Data modyfikacji:

Jak prasować koszule? Zasady i nauka krok po kroku

Nie wiesz, jak wyprasować koszulę? Chcesz zawsze wyglądać elegancko i z klasą? Dobrze trafiłeś! W tym artykule znajdziesz poradnik krok po kroku, który pomoże ci prawidłowo wyprasować koszulę.

Jak prasować koszule

Jak prasować koszule?

Jak prasować koszule – podstawy

Koszula to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów męskiej garderoby. Możesz ją nosić do pracy, na wieczorne wyjście ze znajomymi lub podczas weekendowego wypadu za miasto. Jednak niewyprasowana koszula sprawi, że będziesz wyglądał niechlujnie. Prasowanie koszuli może wydawać się trudne – na szczęście istnieje kilka sposobów na to, żeby twoja koszula wyglądała nienagannie, a prasowanie nie zajmowało zbyt dużo czasu.

Sprawdź również, co oznaczają oznaczenia na metkach ubrań.

Jak wyprasować koszulę – odpowiednie żelazko

Dobrze żelazko to klucz to tego, żeby prasowanie koszul stało się przyjemnością. Jeśli twoje obecne żelazko nie ma dużego wyrzutu pary, prasowanie może być prawdziwym koszmarem. Nowe rodzaje żelazek z generatorem pary to świetne urządzenia, które pomogą rozprasować nawet najbardziej uporczywe zagniecenia.

Wszystko za sprawą silnego wyrzutu pary, który dokładnie przenika przez fakturę materiału i wstępnie ją rozprasowuje. Podczas kupowania żelazka do prasowania koszul zwróć uwagę na jego stopę. Powłoka żelazka powinna być nieprzywierająca, ceramiczna lub wykonana ze stali nierdzewnej. Takie żelazko będzie się dobrze ślizgać po powierzchni tkaniny i równomiernie rozprowadzać ciepło.

Koszula bawełniana – zasady prasowania

Jak najlepiej wyprasować koszulę bawełnianą? Przed prasowaniem koszula wykonana w całości z bawełny powinna być lekko wilgotna. Możesz ją zwilżyć spryskiwaczem lub użyć w tym celu żelazka.

Wilgotną koszulę prasuj gorącym żelazkiem okrężnymi ruchami, tak aby nie uszkodzić materiału. W przypadku grubszych materiałów, takich jak koszula typu Oxford, zalecamy prasowanie obu stron materiału.

Koszula z mieszanki bawełny – nauka prasowania

W przypadku koszul z mieszanki bawełny i tworzyw sztucznych użyj ciepłego żelazka i dużej ilości pary. Jeśli chcesz, między koszulą a żelazkiem umieść cienką szmatkę, tak aby zapobiec przypaleniu materiału.

Koszula poliestrowa – jak prasować?

Jeśli posiadasz poliestrową koszulę, zdecydowanie użyj cienkiej ściereczki i umieść ją między żelazkiem a koszulą. Poliester jest materiałem niezwykle wrażliwym na ciepło, dlatego nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z żelazkiem. Taką samą zasadę stosuj dla wszystkich jedwabnych i satynowych ubrań.

Koszula lniana – jak wyprasować koszulę?

Zwilż obie strony materiału. Następnie wyprasuj koszulę na lewej stronie – dzięki temu unikniesz błyszczenia się materiału.

Prasowanie koszuli – krok po kroku

Prasowanie koszul męskich nie musi być trudne. Użyj spryskiwacza lub funkcji w żelazku i obficie spryskaj całą koszulę. Im bardziej będzie wilgotna, tym szybciej rozprasujesz zagniecenia. Następnie rozepnij wszystkie guziki, w tym mankiety, i postępuj zgodnie z krokami podanymi poniżej. Dzięki temu wyprasujesz koszulę szybko i dokładnie.

  1. Kołnierz: rozłóż go na desce do prasowania i prasuj go na płasko. Pamiętaj, aby prasować go z obu stron, zaczynając od zewnątrz i kierując się do wewnątrz. Gdy kołnierz będzie wyprasowany, złóż go w pół i przejedź żelazkiem po brzegu, żeby uzyskać jeszcze lepszy efekt.
  2. Karczek: to górna część pleców i ramion. Zaczynając od jednej strony, kieruj się żelazkiem do części środkowej. Następnie odwróć koszulę na desce i wyprasuj drugą stronę.
  3. Wyprasuj resztę tyłu pleców. Jeśli potrzebujesz, zwilż dodatkowo materiał.
  4. Przód koszuli: zacznij od wyprasowanie plisy, czyli części, na której znajdują się guziki i dziurki na nie. Prasując koszulę męską, warto korzystać z żelazka, które ma spiczastą końcówkę. Dzięki temu z łatwością wyprasujesz nawet trudno dostępne zakamarki. Gdy skończysz prasować plisę, wyprasuj pozostały przód koszuli.
  5. Rękawy: prasowanie rękawów koszuli może być nie lada wyzwaniem. Jak powinno wyglądać prawidłowe prasowanie rękawów koszuli? Ułóż rękaw tak, aby składał się dokładnie na szwie. Żelazko powinno być w ciągłym ruchu, tak aby nie zaprasować materiału. Możesz delikatnie ciągnąć koszulę w trakcie prasowania.
  6. Ostatnim krokiem jest upewnienie się, że koszula jest dobrze wyprasowana zanim powiesisz ją do szafy. Zadbaj o to, żeby w szafie nie było zbyt dużo ubrań i twoja koszula mogła swobodnie wisieć. W przeciwnym razie zaraz po prasowaniu pojawią się nowe zagniecenia.

Prasowanie koszuli – nasze wskazówki

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z prasowaniem koszul, być może powinieneś zaopatrzyć się w rękaw do prasowania. To niezwykle poręczny gadżet, który ułatwi utrzymanie koszul w nienagannym stanie. Rękaw do prasowanie doskonale sprawdza się w przypadku trudno dostępnych miejsc, takich jak karczek, plisa czy rękawy. Dzięki niemu prasowanie rękawów stanie się dziecinnie proste.

Jak nie prasować koszuli? Podstawowy błąd, to prasowanie suchej koszuli zbyt gorącym żelazkiem. Taki sposób prasowania koszuli nie tylko nie rozprostuje zagnieceń, ale może także uszkodzić fakturę materiału. Jeśli zależy ci na sprawnym i bezpiecznym dla tkaniny prasowaniu, pamiętaj o spryskaniu koszuli wodą. Dla jeszcze lepszych efektów możesz użyć perfumowanej wody do żelazka, która nada twojej koszuli przyjemny zapach na dłużej.

Kolejną ważną rzeczą jest stosowanie odpowiednich środków do prania. Pranie koszuli wyłącznie w proszku spowoduje, że z czasem materiał stanie się szorstki w dotyku i trudny do rozprasowania. Pamiętaj o niewielkim dodatku płynu do płukania, który zmiękcza tkaninę.

Autorka: Patrycja Hendzel