, że najpopularniejszym sposobem ułożenia poszetki jest forma puff. Polega ona na utworzeniu niewielkiego grzybka i włożeniu krawędzi poszetki do brustaszy. Nonszalancko noszona poszetka podkreśla dobry styl i nie przypomina zbyt wymuskanych poszetek na kartoniku.

Istnieją jednak bardziej skoordynowane sposoby złożenia poszetki, np. mountain fold (z trzema lub czterema szczytami) oraz ułożenie w trójkąt. Popularnym sposobem jest też ułożenie TV Fold, ale z wyeksponowanymi rulonikami. Warto jednak nie zamykać się w schematach i tworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje.
Autor: Szymon Sonik